2018 ilk çeyrekte en çok yatırım çeken ülkeler listesi

KPMG’nin 2018’in ilk çeyreğinde gerçekleşen küresel birleşme ve satın almaları değerlendirdiği rapora göre şirketlerin M&A performansları 2016’ya oranla 2017’de bir miktar kayba uğradı.

2018 ilk çeyrekte en çok yatırım çeken ülkeler listesi

Ancak hareketli başlayan 2018, ivmenin tekrar yükseleceğinin sinyalini veriyor. KPMG’nin tüm sektörlerin birleşme ve satın alma (M&A) işlemlerini analiz ettiği rapora göre, 2017 yılında işlemlerin toplam değeri 2016’ya göre yüzde 8 azalarak 3 trilyon 797 milyar dolardan 3 trilyon 479 milyar dolara geriledi. İşlem hacmi ise 37 bin 484’ten 39 bin 968’e yükseldi.

Bununla birlikte, 2018’de piyasaların iştahındaki öngörülen iyileşmeye paralel olarak daha güvenli hareket etmesi bekleniyor. 2018’in ilk çeyreğinde toplam işlem değeri 1 trilyon dolara yaklaşırken, ortalama işlem değeri de önemli ölçüde arttı ve yüzde 42 artış göstererek işlem başına yaklaşık 124 milyon 600 bin dolar oldu. İşlem hacmi ise yüzde 17 azalarak 8 bin 537’ye düştü.


Endüstriyel satın almalarda arz talebin önünde

Sektörde gerçekleşen M&A işlemlerini değerlendiren KPMG Türkiye Endüstriyel Üretim Sektör Lideri Hakan Ölekli, “Endüstriyel üretim sektörünün anlaşmalar için iştahını sürdürmesini ve birçok önemli faaliyetin gerçekleşmesini bekliyoruz.

Öngördüğümüz şekilde, yoğun 2016 anlaşmaları trendinin 2017’de devam ettiğini gördük. 2018 yılında özellikle iş modellerini dönüştürmeye, rekabetçiliğini ve sürdürülebilirliğini artırmaya odaklanan üretim şirketlerinin arasındaki inovasyon rekabeti, yoğun işlemler trendinin sürmesi için umut verici görünüyor” diyor.


Raporda 2018 yılının ilk çeyreğinde en çok yatırım çeken ülkeler şöyle sıralandı:

  • ABD: 8 milyar 710 milyon dolar,
  • İtalya: 3 milyar 347 milyon dolar,
  • Rusya: 2 milyar 716 milyon dolar,
  • Fransa: 1 milyar 840 milyon dolar,
  • Çin: 1 milyar 766 milyon dolar.

ABD, ilk çeyrekte gerçekleştirdiği 20 milyar 648 milyon dolarlık yatırımla, M&A işlemlerinde hem en çok yatırım yapan hem de en çok yatırım çeken ülke konumunda. Teknolojik inovasyon ve dijital dönüşüm rekabeti sürerken, küresel sektör oyuncularının anlaşmalara hızla devam etmesi bekleniyor.

İşlemlerin değeri, 2017 yılının ilk çeyreğinde, 59 milyar dolardan yüzde 92’lik bir artışla 113 milyar dolara yükseldi. 2018 yılı ilk çeyreğinde işlemlerin sayısı, 2017 ilk çeyreğine göre yüzde 17 daha düşük gerçekleşti. Sektörde ilk çeyrekte gerçekleşen M&A işlemleri, bu dönemde dünya çapında tüm sektörlerde yapılan işlemlerin yüzde 11,4’ünü oluşturdu.

Sektör, sınır ötesi ve kıtalar arası anlaşmalar sayesinde 2017’yi genel olarak beklentileri karşılar nitelikte tamamlamıştı. 2016 yılında toplam 330 milyar dolar olan hacim 2017 yılında 398 milyar dolar seviyesine ulaştı.


2016 yılında toplam 3 bin 960 işlem gerçekleşirken, 2017 yılında bu rakam 4 bin 351 seviyesine yükseldi. Ortalama işlem büyüklüğü ise 83 milyon dolardan 92 milyon dolara yükseldi.

Endüstriyi teknoloji ve tasarruf kurtaracak


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.