Yüksek enflasyon ekonomi için büyük risk!

Yüksek enflasyon ekonomi için büyük risk! 2018 başından beri hisse senetleri yüzde 19 değer kaybetti. Finans yatırım uzmanlarına göre; yeni kurulan hükümet, ekonomi politikaları ve makro dengesizlikle mücadele yöntemlerine odaklandı. 

Yüksek enflasyon ekonomi için büyük risk!
Yüksek enflasyon ekonomi için büyük risk!

Ata Yatırım tarafından yayınlanan Temmuz ayı strateji raporunda, yeni dönem ekonomi ve finans beklentilerine yer verildi. Kurum, siyasi belirsizliğin ortadan kalkmasının ardından piyasaların, yeni kurulan hükümetin ekonomi politikalarıyla makro dengesizlikle mücadele yöntemlerine odaklandığını vurguladı.

Enflasyonda düşüş ve yumuşak iniş için uygun mali ve para politikalarının gerekliliğine dikkat çeken finans kuruluşu; Türkiye ekonomisinin kredi bilitesinin yüksek bir ekonomi politikasına ihtiyaç duyduğu görüşünde.

Yüksek enflasyon ekonomi için büyük risk

Finans uzmanları, yüksek enflasyonun ekonomi için en büyük risk unsuru olduğu görüşünü koruyan finans uzmanları; Haziran ayında yüzde 15.39’a çıkan enflasyonun Ağustos ayında yüzde 17’ye ulaşacağı ve ardından düşük baz etkisiyle 2018’de yüzde 14 seviyesine gerileyeceği beklentisini paylaştı.

Sıkı para politikasının gerekliliğini vurgulayan uzmanlar, 2018 yılı sonunda faizlerin 150-250 baz puan daha yüksek (%19,25-%20,25 bandı) bir seviyede olacağını öngörüyor.

Yükselen faizler ile tüketici arz talebi ve yatırım iştahındaki yavaşlamanın yanı sıra TL’deki değer kaybının etkisi göz önünde bulundurulduğunda GSYH’nın 2018’de yüzde 4.1 seviyesinde gerçekleşmesi beklenirken, 2019’da denge politikasının devreye girmesiyle büyümenin yüzde 3.2’ye gerilemesi öngörülüyor. Kurum, yılsonu Dolar/TL kurunun 4.98, Euro/TL kurunun ise 5.80 seviyesinde tamamlamasını bekliyor.

Hisse senetleri 2018 başından beri yüzde 19 değer kaybetti

Ekonomi uzmanları, yatırım ve makro dengesizliklerin yanı sıra erken seçim ve gelişmekte olan piyasalardaki konjonktür nedeniyle hisse senetlerinin yılbaşından bu yana TL bazında yüzde 19 değer kaybettiğine dikkat çekiyor.

Raporda, benzerlerine göre yüzde 43 iskontoyla işlem gören BIST 100 endeksinin 12 aylık dönemde yüzde 32 prim potansiyeliyle 124 bin puan seviyesine ulaşabileceği öngörüsüne yer verildi. Ata Yatırım, takibindeki şirketler için 2018’de yüzde 12.3 net kar artışı beklerken, sanayi şirketleri için yüzde 21.3, bankalar için yüzde 4.4 net kar artışı öngörüyor.

Gözler bankaların varlık kalitesinde olacak

Güçlü bir 2017 yılının ardından 2018’de makro görünümün kötüye gitmesiyle bankacılık sektörünün üzerindeki endişelerin arttığını kaydeden uzmanlara göre; önümüzdeki dönemde gözler bankaların varlık kalitesinde olacak. Yavaşlayan kredi büyümesi ve net faiz marjları üzerindeki baskı, banka karlarını baskılayabilir.

En beğenilen hisseler neler? 

Ata Yatırım: Kritik dönemdeyiz! En beğenilen hisseler hangileri?

Hisse senedi piyasasında güçlü bilançolara sahip, düşük açık pozisyonu ve ihracat odaklı iş modelleriyle yavaş büyüyen ekonominin etkisinden en az etkilenen şirketlerin öne çıkmasını bekleyen yatırım uzmanları, “en favori hisseler” listesi ile yatırımcılara ışık tuttu.

Favori hisseler:

Tekfen

Artan karlılık kalitesi, inşaat segmentindeki büyüme görünümü ayrıca Katar’daki otoyol projesinden elde edilmesi beklenen güçlü kar ile birlikte cazip çarpanları hisse için en önemli katalizörler olarak görülüyor.

Tüpraş

Güçlü ürün karlılıkları, iyi düzeydeki brent petrol farkları, uzun vadedeki güçlü orta distillat ürün karlılığı görünümü, esnek satış hacimleri ve ham petrol kaynaklarına yakınlığı şirket için ana pozitif etmenler olarak öne çıkıyor.

Pegasus

Şirketin yolcu büyümesini önceliklendiren stratejisinin,toparlanma yaşanan dönemlerde, birim fiyatlamayı güçlendirerek rekabetçi bir avantaja dönüştüğü öngörüsüyle 2017 yolcu tarafında görülen toparlanmanın 2018 yılında turizmden beklenen olumlu katkı itibariyle devam etmesi bekleniyor.

BİM

2017’deki tahmini yüzde 22.1 büyümenin üzerine 2018’de net satışlarının yüzde 22.1 büyümesi öngörülen BIM, 2018T F/K çarpanı 20.6x ilebeş yıllık ortalamasının yüzde 14 altında işlem görmekte olsa da şirketin büyüme potansiyeli ve sağlıklı finansal görünümü daha yüksek çarpanları hak ediyor.

Erdemir

Yassı çelik sektöründe güçlü finansal yapıya ve kârlılığa sahip olan Erdemir, kapasitesini de yüzde 100’e yakın kullanması ile dikkatleri çekiyor. 5.1x 2018T FD/FAVÖK çarpanı ve 7.8x F/K çarpanı, global benzerlerine göre sırasıyla yüzde 12 ve yüzde 11 iskontolu işlem görüyor.

Ülker

Güçlü bir yılın ardından, geçen yılki yüzde 41’lik net kar artışının üstüne 2018 yılında da yüzde 42’lik büyüme öngörülüyor. 8.9x 2018T FD/FAVÖK çarpanıyla global benzerlerine göre yüzde 30 iskontolu işlem gören Ülker’in yurtdışında büyüme ve Pladis vasıtasıyla sinerjiler yaratma konusundaki istekliliği devam ediyor.

Intexcoin nedir? Yatırımı ne kadar kazandırıyor?