Marmaris’te WRC Dünya Ralli Şampiyonası (Rally Turkey 2018)

Dünya Ralli Şampiyonası’nın (WRC) 10. ayağı 13 Eylül – 16 Eylül tarihleri arasında Muğla’nın Marmaris ilçesinde gerçekleştirilecek.

Marmaris WRC Dünya Ralli Şampiyonası düzenlenecek

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’nun (TOSFED) yoğun çalışmaları sonucunda, dünyanın en büyük organizasyonu olan WRC’ye yeniden dahil edilen Türkiye, otomobil sporlarına gönül veren yerli ve yabancı turistleri Muğla ve çevresinde ağırlamaya hazırlanıyor.

Doğal güzellikleri ve karakteristik etaplarıyla ön plana çıkan Muğla ve çevresi, dünyaca ünlü pilotların zorlu mücadelelerine ev sahipliği yaparken, etapları izleyen seyircilere ise nefes kesen anlar yaşatacak.


Dünya Ralli Şampiyonası’nın (WRC) 10. ayağının gerçekleştirileceği Marmaris’te Eylül ayının da turizm açısından verimli geçmesi bekleniyor.

Dünya Marmaris’i izleyecek

rally turkey wrc marmaris dünya ralli şampiyonası
Rally Turkey WRC Marmaris Dünya Ralli Şampiyonası

896 kilometre uzunluğundaki parkurda, toplam uzunluğu 317 kilometre olan 17 özel etabı geçecek olan efsane pilotlar tozu dumana katacak. Denize sıfır koşulacak etaplarda izleyiciler, doğal güzelliklere hayran kalacak.

15 Eylül Cumartesi günü 10:00-11:00 ve 15:00-16:00 saatleri arasında koşulacak Datça etabının yaklaşık 4 kilometrelik bölümü Sarıliman koyundan tekne ile takip edilebilecek.

Yine aynı gün 08:35-10:00 ve 13:25-15:00 saatleri arasında koşulacak olan Yeşilbelde etabının yaklaşık 3 kilometrelik bölümü Malderesi Koyu tarafından, 2 kilometrelik bir başka bölümü de Bördübet Koyu tarafından tekne ile takip edilebilecek.

rally turkey wrc marmaris dünya ralli şampiyonası
Rally Turkey WRC Marmaris Dünya Ralli Şampiyonası

Ayrıca deniz ve doğayla iç içe gerçekleşecek olan yarışı takip etmek isteyenler için kamp yapma alanları da mevcut.

Yüksek sezon oldu

GETOB Başkanı Bülent Bülbüloğlu: “Ralli ile birlikte Eylül ayı da yüksek sezon oldu” “Plajlarda yatacak, yollarda, kaldırımlarda yatacak insanlar göreceğiz.”

TOSFED Başkanı Serkan Yazıcı: “Bu sene yapılan en büyük organizasyon Dünya Ralli Şampiyonası, bunun da turizme katkısı, tanıtıma katkısı da büyük.”

Turizmcilerin, dolu dolu geçtiği için “yüksek sezon” olarak nitelediği haziran, temmuz, ağustos aylarına Marmaris’teki ralli takvimi nedeniyle Eylül de eklendi.

rally turkey wrc marmaris dünya ralli şampiyonası
Rally Turkey WRC Marmaris Dünya Ralli Şampiyonası

Eylül ayı da dolu geçecek

Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu, WRC’nin Marmaris’te yapılmasıyla birlikte Eylül ayının da doluluk ve fiyat açısından haziran, temmuz ve ağustos ayları gibi olduğunu söyledi.


Bülbüloğlu, “Eylül ayı doluluklarımız temmuz ağustos aylarını geçiyor. Eylülde ciddi doluluklara ulaştık. Ralli ile birlikte Eylül ayı da artık yüksek sezon oldu. Yarışlar için ciddi bir katılımcı gelecek. Rallinin büyük takipçisi var. Büyük bir organizasyon. Biz de bunun keyfini yaşayacağız.” dedi.

Türkiye Rallisi kazananına özel yat tatili hediyesi

rally turkey wrc marmaris dünya ralli şampiyonası
Rally Turkey WRC Marmaris Dünya Ralli Şampiyonası

13 – 16 Eylül tarihleri arasında Muğla ve Marmaris bölgesinde gerçekleşecek olan 17 etaplık ralli için hazırlıklar son hızıyla devam ederken TOSFED, ralliyi kazanacak pilot için özel bir hediye açıkladı. 2018 Türkiye Rallisi’nin kazanan pilotu, rallideki galibiyet kupasının yanında özel bir yat turu kazanacak.

Rallinin Türkiye’ye dönüşünü kutlamalar kapsamında, birinciye Bebe adlı 47 metrelik lüks yatta bir haftalık tatil sunulacak. Bu yat turunda kazanan pilota, ailesi ve arkadaşlarıyla yatta parti düzenlenecek.

Özel yapım olan bu yatın içerisinde yüzme havuzu, jakuzi, klima, kablosuz internet ve klima gibi birçok özellik bulunuyor ve 12 kişi otelde konaklayabiliyor.

Marmaris festival alanına dönüşecek

rally turkey wrc marmaris dünya ralli şampiyonası
Rally Turkey WRC Marmaris Dünya Ralli Şampiyonası

Marmaris’te turizm patlaması

Ralli ile Marmaris’in festival alanına dönüşeceğine işaret eden Bülbüloğlu, şöyle devam etti:

“Dünyadan ve Türkiye’den seyirci bekliyoruz. Rezervasyonlardan görüyoruz. Plajlarda yatacak, yollarda, kaldırımlarda yatacak insanlar göreceğiz. Eylül ayının dolu olması üstüne bir de ralli olunca aşırı doluluk bekliyoruz.”

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Başkanı Serkan Yazıcı da önceliklerinin Türkiye’nin dünyaya en iyi şekilde tanıtılması olduğunu, yarışı en iyi şekilde, en rahat yapabilecekleri yerin Marmaris olduğunu dile getirdi.

Yazıcı, Eylül ayının turizm içinde yarışla birlikte daha yoğun geçeceğine dikkati çekti.

Rally Turkey WRC Marmaris Dünya Ralli Şampiyonası
Rally Turkey WRC Marmaris Dünya Ralli Şampiyonası

Önemli seviyede talep aldıklarını ifade eden Yazıcı, “Bölgeye yoğun bir talep var. Bodrum, Fethiye, Antalya’dan da yarışları izlemek için gelecekler. Mutlaka ekonomiye büyük bir katkısı var. Bu sene yapılan en büyük organizasyon Dünya Ralli Şampiyonası. Bunun da turizme katkısı, tanıtıma katkısı da büyük.” değerlendirmesinde bulundu.

rally turkey wrc marmaris dünya ralli şampiyonası
Rally Turkey WRC Marmaris Dünya Ralli Şampiyonası

Oteller aylar öncesinden doldu

Marmaris’teki beş yıldızlı otellerden birinin müdürü Fahri Tan ise ralli ile birlikte bölgede bütün tesislerin aylar öncesinden dolduğunu ve bu durumun da fiyatları artırdığını kaydetti.

Tan, “Ralli, turist profilini de yükseltti. Bölgeye kattığı değerlerin başında bu geliyor. Marmaris’in imajı açıcısından bizi birkaç basamak yukarıya çıkarttı.” dedi. (Muğla/AA – Sabri Kesen)


Doha Katar: Gezi seyahat tutkunlarının yeni gözdesi


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.