Vertigoyu plaj voleybolu ile yendi!

Ferhan Timoçin, binlerce kişinin muzdarip olduğu vertigoyu hobisi sayesinde yendi, üstüne bir de çifte şampiyonluk kazandı!

İşte o çarpıcı öykünün ayrıntıları ve birlikte şampiyonluğa imza attığı Kulak, Burun, Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Aytuğ Altundağ’ın önemli uyarıları, önerileri…

Dünyada ağrıdan sonra doktora en sık baş dönmesi (vertigo) şikayetiyle başvurulduğunu biliyor muydunuz? 52 yaşındaki Ferhan Timoçin de, pek çok kişi gibi baş dönmesi ve denge sorunları yaşıyordu. Ani ve hızlı hareketler yapamıyor, yapmaya kalkıştığında ise düşebiliyordu.


“Kalabalık ortamlara giremiyordum, karanlık ortamlarda kötü oluyordum. Bir çok doktora gittim. Hepsi de bana ani hareketlerden kaçınmam gerektiğini söylediği ve hareket kısıtlaması önerdiği için olabildiğince hareket etmeyerek bu sorunun üstesinden gelmeye çalışıyordum.

Çok sevdiğim plaj voleybolundan çok uzaklaşmıştım.” diyen Ferhan Timoçin, adeta kendi vücudunun içinde hapis olmuştu. DerkenAcıbadem Taksim Hastanesi Kulak, Burun, Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Aytuğ Altundağ ile tanıştı. Doç. Dr. Aytuğ Altundağ, aksine, plaj voleybolunu daha da sıklaştırmasını tavsiye etti ve haklı çıktı. Denge tedavisi ve plaj voleybolu sayesinde Ferhan Timoçin vertigoyu tamamen yenmenin mutlululunu yaşadığını söylüyor şimdi.

Çoğunluk fayda görüyor

Doç. Dr. Aytuğ Altundağ da, vestibüler rehabilitasyon (denge eğitimi) ve plaj voleybolu sayesinde Timoçin’in artık herhangi bir kısıtlaması veya şikayeti kalmadığını belirterek “Vertigo iç kulak kristallerinin yer değiştirmesinden denge sinirinin iltihabına ve yaşlılığa dek bir çok nedenle oluşabiliyor.

Tedavisinde plaj voleybolu ile denge eğitimi yapmak çok önemli katkı sağlar. Rehabilitasyonun etkinliği konusunda dünyada birçok araştırmalar yapılmış ve farklı farklı sonuçlar elde edilmiştir.


Bizim yaptığımız araştırma sonucunda ise vestibüler rehabilitasyon yaptığımız hastaların yüzde 76.3’ü çok iyi, yüzde 6.9’u kısmen fayda görürken, yüzde 16.8’i ise hiç fayda görmedi. Şu da bir gerçektir ki her geçen gün vestibüler rehabilitasyonun popülerliği artmaktadır” diyor.

Vertigoya inat çifte şampiyonluk

Acıbadem Mobil yöneticilerinden Ferhan Timoçin ve Acıbadem Taksim Hasanesi Kulak, Burun, Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Aytuğ Altundağ daha önce Türkiye’de düzenlenen, ‘şirketler arası oyunlar’ olarak adlandırılan Corporate Games Yaz Oyunlarında Plaj Voleybolu’nda ekipçe Acıbadem’i temsil etmişler ve Türkiye şampiyonu olmuşlar.

Romanya’ya da geçtiğimiz günlerde Acıbadem Sağlık Grubu’nun “Vertigo Tedavisinde Sporun Önemi” başlığıyla başlatılan farkındalık projesi kapsamında gitmişler ve Köstence şehrinde düzenlenen Corporate Games Yaz Oyunları’nda bir kez daha ekip olarak şampiyonluğa imza atmışlar.

D Vitamini takviyesi de sağlıyor!

Doç. Dr. Aytuğ Altundağ plaj voleybolunun denge sistemini güçlendiren bir spor olduğunu, bu sayede birçok hastanın vertigo ve denge sorunundan kurtulabildiğini belirtirken “Vertigonun bazı çeşitlerinde ise cerrahi operasyon gerekebilir” diyor.

Plaj voleybolunun topla yapılan her spor gibi el göz koordinasyonunu artıran, kum üzerinde yani engebeli alanda yapıldığı için ‘pozisyon duyusu’ ya da ‘kas duyusu’nu geliştiren bir spor olduğunu söyleyen Doç. Dr. Aytuğ Altundağ, D vitamini takviyesinin de vertigo üzerindeki önemini şöyle anlatıyor:


“Türkiye’de yoğun bir D vitamini eksikliği var ve vertigosu olan kişilerde de D vitamini eksikliği sık görülmekte. Ağır D vitamini eksikliğinin de vertigoyu tetikleyen bir durum olması nedeniyle; güneş altında yapılan plaj voleybolunun D vitamini açısından iyi gelmesi, vertigoda plaj voleybolunu avantajlı bir spor yapıyor.”

Vertigo nedir? Belirtileri neler? Nasıl tedavi edilir?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.