Markaların dijital dönüşüm hedefinde “müşteri deneyimi” olmalı

RE/MAX Türkiye Dijital Pazarlama ve Marka İletişimi Müdürü Doğukan Yüncü, dijital dönüşüm ve müşteri deneyimi arasındaki ilişkiye yönelik değerlendirmelerde bulundu.

"Markaların dijital dönüşüm hedefinde müşteri deneyimi olmalı"

Yüncü, dijital dönüşümün nihai hedefinin müşteri deneyimi olduğuna dikkat çekerek, “Üst düzey kullanıcı deneyimi, müşterileri marka ile yakınlaştırmak için mükemmel bir yol” dedi.

Dijital dönüşümün müşteri deneyimi üzerindeki etkilerini değerlendiren RE/MAX Türkiye Dijital Pazarlama ve Marka İletişimi Müdürü Doğukan Yüncü, dijital dönüşümün müşterileri, değersiz, dağınık ve ihtiyaçlarına uygun olmayan markalardan uzak tutmaya yardımcı olduğunu söyledi.


Müşteri deneyimi, dijital dönüşümün nihai hedefidir

Müşterilerin markalarla etkileşime geçebilecekleri her yerde, deneyimin ve verilen mesajların tutarlı ve olumlu olması gerektiğini ifade eden Yüncü, “Müşteri deneyimi, dijital dönüşümün nihai hedefidir. Üst düzey kullanıcı deneyimi, müşterileri marka ile yakınlaştırmak ve etkileşimde bulunmak için mükemmel bir yol. Bu süreçte, markanın müşteri ile buluştuğu her noktanın ayrı bir öneme sahip olduğu unutulmamalı” dedi.

Dijital dönüşüm bir trend değil

Günümüzde gelinen noktada dijital dönüşümün geçici olarak adlandırılabilecek bir trend olmaktan çok uzakta bulunduğunu belirten Yüncü, “Modern iş stratejilerinin merkezinde yer alan dijital dönüşüm, bir kurumun her departmanını ve bakış açısını baştan şekillendirmesidir. Dijital dönüşümde teknolojinin gücünü, kurumda gerçekleşebilecek değişiklikleri benimseyen bir kültürle bir araya getirmek gerekir.


Bir şirketin, yeni teknolojinin kolayca entegre olabileceği veya en azından teşvik edildiği uyarlanabilir bir kültüre sahip olması durumunda, uzun vadeli ve sürdürülebilir başarı için de çok önemli bir adım atılmış olur” diye konuştu.

"Markaların dijital dönüşüm hedefinde müşteri deneyimi olmalı"

Doğukan Yüncü’nün verdiği bilgilere göre, dijital dönüşüm sadece online uygulamalarda yeni teknolojiler ve arayüzler kullanmanın, mobil uygulama geliştirmenin, sosyal medyanın tüm kanallarında daha çok yer almanın çok ötesinde bir kavram. Eksiksiz bir dijital dönüşüm isteyen markaların her alan için farklı strateji ve uygulamalar hayata geçirmeleri şart. Yüncü bunu “Müşteri algısının son derece değişken olduğunu unutmadan, dönüşümün odağına müşteriyi koyarak hareket etmek gerekiyor.


İletişim, her şeyin temelini oluşturmakla birlikte, doğru zaman ve mecrada gerçekleşen söylemlerle nihai tüketicinin satın alma ve katılma kararlarını gerek doğrudan gerekse bilinçaltı mesajlar ile yönlendirmek, satın alma veya marka beğeni kararlarının yönünü belirlemek mümkün olabilir” sözleriyle açıklıyor.

Değişen teknoloji araştırması


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.