Dünyanın en çok konuşulan dilleri hangileri? Türkçe kaçıncı sırada?

Dünyada en fazla insan tarafından konuşulan dilin Çince olduğu belirlenirken konuyla ilgili Interpress’in medyada yapmış olduğu incelemeye göre, işte dünyanın en çok konuşulan dilleri!

Dünyanın en çok konuşulan dilleri

Türkçeyi, Doğu Türkistan’dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne kadar çoğunluğu Orta Asya’da olmak üzere yaklaşık 220 milyon insanın kullandığı ortaya çıktı. Öte yandan Birleşmiş Milletler’in resmi dilleri Çince, İngilizce, Fransızca, Rusça ve İspanyolca olurken, bu dillere daha sonradan Arapçanın da eklendiği kaydedildi. BM’nin çalışma dillerinin ise İngilizce ve Fransızca olduğu tespit edildi.

1,3 milyar kişi Çince konuşuyor

Dünyanın en büyük nüfusuna sahip olan Çin’in dışında Orta Asya’nın bir çok yerinde kullanılan Çincenin dünyada en çok konuşulan diller arasında ilk sırada yer aldığı belirlendi. Çinceyi dünyada yaklaşık 1 milyar 300 milyon insanın konuştuğu saptandı. Dünya dili olarak bilinen İngilizce ise, en çok konuşulan diller sıralamasında 2. sırada yer alıyor. Yaklaşık 427 milyon kişinin konuştuğu İngilizcenin bir çok ülkede resmi dil olarak kullanıldığı tespit edildi.


İspanyolca dünya dilleri arasında en fazla konuşulan 3. dil olurken, özellikle Güney Amerika ülkelerinin yoğun şekilde kullandığı İspanyolcayı dünyada yaklaşık 266 milyon kişinin konuştuğu anlaşıldı. Resmi dili İngilizce olan Hintlilerin kendi öz dili olan Hintçe ise, en çok konuşulan diller arasında 4. Sırayı alırken, Hintçeyi yaklaşık 260 milyon kişinin konuştuğu tahmin edildi.


Türkçe en çok konuşulan 5. dil olarak dikkat çekti

Dünyanın en çok konuşulan dilleri

Dünyadaki en zengin dillerden biri olan ve Ural – Altay dil grubunun Altay dilleri ailesinde yer alan Türkçe en çok konuşulan 5. dil olarak belirlenirken, Türkçeyi dünyada yaklaşık 220 milyon Türkün konuştuğu kaydedildi. Özellikle Ortadoğu ülkelerinde yaygın bir şekilde kullanılan Arapçayı 181 milyon kişi konuşurken, Arapçanın en fazla konuşulan diller arasında 6. sırada bulunduğu görüldü.

Dünyada en çok konuşulan diller arasında Portekizce 7. sırada yer alıyor.

Güney Amerika’nın bir çok bölgesinde kullanılan Portekizceyi yaklaşık 165 milyon kişinin konuştuğu belirlendi. Bengalce ise dünyada en çok konuşulan diller sıralamasında 8. sırada yer alırken Bengalceyi yaklaşık 162 milyon kişinin konuştuğu saptandı. Dünyada yaklaşık 158 milyon insanın kullandığı Rusça en çok konuşulan diller arasında 9. sırada yer aldı.


Bir başka önemli dil Japonca ise listede 10. sırada yerini alırken Japoncayı toplam 124 milyon kişinin konuştuğu  anlaşıldı. Almanca en çok konuşulan diller arasında 11. sırada yer alırken yaklaşık 121 milyon kişinin Almanca konuştuğu görüldü. Dünyanın en zor dillerden biri olan Fransızca dünya üzerinde toplam 116 milyon kişi konuşuluyor. Özellikle Afrika’da yoğun şekilde kullanılan Fransızca ‘nın dünyanın en çok konuşulan dilleri arasında 12. sırada yer aldığı tespit edildi.

Google 40 dilde simultane tercüme yapabilen yeni kulaklıkları tanıttı