Kurban bayramı için trafik önlemleri

Türkiye’nin ilk trafik radyosu Radyo Trafik, kurban bayramı trafiği ile ilgili yapılan hazırlıklara ve alınan önlemlere dair bilgiler aktarmaya devam ediyor.

Kurban bayramı öncesi trafik önlemleri

“Trafik Özel” programında Elvan Palaşoğlu’nun konuğu Trafik Denetleme Şube Müdürü Ayhan Saraç, trafikte alınan önlemlere dair önemli bilgiler paylaştı. Program, Radyo Trafik Marmara ve Radyo Trafik İstanbul ve Radyo Trafik Ankara ortak yayını ile bir çok kişiye ulaştı. Programda öne çıkan başlıklar şu şekilde;

Son zamanlarda bayram dönemlerinde kaza sayıları artış gösterdi. Ancak alınan önlemler bir şekilde bu sayının daha fazla artmamasını sağlıyor.Bu bayramda farklı olarak sahada bir çok amir de yer alacak.


Sadece normal görevli arkadaşlarımız değil, daha yetkili kişiler de bulunacak. Kaymakamlar, Valiler dahi bu noktalarda görülecek.

İnsansız hava aracı denetimi bu dönem daha da artacak. Normal güzergahlarda 40 km aralıklar ile görevliler olacak. Geçmiş yıllarda en çok kazaların meydana geldiği noktalarda 10 km aralıklar ile denetim yapılacak.


Kırmızı düdük kampanyası

“Kırmızı Düdük” adında ön planda çocuklarımızın olduğu bir kampanyamız var. Denetim yerlerinde durdurulan araçlardaki çocuklara kırmızı düdük, görev kartı, t-shirt ve şapka vereceğiz. “Anne ve babanız araba sürerken kurallara uymuyorsa, düdüğünü öttür” diyeceğiz.

Ayrıca bu çocukların sosyal medya hesaplarımıza fotoğraf göndermelerini istiyoruz. En çok beğeni alan fotoğrafların sahiplerine de bisiklet hediye edeceğiz. Bu farkındalığı anne ve babaya çocuklar sayesinde ulaştırıyoruz. Ayrıca çocukları da eğitiyoruz. Gelecekte daha bilinçli bireyler olacak.


Trafikte gözünüz, beyniniz yolda olmalı

Cep telefonu hayatımıza çok hızlı girdi. Sosyal medya ile birlikte bu olay çok farklı bir noktaya geldi. Trafikte gözünüz ve beyniniz yolda olmalı. Siz ister kulaklıkla konuşun, ister telefonu elinize alın konuşun, şeritleri takip edemiyorsunuz.

Trafikte ben kendime güveniyorum kaza yapmam diye bir şey yok. Sizler karşıdan gelen sürücünün bir hatasında bile alacağınız önlemler ile kazaya engel olmak zorundasınız.

Tuzak radar uygulaması artık yok

Tuzak radar uygulaması artık yok. Radar olacağı zaman tabelalar koyuluyor. Bizim amacımız ceza yazmak değil, kurallara uydurmak.Bu tuzak radar konusu denetim uygulamalarımızda yok. İhbarlı radar vardır. Diğer konuda ise hız geçişlerine de çok dikkat ediyoruz. Mesela sürücüler radarı gördüğü zaman telefonu elinden bırakıyor, kurallara daha çok riayet ediyor.

Trafikteki kurallar İngiltere’de ne ise Türkiye’de o

Çakar lamba için denetimleri yapıp cezaları yazıyoruz. Benim bu konuda anlamadığım buna yetkisi olmayanların neden kendisine böyle bir ayrıcalık yaratmaya çalıştığıdır. Trafikteki kurallar İngiltere’de ne ise Türkiye’de de aynıdır. Kimse kendisine böyle bir ayrıcalık yapmamalı. Trafik polisi sayımız her geçen gün artıyor. Sadece ana arterlere değil, ara yollarda, kılcal damarlara da net müdahalelerde bulunuyoruz.

Doğru bilgi ve hizmete odaklı, fayda sağlayan yayın anlayışı

Bilgileri doğrudan “yaşayan ve üretenden” doğrudan “kullanan ve faydalanana” aktaran Radyo Trafik, demokrasinin özüne uygun ve yüksek nitelikli yayın anlayışını benimsiyor.


Ayrıca 2015’te çıkardığı mobil uygulaması ile Türkiye genelinde yüzbinlerce araç ve gönüllü muhabirden gelen veriler ile oluşturulan anlık ve ayrıntılı yoğunluk haritası veriyor. Tüm işletim sistemleri ile uyumlu olan Radyo Trafik aplikasyonu ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Trafik kazalarının yüzde 90’ı sürücü kusurundan kaynaklanıyor