Cilt güzelliği için kolaylıkla uygulayabileceğiniz 6 öneri

Yaşlanmak doğal bir süreç. Yaş, çevresel faktörler, stres, güneş ışığı, kötü alışkanlıklar ve pek çok farklı etken cildimizin yaşlanmasına sebep oluyor. Cilt güzelliği için kolaylıkla uygulayabileceğiniz 6 öneri…

Cilt güzelliği için kolaylıkla uygulayabileceğiniz 6 öneri

Yeterli miktarda cilt bakımı, sağlıklı beslenme ve yaşlanma karşıtı uygulamalar cildinizin yaşlanmasını geciktirmeye yardımcı olur. Yaz boyu ruhunu yenilediği kadar cildini de yenilemek isteyenler için farklı ve basit önerilerden oluşan bir rehber hazırladık. İşte yaz boyu kolaylıkla uygulayabileceğiniz ve cildinizin yaşlanmasını yavaşlatacak 6 cilt güzelliği önerisi:

1- Düzgün beslenme

Düzgün beslenmek süslü paketlerde servis edilen taze meyve sularına ya da gurme tariflere bir servet harcamak demek değil. Meyve ve sebze gibi hafif gıdalarla vücudunuzun optimum faydayı sağlayabileceği besinleri tüketmeniz sağlıklı beslenmenin en önemli adımlarından biri. Unutmayın; cildinizin pahalı kremlerden önce dengeli beslenmeye ihtiyacı var. Güneşli yaz günlerinde vitamin ve mineralleri içeren gıdaları tüketmek hem vücudunuzun hem de cildinizin beslenmesine yardımcı olur.


Şekerden uzak durmak ve güne ıspanak, maydanoz, salatalık, hindistancevizi, limon, maydanoz, yabanmersini ve acai gibi besinleri içeren hafif bir karışımla başlamak cildinizin parlamasını sağlar. Akşam üstleri ise antioksidanlar ve antienflamatuar faydalarla dolu, buzlu bir yeşil çay ile hem metabolizmanızı hem de cildinizi rahatlatabilirsiniz.

2- Düzenli uyku

Düzenli uyku vücudunuzu olduğu kadar cildinizi de dinlendirir ve onarır. Uykusuzluk cildi yorar, dolayısıyla yaşlanma etkilerini hızlandırır. Günde sekiz saat uyku hem zihninizi hem bedeninizi dinlendirmek için idealdir. Uyumadan önce cildinizi rahatlatmak uykudan maksimum verimi almanıza yardımcı olur. Uyku öncesi cildinize özel fırça yardımıyla masaj yaparak; hem ölü derileri temizleyebilir hem de cildinizi uykuya hazırlayabilirsiniz.


3- Günlük egzersiz

Düzenli egzersiz yapmak, olimpiyatlara hazırlanmak anlamına gelmiyor. Koşmak, yürümek, yüzmek veya bisiklete binmek gibi basit egzersizlerle de ter yoluyla toksinlerinizden kurtulup zinde kalabilirsiniz. Kalp atışı ve kan dolaşımınızın düzenli olması aynı zamanda cildinizin sıkı, genç ve sağlıklı görünmesini sağlar. Ayrıca bu gibi egzersizler metabolizmanızı hızlandırarak hem fit kalmanıza yardımcı olur hem de uyku kalitenizi artırır.


4- Hem içeriden hem de dışarıdan nemlendirin

Sıcak yaz günlerinde uygulamanız gereken en önemli adımlardan biri de cildinizi nemlendirmek. Cildinizi kremler ve cilt bakım ürünleri ile nemlendirmek kadar, yeterli su tüketimi de genç ve sağlıklı bir cildin anahtarı. Düzenli nemlendirilen bir cilt kırışıklar karşısında daha dayanıklı olur. Gün boyu düzenli su tüketimi ile cildinizin kurumasını önleyerek, dinç durmasına yardımcı olabilirisiniz. Günde 7-8 bardak su ve doğal bitkisel çayları tüketmeyi ihmal etmeyin.

5- Rutin cilt bakımı

Söz konusu cilt temizliği olduğunda en önemli aşamalardan biri cildi kurutmadan kir ve yağdan arındırmak. Yaşlanma karşıtı cilt güzelliği ürünleriyle kırışıklıkların görünümünü azaltabilir; cilt güzelliği için daha sıkı bir görünüm kazandırabilirsiniz. Yaz önerilerimiz arasında yer alsa da rutin cilt güzelliği bakımı sadece yaz aylarında değil, tüm yıl boyunca uygulanmalı.

6- Bol kahkaha


Son olarak ruh halinizin cildinizi de etkilediğini unutmayın. En güzel göründüğünüz anlar kendinizi en mutlu hissettiğiniz anlardır. Yaşlanma karşıtı adımların en başarılı olanı olarak son önerimiz bol kahkaha olabilir!

Cildinizin bakımı ve güzelliği için en çok tercih edilen uygulamalar