Kırık kalp sendromu nedir? Belirtileri neler?

Sevilen bir kişinin kaybı, boşanma, ayrılık, aldatılma veya piyangodan büyük ikramiye kazanmak gibi nedenler ‘Kırık Kalp Sendromu’na yol açabiliyor.

Kırık kalp sendromu nedir? Belirtileri neler?

Kalp kriziyle karıştırılan bu durumun kısa bir süre sonra geçtiğini söyleyen Medical Park Bahçelievler Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Barış Çaynak, önemli bilgiler verdi.

‘Kalbim kırıldı’ demek bir sözden ibaret değil… Yeni çağın hastalıklarından biri olan ‘Kırık Kalp Sendromu’ stres nedenli kardiyomiyopati (kalp kası hastalığı) veya Takaşubo Miyopatisi olarak da adlandırılır. Sağlıklı kişilerde de görülebilir. Kadınlarda erkeklere göre daha sıktır. Ağır bir duygusal stres sonrası, fazla miktarda stres hormonu salgılanmasını takiben ani ve şiddetli göğüs ağrısı olarak tanımlanır. Sevilen bir kişinin kaybı, boşanma, ayrılık, aldatılma veya reddedilme sonucunda olabilir. Piyango kazanmak gibi iyi şoklar sonrasında da görülebilir.


Kalp krizini taklit edebiliyor!

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Barış Çaynak, ‘Kırık Kalp Sendromu’nda şikayetler benzer olduğu için, çoğu zaman ‘kalp krizi’ tanısı konulabildiğini belirterek şu bilgileri verdi: “Bu hastalar acil serviste değerlendirildiğinde kalp krizinde görülen EKG değişiklikleri yoktur. Bununla birlikte ritim bozuklukları olabilir. Kan testleri yapıldığında kalp krizinde yükselen parametreler normal ve ya hafif yükselmiştir.

Eğer ekokardiyografi (kalp ultrasonu) yapılırsa, kalbin vücuda kan pompalayan sol tarafının genişlediği ve kasılmasının azaldığı görülür. Bu bulgularla kişilere genellikle kalp anjiyografisi yapılır. Ancak bunlarda kalp krizinde olduğu gibi kalp damarlarında krize sebebiyet verecek bir darlık görülmez. Bulgular günler ve ya haftalar içinde tamamen geriler. Kişi normal sağlıklı haline geri döner. Bir aylık süre sonunda tekrar ekokardiyografi yaparak, kalp fonksiyonlarının normale döndüğünü görmek gereklidir.

Çenede ağrı ve kolda uyuşmaya dikkat!

Çenede ağrı ve kolda uyuşmaya dikkat!

Aile öyküsünün kalp krizi riskini arttırır. Kalp krizi belirtileri ise şöyledir:


Kalp krizi genellikle göğüste baskı ve basınç hissiyle karşımıza çıkıyor. Kolda, çenede, dişte ağrı, ellerde uyuşma kalp krizinin belirtilerindendir. Özellikle göğüsteki basınç hissi yaratıyor ve hastalar bunu genelde ‘göğsüme bir şey oturmuş gibi’ diyerek tarif ediyor. Bazı hastalar ise midesinde gaz varmış gibi hissettiğini, kalbi sıkıştıran ve basınç etkisi yaratan bir şikayetten bahsediyor. Aile hikayesi de kalp krizi riski açısından son derece önemli. Şikayetler ve aile hikayesi göz önünde bulundurularak erken teşhis için mutlaka gerekli tetkiklerin yapılması ve sonuçlara göre önceden önlemler alınması kalp sağlığının korunması açısından son derece önemlidir.

İçine atanlar tehlikede

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre bekar erkeklerin, evli erkeklere göre kalp hastalığı geçirme ihtimali yarı yarıya az. Aynı araştıramaya göre eşleri ile tartışırken cevap vermeyip içine atan kadınlar, cevap verip tartışan kadınlara göre 4 kat daha fazla kalp hastalığı riski taşıyor. İşinden memnun olmayan kadınlarla evli olan erkekler, diğer erkeklere göre 3 kat daha fazla kalp hastalığı geçirme riski taşıyor. İşinden memnun olmayan kadınlar sorunlarını eve getiriyor. Evlilikte mutluluk, tatmin ve tartışmaların azlığı, hem kadınlarda hem de erkeklerde kalp sağlığını korur.

Kaçamak yapmak öldürür!

Almanya’da yapılan bir başka araştırmaya göre kalp hastalığı ile ilgili olan ani ölümlerin 1000’de 4’ünün cinsel ilişki sırasında meydana geldiği, çoğunluğunun erkeklerden oluştuğu ve neredeyse bu kayıpların tamamının yaz ve bahar aylarında olduğu saptanmış. Aynı araştırmaya göre; bu kişilerin yüzde 80’i başka bir kadınla ilişki halindeyken kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiği belirlenmiş.

Alerjiden korunun


Bahar ayları kalp sağlığı açısından riskli aylardır. Çünkü daha çok efor sarf ediyoruz, havaların ısınmasıyla daha fazla dışarıdayız ve daha hareketli zaman geçiriyoruz. Kıştan kondisyonsuz çıkmak ve birden ağır efor sarf etmek kalbi yorabilir. Ayrıca bahar aylarında, kalp kapağı hastalıklarına bağlı kalp yetmezliklerinde bahar nezlesi, alerjik reaksiyonlara yakalanma riski artar. Kalp kapağı hastaları genellikle akciğer rahatsızlıkları olan ve akciğer ödemine çok yatkın hastalardır. Bu hastaların akciğerlerinde enfeksiyon olduğunda, hastalık çok ağır seyrediyor ve zatürreye dönüşebiliyor. Sık sık akciğer enfeksiyonu geçirmek ve zatürre sorunu yaşamak da kalp kapağı bozukluklarını işaret ediyor. Bu hastalıklar genellikle bahar aylarında ortaya çıkıyor.

Bu belirtiler kalp hastalığının sinyali olabilir


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.