Erken seçim sizin neyinize Sayın Bahçeli?

Daha önce de birçok kez yazdığım gibi, MHP fiilen kapanmıştır. Yeni bir seçim yapılması durumunda ve ittifaksız bir seçimde de partinin baraj altında kalacağını bilen Bahçeli’nin erken seçim açıklamasının amacı nedir?

erken seçim devlet bahçeli

Erken seçim sizin neyinize Sayın Bahçeli?

Amiyane bir söz, kusura bakmayın ama; tam da yeri diye yazmak istiyorum. Anadolu’nun güzel bir sözü vardır, “Bekara karı boşamak kolaydır” diye!

Bir derdi sıkıntısı yoksa aklına geleni söyleyenler için ya da istediği şeyi de istediği zamanda yapanlar için söylenir bu söz…


Hani AKP tarafı, Devlet Bahçeli için şöyle demişti: “Çocuğu yok ki, nerden bilsin!”.

Bahçeli’nin özel yaşamına karşı kullanılan çok ama çok ağır bir sözdü. Bahçeli için bunu söylemek doğru olmayacaktır; haddimiz de değil zaten ama Bahçeli’nin siyasi yaşamı için şu rahatlıkla söylenebilir: “Seçim kazandığı yok ki, iktidarı nereden bilsin veyahut da karnı aç değil ki, halkı nereden bilsin!”.

O yüzden Sayın Bahçeli için de “bekara karı boşamak kolay” diye düşünüyorum!

Devlet Bahçeli neden erken seçim istiyor?

20 yıldır partinin başında olup da seçim kazandığı bir süreç olmadı şu ana kadar! Bırakın seçim kazanmayı, partisini baraj altında bırakmış, memleketi Osmaniye’de seçim kaybetmiş bir lider kendisi…


Şirketlerin yaptığı “evlilik”ler gibi, yani ortaklıklar gibi kendisi de AKP ile bir “evlilik” yaparak “Cumhur ittifakı”nın oluşmasına zemin hazırladı. Bu ittifakın ne kadar sağlıklı olduğu tartışılır!

O kadar sözü sineye çekip AKP ile ittifak kuran, akademik bir de kimliği olan Bahçeli’nin önce oturup düşünmesi gerekiyor; ‘MHP nasıl bu hale geldi’ diye…

Geçtiğimiz senelerde AKP ile Gülen’in ittifakı ile bozulan süreçte AKP içinden bir partinin çıkacağı iddia edilmiş ama ne hikmetse bu parti muhalefet olan MHP’nin içinden çıkmıştı!

Devlet Bahçeli’nin parti içindeki despot tutumu, Meral Akşener gibi önü açık bir liderin önüne set koyucu faaliyetler içerisine girip parti teşkilatlarını teker teker feshetmesi; MHP’yi ne yazık ki bugün baraj altında bırakmıştır! Yapılan anketler de bugün bunu gösteriyor!

16 Nisan referandumunda çıkan “evet” oyları %51 dolayında olmuştu! AKP’nin geçmişteki oy oranının %48-49 bandında olduğunu da düşünürsek MHP tabanının ne düşüncede olduğunu da anlamak zor olmayacaktır!


Daha önce de birçok kez yazdığım gibi, MHP zaten fiilen kapanmıştır. Sayın Bahçeli partinin sadece sembolik lideridir! Parti tabanında da kabul görmediğini biliyoruz; yeni bir seçim yapılması durumunda ve ittifaksız bir seçimde de partinin baraj altında kalacağını bilen Sayın Bahçeli’nin neyine acaba erken seçim demekten de kendimi alamıyorum!..

2018 Cumhurbaşkanlığı Seçim anketi sonuçları


Kişioğlu, zıt düşüncelere sahip kişilerle tartışmayı seven ve her olaya bilimsel olarak yaklaşıp, olaylara septik yaklaşmaktan kaçınmayan biridir. Olayları derinlemesine incelemeyi ve yanlışın ortaya çıkarılıp doğruya nasıl ulaşılacağı konusunda fikir üretilip bunun üzerinden felsefe yapılmasını arzulayan biridir. Etik, ahlaki ve hukuki sınırları aşmadan herkesin, her ortamda eleştirilmesi taraftarıdır. Dogmatik düşüncelerden uzak; sormayı, sorgulamayı kendisine görev edinmiş ve bunun çabası içerisindedir… Her türlü bilgi alışverişine açık; farklı görüşlerin çarpıştıkça büyüyebileceğine ve kolektif düşünsel ürünlerin ikamesinin de olabileceğine inanmakta; halk için, halk yararına olan her şeyin de yanındadır…