Oy ve Ötesi’nden güncellenen T3 tutanak gönder uygulaması

Oy ve Ötesi herkesi 24 Haziran seçimleri için göreve çağırıyor. “T3 Tutanak Gönder” mobil uygulamasını telefonuna indir, seçim sürecini kontrol et, ihlalleri bildir, tutanak görüntüsünü çek-gönder ve sonuçları teyit et!

Oy ve Ötesi güncellenen T3 tutanak gönder uygulaması 24 haziran seçim

Oy ve Ötesi’nden güncellenen T3 tutanak gönder uygulaması

Oy ve Ötesi Derneği seçimlerde kullandığı T3 (Türkiye Tutanak Teyit) sistemi için geliştirdiği mobil uygulamayı güncelledi. Herkesin akıllı telefonlarına indirebileceği uygulama ile sandık güvenliği sağlanacak, ihlaller anında bildirilebilecek.

Oy ve Ötesi, 24 Haziran seçimlerinde Türkiye genelinde sandık sonuçlarının sağlamasının yapılabilmesi için, her akıllı telefonda kullanılabilen “T3 Tutanak Gönder” mobil uygulamasını güncelleyerek uygulamaya yeni özellikler ekledi.


Uygulamayı indiren herkes:

  • Sandık sonuç tutanağını, sağlaması yapılmak üzere, Oy ve Ötesi’ne gönderebilecek,
  • Sayım sürecinde hangi siyasi partinin/Cumhurbaşkanı adayının kaç oy aldığını kendisi kolayca teyit edebilecek,
  • Sayım öncesi ve sayım sonrası neler yapılması gerektiğini uygulamadaki hatırlatmalar ile kolayca takip edebilecek,
  • Oy verme işlemleri sırasında gerçekleşecek olası ihlalleri “anında” Oy ve Ötesi’ne bildirebilecek,
  • Seçim gününe dair önemli bilgilere Bilgi Bankası’ndan ulaşabilecek.

T3 Tutanak Gönder uygulamasına hangi yeni özellikler eklendi?

Uygulama, sandıkta görev alan, gözlemcilik yapan, oyunu kullanmak için sandık başına giden tüm vatandaşların sandık sonuç tutanağının fotoğrafını T3 sistemine kolaylıkla göndermesini sağlıyordu. Bu özellik devam ederken sisteme, “OySay” ve “Süreç Kontrolü” başlıklı iki özellik daha eklendi.

“OySay” ile artık sayım sırasında çetele tutmak yerine, uygulama üzerinden hangi adayın / hangi siyasi partinin, kaç oy aldığı kolaylıkla takip edilebilecek.

“Süreç Kontrolü” özelliğiyle ise sabah oy verme işlemleri öncesinde, saat 08.00-17.00 arası gerçekleşecek oy verme süresince ve saat 17.00 sonrası gerçekleşecek sayım döküm süreci ve sonrasında yapılması gerekenlerin takibi kolaylaştırıldı.


Örneğin sabah oy verme işlemi başlamadan önce yapılması gerekenlerin yapılıp yapılmadığı takip edilip raporlanabilecek. Benzer şekilde, oy verme sürecinde ve sonrasında yaşanabilecek ihlaller anında bildirilebilecek.

Mobil uygulamanın Süreç Kontrolü bölümünde anlık değişiklikler yapılması ve kullanıcılara duruma özel anketler gönderilmesi de mümkün olacak. Örneğin, referandumda karşılaşılan mühürsüz pusulalar gibi bir sorunla karşılaşıldığında, sorunun hangi bölgelerde ne sıklıkla yaşandığı konusunda hızlıca bilgi alınabilecek ve Oy ve Ötesi, siyasi partiler ve barolar bu durumdan haberdar edilecek.

“Seçim bilgi bankası” ile her şey elinizin altında

T3 Tutanak Gönder mobil uygulamasını güçlendirilen önemli bölümlerinden biri de Seçim Bilgi Bankası. Uygulamayı indiren kişiler Oy ve Ötesi müşahit eğitimi videosuna, eğitim dokümanına, müşahit el rehberine, örnek tutanak görsellerine ve gerekli hallerde kullanılmak üzere başvurulabilecek örnek şikayet dilekçelerine kolaylıkla ulaşabilecek.

“T3 Tutanak Gönder” mobil uygulaması iOS ve Android uygulama mağazalarından ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Oy ve ötesi tüm seçmenleri çağırıyor!

Uygulamayı indiren herkes, 24 Haziran günü ıslak imzalı ve mühürlü sandık sonuç tutanağının fotoğrafını çekip T3 sunucularına gönderebilecek. Vatandaşlar erişebildikleri kadar çok sandık tutanağının fotoğrafını çekip T3 sistemine göndererek şeffaf bir seçim için sürece katkıda bulunabilecek. Vatandaşlar daha fazla sandığa gidip sandık tutanağı fotoğraflarını uygulama aracılığıyla ileterek T3’te daha çok verinin karşılaştırmasını sağlayabilecek. Ayrıca uygulamayı indiren seçmenler, uygulama üzerinden Oy ve Ötesi gönüllüsü olarak müşahitlik başvurusunda da bulunabilecek.

T3 çitlemeye devam


Kısa sürede binlerce tutanağın karşılaştırıldığı T3 sistemi ile Oy ve Ötesi Derneği, son dört seçimde tutanak teyidini adeta bağımlılık haline getirmiş, binlerce gönüllü aracılığıyla tutanak görsellerini T3 sistemine sayısal olarak aktararak sonuçların teyit edilmesini sağlamıştı. Oy ve Ötesi, 24 Haziran seçimlerinde de, uygulamayı indiren ve tutanakları sisteme yükleyen gönüllüleri yine seçim günü akşamına özel, gelenekselleşmiş “T3 çitleme” ritüeline bekliyor!

Seçimin ilk usulsüzlüğü gurbetçi Şengül Erdoğan’dan: İki kez oy kullandı!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.