En iyi yazılımcıları şirketinize kazandırmanın 6 püf noktası

İyi yazılımcılardan oluşan güçlü bir takım oluşturmak başta teknoloji şirketleri olmak üzere teknoloji departmanına sahip tüm organizasyonların öncelikli amaçları arasında yer alıyor.

En iyi yazılımcıları şirketinize kazandırmanın 6 püf noktası

En iyi yazılımcıları şirketinize kazandırmanın 6 püf noktası…

Yazılımcılar, şirketlerin çağa ayak uydurabilmelerini, yeni ürün ve hizmetler geliştirmelerini ve pazarda etkin bir şeklide rekabet etmelerini sağlıyor.


Fakat birçok şirket yazılım becerilerine sahip yetenekler bulmakta ve onları şirkette tutmakta zorlanıyor. Şirketlerin en iyi yazılımcılara ulaşmasını kolaylaştıran platformlar; bu zorluğun nedenini şirketlerin yeteneklere istedikleri fırsatları sunmamaları olarak açıklıyor.

En doğru yazılımcıları çekmek ve elinde tutmak isteyen şirketlere tavsiyeler ise şöyle:

Büyük bir işin parçası olduğunu gösterin, özgür olduğunu hissettirin, gelişimlerine katkı sağlayın, kendi girişimlerini destekleyin, şirket bünyesinde iyi yazılımcılar olduğunu gösterin, şirketinizde en son teknolojili ürünler kullanın.

Büyük bir işin parçası olduğunu gösterin

Yazılımcılar üzerinde çalıştığı işin şirket için çok önemli olduğunu her seferinde duymak istiyorlar. Bu nedenle yazılımcılara yaptıkları işin büyük bir değere sahip olduğunu göstermek gerekiyor.

Ayrıca yeteneğe nasıl bir probleme çözüm ürettiği bilgisini vermelisiniz. Yazılımcılara yaptıkları işin büyük resimdeki yerini ve amacını iyi anlattığınızda en yeteneklilerini çekmeniz daha kolay olacaktır. Bu nedenle bu alandaki işleri birer mega proje olarak anlatmak onları motive edecektir.

Özgür olduğunu hissettirin

Teknoloji alanında çalışan yetenekler özgürlük duygusuna değer verenlerin başında geliyor. Esnek çalışma saatleri, mobilite, kendi programını kendisinin oluşturması gibi iş tanımına ait prensipler yetenekli yazılımcıları çeken unsurlar arasında sıralanabilir. Bu yetenekleri belirli saatlerde ofiste tutmaya çalışmak şirketten soğumalarına ve iş arayışlarına girmelerine neden oluyor.

Gelişimlerine katkı sağlayın

Yazılım çok hızlı değişen, dinamik bir alan olduğundan bu alanda çalışan yeteneklerin güncel kalması oldukça kritiktir. Bu nedenle gelişimlerinin desteklenmesine büyük önem veriyorlar. Kaliteli eğitimlere yollamak, önemli yurt içi ve yurt dışı seminerlerine katılmalarına teşvik etmek de faydalı olacaktır.


Onların dünyayla entegrasyonunu sağlayacak şekilde kendini geliştirmesini sağlayacak desteği verdiğinize emin olmalısınız. Aksi taktirde ekibe dahil etmek oldukça zor olabilir veya gitmeleri an meselesi olabilir.

Kendi girişimlerini destekleyin

Birçok yazılımcının aklında yeni kodlar yazarak tüm dünyayı etkileyecek projeler vardır. Bir Facebook bir Google yaratmak kime çekici gelmez ki. Bu durum önüne geçilemeyen bir içgüdü gibidir. Yazılımcıların çalıştığı şirketin dışında birçok projesi vardır.

Projesi olmamalı diye düşünüp onu sıkıştırmak yerine, ona kendi hayallerini gerçekleştirmek için destek vermek (sınırları belirli bir destek) en iyi yazılımcıları çekmenize yardımcı olabilir. Örneğin bu motivasyonun yetenekler için önemli olduğunu gören Google kendisi için çalışan yazılımcılarına, zamanlarının %20’sini kendi girişimcileri için kullanma hakkı tanıyor.

Şirket bünyesinde iyi yazılımcılar olduğunu gösterin

Birçok yazılımcının iş arama kriterleri arasında “çalışırken bir şeyler öğrenme” ve “kendilerini geliştirme” vardır. İyi yazılımcıların yer aldığı şirketler potansiyel yeteneklere kendilerini geliştirebileceği bir izlenim veriyor.

Eğer sizin çok iyi yazılımcı barındıracak bütçeniz yoksa bile en azından şirketinize konuşmacı olarak iyi yazılımcılar getirtip seminerler/eğitimler düzenleyebilirsiniz. Böylece yazılım ekibiniz yeni şeyler öğrendiklerini gördüğü için sizinle çalışmaya devam edeceklerdir.

Şirketinizde en son teknolojili ürünler kullanın

Gelişen teknolojilerden haberdar olan yazılımcılar yeni ürünlerle çalışmayı seviyorlar. Bu nedenle en son teknolojili ürünler kullanmak teknik ekibin ilgisini çekebiliyor.


Bunlara ek olarak kullanılan sistemler üzerinde iyileştirme veya değiştirme yapma tekliflerini olumlu karşıladığınız da şirkete bağlılıklarını artırabilirsiniz.

En çok başvuru yapılan mühendislik pozisyonları: Yazılım Geliştirme Mühendisliği


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.