Markaların dijital dönüşüm hedefinde “müşteri deneyimi” olmalı

RE/MAX Türkiye Dijital Pazarlama ve Marka İletişimi Müdürü Doğukan Yüncü, dijital dönüşüm ve müşteri deneyimi arasındaki ilişkiye yönelik değerlendirmelerde bulundu.

"Markaların dijital dönüşüm hedefinde müşteri deneyimi olmalı"

Yüncü, dijital dönüşümün nihai hedefinin müşteri deneyimi olduğuna dikkat çekerek, “Üst düzey kullanıcı deneyimi, müşterileri marka ile yakınlaştırmak için mükemmel bir yol” dedi.

Dijital dönüşümün müşteri deneyimi üzerindeki etkilerini değerlendiren RE/MAX Türkiye Dijital Pazarlama ve Marka İletişimi Müdürü Doğukan Yüncü, dijital dönüşümün müşterileri, değersiz, dağınık ve ihtiyaçlarına uygun olmayan markalardan uzak tutmaya yardımcı olduğunu söyledi.

Müşteri deneyimi, dijital dönüşümün nihai hedefidir

Müşterilerin markalarla etkileşime geçebilecekleri her yerde, deneyimin ve verilen mesajların tutarlı ve olumlu olması gerektiğini ifade eden Yüncü, “Müşteri deneyimi, dijital dönüşümün nihai hedefidir. Üst düzey kullanıcı deneyimi, müşterileri marka ile yakınlaştırmak ve etkileşimde bulunmak için mükemmel bir yol. Bu süreçte, markanın müşteri ile buluştuğu her noktanın ayrı bir öneme sahip olduğu unutulmamalı” dedi.

Dijital dönüşüm bir trend değil

Günümüzde gelinen noktada dijital dönüşümün geçici olarak adlandırılabilecek bir trend olmaktan çok uzakta bulunduğunu belirten Yüncü, “Modern iş stratejilerinin merkezinde yer alan dijital dönüşüm, bir kurumun her departmanını ve bakış açısını baştan şekillendirmesidir. Dijital dönüşümde teknolojinin gücünü, kurumda gerçekleşebilecek değişiklikleri benimseyen bir kültürle bir araya getirmek gerekir.

Bir şirketin, yeni teknolojinin kolayca entegre olabileceği veya en azından teşvik edildiği uyarlanabilir bir kültüre sahip olması durumunda, uzun vadeli ve sürdürülebilir başarı için de çok önemli bir adım atılmış olur” diye konuştu.

"Markaların dijital dönüşüm hedefinde müşteri deneyimi olmalı"

Doğukan Yüncü’nün verdiği bilgilere göre, dijital dönüşüm sadece online uygulamalarda yeni teknolojiler ve arayüzler kullanmanın, mobil uygulama geliştirmenin, sosyal medyanın tüm kanallarında daha çok yer almanın çok ötesinde bir kavram. Eksiksiz bir dijital dönüşüm isteyen markaların her alan için farklı strateji ve uygulamalar hayata geçirmeleri şart. Yüncü bunu “Müşteri algısının son derece değişken olduğunu unutmadan, dönüşümün odağına müşteriyi koyarak hareket etmek gerekiyor.

İletişim, her şeyin temelini oluşturmakla birlikte, doğru zaman ve mecrada gerçekleşen söylemlerle nihai tüketicinin satın alma ve katılma kararlarını gerek doğrudan gerekse bilinçaltı mesajlar ile yönlendirmek, satın alma veya marka beğeni kararlarının yönünü belirlemek mümkün olabilir” sözleriyle açıklıyor.

Değişen teknoloji araştırması