Bloomberg seçim anketi: Erdoğan önde ama her şey mümkün!

Bloomberg News’un Mert Yıldız’ın kurucusu olduğu Foresight Danışmanlık’a yaptırdığı ankete göre Erdoğan önde, ama yanılma oranı içinde muhalefetin zaferi ihtimal dahilinde.

Bloomberg seçim anketi: Erdoğan önde ama her şey mümkün!

ABD merkezli Bloomberg, yaptırdığı anketten, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık seçimlerini önde götürmesine rağmen sonuçların çok yakın olduğu ve muhalefetin zafer kazanma ihtimalinin bulunduğu sonucuna vardı.

Bloomberg Foresight seçim anketi

Künye: Foresight Danışmanlık’ın 7-11 Haziran arası 500 kişiyle yaptığı ankete yer verildi.


‘Türkiye’de türünün tek örneği’ diye nitelenen anketin, çeşitli demografik ve sosyo-ekonomik özellikleri barındıran, Türkiye’deki son üç seçimin sonuçlarıyla uyumlu oy vermiş bir bölgede gerçekleştirildiği, bu yöntemin Türkiye’de ilk kez denendiği aktarıldı. Örnekleme sayısı tipik anketlerden düşük olduğu için de hata payı yüzde 3.5 olarak belirlendi.

“Meral Akşener ve Temel Karamollaoğlu hayal kırıklığına uğrayabilir”

Bloomberg 24 Haziran seçim anketi sonuçlarına göre cumhurbaşkanı adaylarının oy oranıyla ilgili öngörü şu şekilde:

Bloomberg seçim anketi / grafik: indigodergisi.com
Bloomberg seçim anketi / grafik: indigodergisi.com
  • AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Yüzde 50.8
  • CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce: Yüzde 30.1
  • HDP’nin hapisteki Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş: Yüzde 10.5
  • İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: Yüzde 8
  • Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu: Yüzde 0.4

Erdoğan’ın çifte zaferi mümkün

Buna göre önceki seçimlere kıyasla daha zorlu bir mücadeleyle karşı karşıya olduğu belirtilen Erdoğan, 24 Haziran’da yüzde 50.8 oyla başkanlığı ilk turdan kazanabilir, yanısıra AK Parti’yle meclis çoğunluğunu da elde edebilir.

Ancak ankete göre tek kesin olay şey, çok geniş bir yelpazede her türlü ihtimalin olanaklı olduğu ve seçimin birbirine çok yakın geçeceği.

Milliyetçiler belirleyici olacak

Haberde geçmiş seçimlerde dinci muhafazakarların, serbest piyasacı liberallerin ve Kürtlerin desteğiyle iktidarı kazanan Erdoğan ile AK Parti’nin tek başına kazanamayacağı, bu kez başarının kendilerini milliyetçi diye niteleyen seçmenlerin kime/hangi partiye oy atacağına bağlı olduğu değerlendirmesi yapıldı.


Erdoğan’a biat etmiş taban, ekonomiye bakmıyor

Diğer yandan ibreyi Erdoğan’dan yana çeviren en güçlü etkenin, Erdoğan ile AK Parti’ye biat etmiş bir kitle olduğu belirtildi. Bu çekirdek kitleden ekonomik iflasta bile başkasına oy vermeyi düşünen pek çıkmayacağına dikkat çekildi. Ancak milliyetçilerin kendi geleneksel partilerini terk ettiği yorumu yapıldı.

Erdoğan kazansa da belirsizlik bitmez

Gelişmekte olan piyasalar konusunda üst düzey uzman olduğu Londra merkezli Roubini Global Economics şirketinden ayrılıp Mart 2017’de Foresight’ı kuran Mert Yıldız, Bloomberg’e, ”Erdoğan’ın hep koalisyonlara ihtiyacı oldu, bundan sonra da öyle olacak. Erdoğan hem başkanlığı hem de meclisi kazansa bile siyasi belirsizliğin sona ermesi beklenmiyor” diye konuştu.

2. tura gidilirse Erdoğan açık ara kazanır

Haberde ankete göre başkanlık seçiminin ikinci tura gitmesi halinde Erdoğan’ın arayı açacağı aktarıldı.

Bu durumda, Erdoğan’a destek yüzde 47.4, İnce’ye yüzde 40.1; 2. turda oy vermeyeceğini söyleyenlerin oranı yüzde 5 olarak saptandı.

2. tura Akşener’in kalması durumunda ise Erdoğan’a destek yüzde 48, Akşener’e 35.7; oy vermeyeceğini söyleyenlerin oranı 8.8 olarak saptandı.

HDP yüzde 10’un üzerinde, İYİ Parti ve MHP altında

Ancak milletvekilliği seçiminde durumun çok daha karmaşık olduğu vurgulandı. En dikkat çeken yan da HDP’nin yüzde 10 barajını rahatlıkla aşacağı öngörüsü.

Bloomberg seçim anketi: Partilerin oy oranları / grafik: indigodergisi.com
Bloomberg seçim anketi: Partilerin oy oranları / grafik: indigodergisi.com
  • AK Parti: Yüzde 46
  • CHP: 27.5
  • HDP: Yüzde 11.7
  • İYİ Parti: Yüzde 9 (CHP ile Millet İttifakı sayesinde meclise girecek.)
  • MHP: Yüzde 4.5 (Ancak AK Parti ile Cumhur İttifakı sayesinde meclise girecek.)

Gerçek kazanan Muharrem İnce


Buna göre Erdoğan da İnce de kendi partilerinden daha popüler. Foresight’a göre Erdoğan iktidarı elinde tutacak gibi görünse de bu seçimlerin gerçek galibi yüzde 30 çıtasını aşabilecek gibi gözüken Muharrem İnce olacak.

KONDA’dan son anket: BIÇAK SIRTI!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.