Kuzey Kore’nin genç diktatörü Kim Jong Un hakkında bilinmeyenler

Kuzey Kore’yi 1948-1994 yılları arasında tam 46 yıl yöneten ülkenin efsane lideri Kim İl-sung, 1994 yılında hayatını kaybedince yerine oğlu Kim Jong-il yönetmeye başlamıştı. İşte Kuzey Kore liderinin pek bilinmeyen ilginç özellikleri…

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un kimdir bilinmeyenleri

Babasının namzeti olabilecek üçüncü erkek çocuktu

Kim Jong–İl üç kez evlenmişti. İlk eşi 1971’de bir oğlan doğurmuştu. Ama nedense Moskova’ya sürülerek uzaklaştırıldı. İkinci eşi ise şanssız bir kadındı. İki kızı olmuştu, oğlan doğuramayınca, o da gözden düştü. Üçüncü eşi Ko Yung-hui ise Japonya kökenli, Koreli şarkıcı ve dansçı idi ve nihayet iki oğlu ve de bir kızı oldu.

En büyük oğlan öldürüldü

En büyük oğlan olan Kim Jong-nam, 2001’e kadar babanın yerine gelecek en büyük çocuk olarak görülüyordu. Ancak 2001’de bir hata yaptı, sahte pasaportla gittiği Tokyo’daki Disneyland’i ziyaret ederken yakalandı. Sonra Macao’da yaşamaya başlayan büyük oğlan, ülkenin rejimini, hafifçe eleştirmeye başlamıştı. Geçtiğimiz şubat ayında Malezya’da öldürüldü.


“Sadece en küçük oğlan lider olabilir”

Üçüncü eşten olan iki erkek çocuktan büyüğü olan Kim Jong-chol 2015’te Londra’da bir Eric Clapton konserinde görüldü. Hakkında pek bir şey bilinmiyordu. Ama Kenji Fujimoto adındaki, ailenin sushi şefi 2001’de hatıralarını yazmıştı. Buna göre büyük oğlan, Büyük Kim tarafından biraz feminen görülmekteydi. Aşçı Fujimoto hatıralarını yazdıktan sonra da 2003’te ülkeden kaçmıştı. Hatıralarında sadece en küçük oğlanın lider olabileceğini açıklamıştı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un kimdir

Baba Kim de, küçük erkek çocuğundan çok memnundu (bugünkü Başkan Kim Jong Un). Küçük oğlan babasına göre, aynen arzu ettiği türden, dominant ve lider özellikli bir erkek çocuktu. Henüz 16 yaşındayken, babasının Kore Savaşı’nda liderlik yapış tarzını özetleyen bir araştırma yazmıştı. Kim Jong Un 8 yaşına geldikten sonra ona da bir general üniforması hediye edilmişti. Bundan sonra da bütün gerçek generaller çocuğun önünde eğilmeye başladılar.

İsviçre’de okudu

1996-2000 arasında İsviçre’de sanki bir Kore diplomatının oğlu imiş gibi gerçek kişiliği saklanarak okutuldu. Basketbol oynuyordu ama iyi bir basketbolcu değilmiş. Ayrıca tabii bir Sony Playstation sahibi idi ve hizmetinde bir aşçı, şoför ve bir de özel bir hocası vardı. Bir sınıf arkadaşı, 2010’da makarna soğuk getirildi diye aşçıyı nasıl hırpaladığını da anlatıyor.

Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’a dönünce, ‘Kim İl-sung’ adlı Askeri Üniversite’den 2006’da mezun oldu. İki yıl sonra amcasıyla arasında kavga çıktı ve de amca uzaklaştırıldı. Söylenenlere göre amcanın 20 çocuğu vardı ve hepsi de öldürülmüştü.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un kimdir

Kim Jong Un gücü eline alınca 140 kadar deneyimli kişiyi de öldürtmüştü. Ülkenin nükleer gücü olmadığı takdirde kimseden saygı görmeyeceği inancı, tüm girişimlerinin arkasındaki temel ilke idi!

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un kimdir

Kuzey Kore uzun süre telefon ve internete kapalı kalmıştı, sonra az da olsa kullanılmaya başlandı. Kim Jong Un işin başına geçtikten sonra ülkeden hiç çıkmadı. Ziyaret edenler de azdı. Basketbol yıldızı Dennis Rodman, Japon sushi şefi ve Küba ve Çin’in başkan yardımcıları!

Kim Jong Un, Kuzey Kore’nin nükleer silahı olmazsa, ülkenin elden gideceğini düşünüyor. ABD baskı yaptığı için de Guam’daki ABD üssüne saldırmak için hazırlık yaptığını sürekli vurguluyordu.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un hakkında pek bilinmeyen ilginç gerçekler:

1- İleride bir dünya lideri olacağı için küçük bir ülkede kimseye çaktırmadan eğitim aldı ama okulda porno dergi ile yakalandığı için ceza aldı.

2- Kuzey Kore”nin sadece kadınlardan oluşan ilk ve tek kadın müzik grubuna üyeleri kendi elleriyle seçti.

3- Babasına çok düşkün olduğu için ölümüne kendisi gibi Kuzey Kore halkı da aşırı üzüldü.

Kuzey Kore lideri Kim Jong abd başkanı donald trump

4- Oldukça yaratıcı olan Kim vatana ihanetten suçlu bulunan amcası ve 5 yardımcısını 3 gün boyunca aç bırakılan 120 köpeğe yem etti.

5- Kendisi İsviçre peyniri bağımlısı olduğu için halkı açlıktan kırılırken her yıl tonlarca peynir ithal ediyor.


6- Doğum tarihi gizli tutuluyor. Resmi olarak 83’lü, raporlara göre 84’lü ama gerçek doğum yılı 1982 olarak tahmin ediliyor

7- Kim Jong Un dünyanın (bilinen) en genç ülke lideri.

8- Hırs anlamına gelen “Ambition” adlı saç modelini sadece o kullanabiliyor

9- 2012 yılında dünyada “yılın en seksi erkeği” seçildiği haberleri yapıldı

10- Nike’ın yürüyüş ayakkabı modellerine takıntısı var.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un kimdir

11- En sevdiği spor basketbol olan tatlı diktatörün en sevdiği basketçi ise Michael Jordan

12- 2012 ve 2023 yıllarında kendisini ziyaret eden Dennis Rodman en yakın arkadaşlarından biri. Rodman’a verdiği lüks hediyeler bir ara çok konuşulmuştu.

13- İçmeyi de yemek yemek kadar çok seven lider tam bir Johnie Walker viski hastası.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un kimdir

14- Doğum günü olarak kutladığı 8 ocakta ülkede resmi tatil ilan ediliyor.

15- Dünya üzerinde askeri eğitimi ve geçmişi olmayan tek general.

16- Kendisi için dağlara devasa bir övgü cümlesi yazılmış. “Çok yaşa general! Güneş seninle doğsun”

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un bilinmeyenleri

17- Babasına ve dedesine daha çok benzemek için estetik operasyonları geçirdiği söyleniyor.

18- Ülkenin dış politikasını 67 yaşındaki teyzesinin tavsiyeleri ile yürütüyor.


19- Yetişkinliğe adım atmadan önce resmi bir fotoğrafı yok.

Meghan Markle’ın bilinmeyenleri: Kraliyet Düğününde kural dışı gelin


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.