Tropikal Medicane: Meteoroloji’den Türkiye için kasırga uyarısı

Meteoroloji’den son dakika açıklaması: Tropikal Medicane tipi kasırga Ege bölgesini etkilerse, 30 Eylül 2018 Pazar günü, rüzgar hızı 120 km/s ulaşması bekleniyor…

Meteoroloji Türkiye ege için kasırga uyarısı: Tropikal Medicane
Meteoroloji’den Türkiye için kasırga uyarısı: Tropikal Medicane

Türkiye’nin merak ettiği Tropikal Medicane olarak anılan kasırga konusunu Meteoroloji Genel Müdürlüğü son dakika açıklamasıyla doğruladı. Orta Akdeniz’de oluşması beklenen şiddetli fırtınanın hafta sonu doğuya doğru hareket etmesi bekleniyor.

Tropical Medicane nedir?

Akdeniz üzerinde oluşan bu kasırgaların adı “Mediterranean” (Akdeniz) ve “hurricane” (kasırga) kelimelerin birleşiminden oluşuyor. Tropikal Medicane adı verilen bu kasırgalar Akdeniz’in orta kesimlerinde etkili olurken, ilk defa yurdumuzu ciddi boyutta etkilemesi bekleniyor.

Doğal afete dönüşebilir: Saatte 120 km rüzgar ve metrekareye 75 kg yağış

Yapılan son değerlendirme ve analizlere göre bugün öğleden sonra Orta Akdeniz’de oluşması beklenilen Alçak basınç merkezinin derinleşerek şiddetini arttırması ve Tropik Fırtınaya dönüşmesi tahmin ediliyor. Orta Akdeniz’de oluşması beklenen Fırtınanın hafta sonu doğuya doğru hareket etmesi beklenmektedir.

Meteoroloji Türkiye ege için kasırga uyarısı: Tropikal Medicane uydu haritası
Tropikal Medicane (Tropical Medicane)

Farklı tahmin (forecast) senaryolarında fırtınanın şiddeti ve yeri konusundaki belirsizlikler halen devam ediyor. Bununla birlikte kasırga Ege bölgesini etkilerse, 30 Eylül 2018 Pazar günü, rüzgar hızının 100-120 km/saate ulaşması ve meydana gelecek yağışların da 75 kg/m2 ve üzerinde şiddetli yağış şeklinde olması beklenmektedir.

Meteoroloji Türkiye ege için kasırga uyarısı: Tropikal Medicane uydu haritası
Muğla’nın Bodrum, Datça ve Marmaris ilçeleri kasırganın tahmin (forecast) rotası üzerinde

Meteoroloji Genel Müdürlüğü olarak fırtınanın oluşumu ve gelişimi takip edilmekte olup; Fırtınanın yön, şiddet ve etkileyeceği alan konusunda gerekli olduğunda tahmin, uyarı ve açıklamalar yapılacaktır.

Meteoroloji Türkiye ege için kasırga uyarısı: Tropikal Medicane uydu haritası

Akdeniz ve Ege’de alarm

İyon Denizi üzerindeki kasırga yönünü değiştirmezse 30 Eylül Pazar günü Ege kıyılarına ulaşması ihtimali bulunuyor.

Yakın zamanda tüm dünyayı yasa boğan yangın felaketiyle mücadele eden Yunanistan ise kasırganın şiddetini azaltmadan ulaşması durumunda ciddi tehlikeyle karşı karşıya kalabilir. Yunanistan’da hızını kesmeden ve yükünü kesmeden ilerlemesi durumunda ise Türkiye’de de etkili olabilir.

Kasırga dev dalgalar oluşturabilir

Şiddetli rüzgarların Akdeniz’de bot ve gemilere zarar vermesi beklenirken, Yunanistan ile Türkiye’nin kuzeydoğu kesimlerinde de şiddetli rüzgarların etkisini devam ettirebileceği, bunun da beraberinde yüksek dalgalar getirebileceği düşünülüyor.

Korkutan deprem uyarısı: İki fay aynı anda kırılırsa kıyamet kopar!