Merkez Bankası faiz kararı ile Dolar ve Euro çok sert yükseldi

Merkez Bankası faizle oynamadı. 17,75’te sabit tuttu. Merkez Bankası’nın kararının ardından serbest piyasada dolar adeta patladı. Borsa da hızla değer kaybetti.

Merkez Bankası faiz kararı ile Dolar ve Euro çok sert yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ‘nın (TCMB) Temmuz ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonuçlandı. Buna göre, Merkez Bankası faize dokunmayarak 17.75 seviyesinde sabit bıraktı.  Merkez Bankası ‘nın enflasyon göstergelerindeki kuvvetli bozulmayı dikkate alarak sıkılaştırma adımlarına devam etmesi, politika faizinde 100-125 baz puan artışa gitmesi bekleniyordu.

TL, Dolar karşısında 1 yılda yüzde 20 eridi

Karar sonrası Dolar TL %4ün üzerinde yükselerek 4,9380, Euro TL de %3 üstünde kayıpla 5,6250’ye yükseldi. Borsa %3’ün üzerinde düşerken bankacılık endeksinde günlük düşüş %3’ü aştı. BİST 100 endeksi 92.828 puandan işlem görüyor.

Piyasalar yeni ekonomi ekibini ve TCMB’nin bağımsızlığını test ediyor. Son enflasyon verisine rağmen faiz artışı olmaması yatırımcıların güveni daha da zedeliyor. Bu durumda sıcak para kaçışıyla kurdaki artış hızlanabilir.

Kurdaki artış yüksek döviz borcu olan şirketlere olumsuz yansırken bu durum yatırımların yavaşlamasına ve işten çıkarmalara neden olabilir.

Haziranda enflasyon yüzde 15’in üzerine çıkarak 14 yılın zirvesine ulaştı. TCMB en son yılsonu enflasyon tahminini yüzde 12.28’den 13.88’e yükseltti. faiz artırımı gelmezse kur yeni rekorlar kırabilir. Bu da yüksek enflasyon olarak geri döner. kur yüzde 10 artarsa enflasyon 1.5 puan artıyor.

JP Morgan uyarmıştı

Morgan Stanley’in ardından JP Morgan da 24 Temmuz’daki PPK için faiz artırım beklentisini 125 baz puan olarak ortaya koymuştu.

JP Morgan yayınladığı raporda şu ifadelere yer verilmişti:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni kabinesi kredibiliteyi yeniden inşa etmek ve ekonominin kökleri derindeki problemlerini düzeltmek için yoğun şekilde çalışmalı.

Erdoğan, damadı ve eski Enerji Bakanı Berat Albayrak’ı yeni Hazine ve Maliye Bakanı olarak atadı. Geçtiğimiz 5-10 yılda makroekonomik politikaları uygulayanların kabine dışında bıraktı.

“Gerçek test 24 Temmuz PPK kararı olacak”

Yatırımcı iştahındaki erozyon ve Türk ekonomisindeki kırılganlıklar dikkate alındığında, yeni ekonomi ekibinin çok fazla zamanı yok. Yatırımcıların, görüşlerini değiştirmeden önce Türkiye’nin akut ve kronik problemleri ile başa çıkacak geniş kapsamlı program görmeye ihtiyaçları var.”

Bu çerçevede gerçek test 24 Temmuz PPK kararı olacak. Yatırımcılar özellikle, siyasi baskının TCMB’yi çok ihtiyaç duyulan parasal sıkılaştırmayı yapmakta alıkoyup koymayacağını görmek istiyorlar.

“Beklentilerin çok dışında”

PPK kararına piyasanın tepkisinin sert olduğunu belirten GCM Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Enver Erkan, “Piyasa faiz artışını bu kadar fiyatlamışken, beklentilerin çok dışında bir karar geldi. Albayrak’ın ‘piyasanın önünde gideceğiz, piyasa ile kavga etmeyeceğiz’ açıklamasıyla 100-125 baz puanlık faiz artışı beklentisi oluşmuştu. Artış gelmeyince, piyasa tepkisi çok sert oldu” dedi ve ekledi:

“Dolar/TL ilk etapta 4.75’lerden 4.94’e çıktı. Dolar/TL’de yeniden rekor seviyeleri görebiliriz. Piyasa psikolojik olarak bu seviyelere alışacak. TCMB’nin kredibilitesine çok zarar veren bir hareket. TCMB bağımsızlık algısını artırıp yatırımcı güvenini tesis edebilirdi. Bu kararla birlikte para politikalarına güven de büyük ölçüde zarar görecektir.”

Kararın ardından BIST-100 endeksine de sert satış geldiğini belirten Erkan, “Faiz artışıyla birlikte TL varlıklarda bir değerlenme söz konusu olabilir şeklinde de bir beklenti vardı… Ancak önümüzdeki dönemde borsada da aşağı fiyatlamalar bekleyebiliriz” dedi.

Ekonomik kriz kapıda: IMF programı gündeme gelebilir