Ay ışığında İstanbul tablosu Beyaz Müzayede’de satışa sunulacak!

St. Petersburg Ermitaj Müzesi’nden ve ünlü Aivozovsky eksperi Gianni Caffiero tarafından verilmiş sertifikası bulunan Ay ışığında İstanbul adlı eser 450-900 bin TL aralığında bir fiyatla satışa sunulacak.

Beyaz Müzayede

Klasik sanat eserlerinden oluşan 49. Beyaz Müzayede Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi Klasik Resim Sanatı’nın önemli temsilcilerinin görkemli tablolarından derlenmiş değerli bir koleksiyonla sanatseverlerin karşısında olacak. Satışa sunulan eserler arasında Halil Paşa’nın “Haliç’te Yelkenliler”, Hoca Ali Rıza’nın “Sapanca”, Nazmi Ziya’nın “Kandilli Sırtlarından”, “Hamidiye Sebili” ve “Büyükada’da Ağaçlar”; İbrahim Çallı’nın “Ada’da Bahçede Sohbet”; Hikmet Onat’ın “Büyükdere” ve “Boğaz Sırtlarından”; Şevket Dağ’ın “Cami İçi”; Sami Yetik’in “Kadifekale” ve Mahmut Cuda’nın “Kavun ve Mavi Kase’de Meyveler” isimli birbirinden değerli seçkin yapıtları yer alacak.

49. Beyaz Müzayede’nin oryantalist eserlerden oluşan bölümü “İstanbul Resimleri” ile bilinenen meşhur oryantalist sanatçıların en tipik ve ihtişamlı yapıtlarını içeriyor.


Bu bölümde satışa sunulan eserler arasında Saray Ressamı Fausto Zonaro’nun “İstanbul Sokağı”, “Otoportre” ve “Galata’da İskelede Yelkenliler”; Gemain Fabius Brest’in “İstanbul’da Bir Sokak”, Leonardo De Mango’nun “Haydarpaşa’da Çay Bahçesi”, François Leon Prieur Bardin’in “Yeni Camii ve Çarşı”, “Kireçburnu” ve “Cihangir’den Sarayburnu”; Ludwig Deutsch’un “İtaat”, Alexei Alexeievich Harlamoff’un “Beyaz Örtülü Kız Portresi” ve Fabio Fabbi’nin “Avluda Dans Eden Cariyeler” isimli görkemli yapıtlarının koleksiyonerlerin yoğun ilgisini çekmesi bekleniyor.

Dünya müzelerinde ve prestijli koleksiyonlarda eserleri yer alan Alman natürmort ressamı Emilie Preyer’in eşine az rastlanacak boyutta bir başyapıtı 6 Mayıs’ta Beyaz Müzayede’de görücüye çıkan müzelik eserler arasında bulunuyor.


Son yılların en kapsamlı klasik sanat eserleri müzayedelerinden biri olan ve başyapıtlarıyla uzun süre hafızalarda yer edecek olan 49. Beyaz Müzayede’de önemli koleksiyonlardan derlenmiş 234 sıra dışı eser satışa sunuluyor. Beyaz Müzayede’de yer alan yapıtlar 26 Nisan -5 Mayıs tarihleri saat 10:00-20:00 arasında Beyaz Müzayede’nin Nişantaşı’ndaki sanat mekanı ‘Beyaz Space’de sanatseverlerin ziyaretine açık olacaktır.

Aziz Karadeniz tarafından yönetilecek olan 49. Beyaz Müzayede ise 6 Mayıs Pazar günü saat 14:00’te SwissOtel’de gerçekleştirilecek.

Aivazovsky hakkında:

1817 yılında Kırım’ın Teodosia kentinde doğan, 1835 yılında Rus Çarı’nın isteği üzerine, Fransız deniz ressamı Philippe Tanneur’ün yardımcılığına atanan Aivazovsky birbiri ardına 4 Rus Çarı ve Petersburg soylularına hizmet verdi. 1947’de Petrograd Güzel Sanatlar Akademisi’ne profesör olarak atanan ressam, dönemin tanınmış bilim adamı ve Rus Coğrafya Derneği’nin kurucusu Amiral F. Lutke kumandasındaki gemi ile Ege adaları ve kıyılarını dolaşıp 1845 yılında ilk defa İstanbul’a geldi. İstanbul’a ikinci ziyaretinde Sultan Abdülmecid’e bir tablosunu hediye eden Aivozovsky’yePadişah tarafından dördüncü rütbeden Nişan-ı Aliödülü verildi. İstanbul’a hayran kalan Aivazovsky, daha sonra defalarca İstanbul’a geldi.


1874 yılında İstanbul’da iki ay kalan sanatçı, bu defa Dolmabahçe Sarayı mimarı Sarkis Balyan tarafından Sultan Abdülaziz’e takdim edilir. Sultandan aldığı 30’dan fazla resim siparişinin altısını İstanbul’da, kalanları da Kırım’da tamamlayan Aivazovsky Sultan Abdülaziz tarafından da ikinci dereceden Osmanlı nişanı ile ödüllendirildi. Aivazovsky 1890 yılında İstanbul’a son gelişinde, Sultan II. Abdülhamid’e iki resim hediye etti. Padişah da bu hediyelere karşılık sanatçıyı Mecidi nişanı ile onurlandırdı. Beş binin üzerinde resmi olan ve tablolarının büyük kısmı St. Petersburg, Moskova ve Erivan devlet müzelerinde sergilenmekte olan Aivazovsky’nin 30 kadar eseri Türkiye’de Dolmabahçe Sarayı, Deniz Müzesi, Askeri Müze, Fener Rum Patrikhanesi ve İstanbul Kumkapı Ermeni Patrikhanesi koleksiyonlarında bulunuyor.

bang. Art Innovation Prix 2018 sergisi açılıyor!