Hangi egzersizin vücudusunuz? Size uygun egzersiz hangisi?

Pek çoğumuz yakın zamanda düzenli egzersize başlamak istiyoruz ama o “pazartesi”ler bir türlü gelmiyor. Belki beklentilerimize uygun sporu bilmiyoruz. Peki vücut tipinize ve sağlık durumunuza en uygun egzersiz hangisi bilmek ister misiniz?

Hangi egzersizin vücudusunuz? Size uygun egzersiz hangisi?

İzmir’deki Mistral Carrera Spor Merkezi Müdürü Burak Özdemir’e, başvurularda en çok hangi taleple geldiklerini ve kime, ne egzersiz önerdiklerini sorduk. Ancak onlara geçmeden Burak Hoca’nın “hangi sporu yaparsanız yapın, özellikle antrenörlerin, eğitmenlerin saygın kurumlardan alınan sertifikalı eğitmenlerin olmasına dikkat edin ve vücut tipinize ve sağlık durumunuza uygun egzersizler yapın” uyarısını da buraya not düşelim.

1- Formunu korumak, güzel vücut hatlarına sahip olmak ve zayıflamak için:

Kişiye özel antrenör yönetiminde vücuda giren oksijen miktarını arttırmaya yönelik egzersizler: pilates, reformer pilates (özel bir alet ve özel eğitmen eşliğinde yapılır) aerobik, kardiyo çalışması (nabız kontrolü ile uykudan kalkınca ölçtüğünüz dinlenik nabız ve egzersizden sonra alınan nabız tespitinin ardından yağ yakım nabız aralığına göre önerilen) aquazumba (havuz içinde müzik eşliğinde grupla)…

paddel tenis carrera mistral izmir

2- Stres atmak isteyen, yalnız başına egzersizden sıkılan ya da farklı egzersizler yapmak isteyenler:

Havuz içinde konan özel bisikletler üzerinde suyun içinde pedal çevrilerek müzik eşliğinde grupla eğlenceli şekilde yapılan aquabike*, spinning (pedal çevirme), tırmanma, özel sahalarda paddel tenis* (İspanya kökenli tenis ve squash’ın harmanlanmış hali) basketbol, voleybol, futbol, capoeira* (savunma, akrobasi, dans, müzik ve şarkıların birleşimi olan Brezilya kökenli bir dövüş sanatı bu da İzmir’de sadece Mistral Carrera‘da var.)

Zumba, havuzda grup ve müzik eşliğinde yapılan aquazumba, yoga, yüzme ve antigravity fitness (tavana asılan ipek hamak ile vücudun esnemesine, uzamasına, rahatlamasına yardımcı olurken, ağrıları yok eden, ruh halini yenileyerek iç dünyamızla yüzleşmemizi sağlıyor) egzersizleri sporları tam da size göre!

Aquazumba aqua zumba dersleri carrera mistral izmir

3- Medical Training:

Alanında uzman eğitmenlerin yönetiminde eklemsel sorunların problemli eklem ya da kastaki dengeyi sağlayarak ameliyatsız giderilmesi, ameliyat sonrası iyileşme süreci ve bu sorunların nüksetmemesi ve bu eklemlerin gelecekte de fonksiyonel kullanmaları için egzersizler ve eğitimler veriliyor.

4- Vücut Geliştirme:

Vücut geliştirme ve profesyonel vücut geliştirme sporcularına; haftanın 5- 6 gününe bölünmüş bölgesel anlamda daha detaylı ağırlık çalışma, tekrar sayısı daha fazla egzersizler öneriliyor. Ağırlık, total body, crossfit bunlardan bazıları…

fitness vücut geliştirme ağırlık kaldırma crossfit total body

5- Kilo almak:

Cılız bir bedenden rahatsızsanız beslenme danışmanı ve antrenör yönetiminde; size özel hazırlanacak programlarla sağlıklı ve güzel görünen bir bedene sahip olmanız mümkün. Önerilen beslenme programınıza uygun bir ağırlık programı verilerek; 8 haftada bir yağ ve kas oranı ölçümü ile egzersiz programı değiştirilerek hedefinize ulaşmak gayet kolay.

Çocuğuyla birlikte spor yapmak isteyenler çocuk havuzu yüzme dersi carrera mistral

6- Çocuğuyla birlikte spor yapmak isteyenler:

Kendinize ayırdığınız vaktiniz sınırlıysa ve o zamanı da çocuğunuzla geçirmek istiyorsanız spordan mahrum kalmanıza gerek yok. Çocuğunuzu da yanınıza alıp birlikte yüzme, tırmanma duvarı, kids basketbol gibi aktivitelerle hem eğlenip hem de spor yapabilirsiniz. Siz egzersize devam etmek istediğinizde; o da yüzme, halk oyunları, kids zumba, kids yoga gibi çocuklara özel derslere katılabilir ya da bakıcı eşliğinde spor salonunun kidsclub’ında eğlenebilir, top havuzunda oynayabilir.

*işaretli hizmetler Türkiye’de sadece İzmir’deki Carrera Mistral‘de sunulmaktadır.

Daha ayrıntılı bilgiyi carreramistral.com dan alabilirsiniz.