Hangi egzersizin vücudusunuz? Size uygun egzersiz hangisi?

Pek çoğumuz yakın zamanda düzenli egzersize başlamak istiyoruz ama o “pazartesi”ler bir türlü gelmiyor. Belki beklentilerimize uygun sporu bilmiyoruz. Peki vücut tipinize ve sağlık durumunuza en uygun egzersiz hangisi bilmek ister misiniz?

Hangi egzersizin vücudusunuz? Size uygun egzersiz hangisi?

İzmir’deki Mistral Carrera Spor Merkezi Müdürü Burak Özdemir’e, başvurularda en çok hangi taleple geldiklerini ve kime, ne egzersiz önerdiklerini sorduk. Ancak onlara geçmeden Burak Hoca’nın “hangi sporu yaparsanız yapın, özellikle antrenörlerin, eğitmenlerin saygın kurumlardan alınan sertifikalı eğitmenlerin olmasına dikkat edin ve vücut tipinize ve sağlık durumunuza uygun egzersizler yapın” uyarısını da buraya not düşelim.

1- Formunu korumak, güzel vücut hatlarına sahip olmak ve zayıflamak için:

Kişiye özel antrenör yönetiminde vücuda giren oksijen miktarını arttırmaya yönelik egzersizler: pilates, reformer pilates (özel bir alet ve özel eğitmen eşliğinde yapılır) aerobik, kardiyo çalışması (nabız kontrolü ile uykudan kalkınca ölçtüğünüz dinlenik nabız ve egzersizden sonra alınan nabız tespitinin ardından yağ yakım nabız aralığına göre önerilen) aquazumba (havuz içinde müzik eşliğinde grupla)…

paddel tenis carrera mistral izmir

2- Stres atmak isteyen, yalnız başına egzersizden sıkılan ya da farklı egzersizler yapmak isteyenler:

Havuz içinde konan özel bisikletler üzerinde suyun içinde pedal çevrilerek müzik eşliğinde grupla eğlenceli şekilde yapılan aquabike*, spinning (pedal çevirme), tırmanma, özel sahalarda paddel tenis* (İspanya kökenli tenis ve squash’ın harmanlanmış hali) basketbol, voleybol, futbol, capoeira* (savunma, akrobasi, dans, müzik ve şarkıların birleşimi olan Brezilya kökenli bir dövüş sanatı bu da İzmir’de sadece Mistral Carrera‘da var.)

Zumba, havuzda grup ve müzik eşliğinde yapılan aquazumba, yoga, yüzme ve antigravity fitness (tavana asılan ipek hamak ile vücudun esnemesine, uzamasına, rahatlamasına yardımcı olurken, ağrıları yok eden, ruh halini yenileyerek iç dünyamızla yüzleşmemizi sağlıyor) egzersizleri sporları tam da size göre!

Aquazumba aqua zumba dersleri carrera mistral izmir

3- Medical Training:

Alanında uzman eğitmenlerin yönetiminde eklemsel sorunların problemli eklem ya da kastaki dengeyi sağlayarak ameliyatsız giderilmesi, ameliyat sonrası iyileşme süreci ve bu sorunların nüksetmemesi ve bu eklemlerin gelecekte de fonksiyonel kullanmaları için egzersizler ve eğitimler veriliyor.

4- Vücut Geliştirme:

Vücut geliştirme ve profesyonel vücut geliştirme sporcularına; haftanın 5- 6 gününe bölünmüş bölgesel anlamda daha detaylı ağırlık çalışma, tekrar sayısı daha fazla egzersizler öneriliyor. Ağırlık, total body, crossfit bunlardan bazıları…

fitness vücut geliştirme ağırlık kaldırma crossfit total body

5- Kilo almak:

Cılız bir bedenden rahatsızsanız beslenme danışmanı ve antrenör yönetiminde; size özel hazırlanacak programlarla sağlıklı ve güzel görünen bir bedene sahip olmanız mümkün. Önerilen beslenme programınıza uygun bir ağırlık programı verilerek; 8 haftada bir yağ ve kas oranı ölçümü ile egzersiz programı değiştirilerek hedefinize ulaşmak gayet kolay.

Çocuğuyla birlikte spor yapmak isteyenler çocuk havuzu yüzme dersi carrera mistral

6- Çocuğuyla birlikte spor yapmak isteyenler:

Kendinize ayırdığınız vaktiniz sınırlıysa ve o zamanı da çocuğunuzla geçirmek istiyorsanız spordan mahrum kalmanıza gerek yok. Çocuğunuzu da yanınıza alıp birlikte yüzme, tırmanma duvarı, kids basketbol gibi aktivitelerle hem eğlenip hem de spor yapabilirsiniz. Siz egzersize devam etmek istediğinizde; o da yüzme, halk oyunları, kids zumba, kids yoga gibi çocuklara özel derslere katılabilir ya da bakıcı eşliğinde spor salonunun kidsclub’ında eğlenebilir, top havuzunda oynayabilir.

*işaretli hizmetler Türkiye’de sadece İzmir’deki Carrera Mistral‘de sunulmaktadır.

Daha ayrıntılı bilgiyi carreramistral.com dan alabilirsiniz.

Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.