Engelsiz turizm için hangi adımlar atılmalı?

Türkiye’de 7 milyon engelli birey konaklama ve gastronomi işletmelerinden faydalanamıyor. Engelsiz turizm için hangi adımlar atılmalı?

Engelsiz turizm için hangi adımlar atılmalı?

Engelsiz turizm için hangi adımlar atılmalı?

İstanbul Bilgi Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Onur Gülbahar, engelli bireylerin turizm ve gastronomi işletmelerinden eşit bir şekilde yararlanmasının sektör için büyük önem taşıdığını vurgulayarak, bu konunun daha sık gündeme gelmesi gerektiğine dikkat çekti.


Engelsiz Hayat Danışma Derneği Başkanı Adem Kuyumcu ise hem rakamlarla güncel durumu değerlendirdi hem de konaklama ve gastronomi işletmelerinin engelli bireylerin faydalanabileceği şekilde tasarlanmasının önemini aktardı.

Oda sayısı çok yetersiz olmakla birlikte, iletişim problemleri devam ediyor: Turizmde tüm kesimlerin eğitimi şart!

Engelsiz turizmin tanımını yapan Adem Kuyumcu, “Engelsiz turizm herkesin birlikte seyahat edebildiği, konaklayabildiği, sosyal mekanlardan faydalanabildiği, başka birinin yardımı olmadan özgür ve eşit imkanlar sunan tesisler ve aktiviteler olarak tanımlanabilir” dedi.

“Türkiye’de yaşayan 10 milyondan fazla engelli ve engelli haline gelmiş yaşlı vatandaşın en az 7 milyonu, maddi imkanları olduğu halde konaklama ve gastronomi işletmelerinden faydalanamıyor. Türkiye’de Turizm Bakanlığı’na kayıtlı engelli bireylere uygun 1.176 adet oda bulunuyor.

Mevcut yönetmeliğe göre 80 odadan 1’inin erişilebilir olma zorunluluğu bulunuyor. Odalar var, ancak erişim sorunları ve otel çalışanlarından kaynaklanan iletişim problemleri devam ediyor.


Turizm sektöründe çalışanların doğru iletişim ve yaklaşım yöntemlerini öğrenmesi gerekiyor” açıklamasında bulunan Adem Kuyumcu, herkes için erişilebilir turizmin, hem engelliler ve yaşlıların özgürleşmesini hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağını vurguladı.

Konferansın ilk bölümünde konaklama ve gastronomi işletmelerinde engelliler, yaşlılar ve çocuklu ailelerle doğru iletişim hakkında bilgiler verilirken ikinci bölümde konaklama ve gastronomi işletmelerinde mimari erişilebilirlik ele alındı.

Ortopedik engelliler, görme, işitme, konuşma engelliler ile otizmli ve farklı gelişen bireylerin oteller ve turizm tesislerinden yararlanabilmeleri için mimari erişilebilirlik düzenlemelerinin gerekliliğine dikkat çeken Adem Kuyumcu;

“Herkes için tasarım ilkesi benimsenmeli. Tüm tesisler her vatandaşın eşit şekilde faydalanabileceği bir tasarıma sahip olmalı. Burada mimarlara ve inşaat mühendislerine büyük görevler düşüyor.”

“Yasaların getirdiği gereklilikleri hayata geçirmek onların sorumluluğundadır. Engelsiz herkes için erişilebilir mimari herkese özgürlük sağlar” 


Kuyumcu, evrensel tasarımın 7 ilkesini şu şekilde sıraladı: “Kullanımda eşdeğerlik, kullanımda esneklik, basitlik ve sezgilenebilirlik, algılanabilir bilgilendirme, hatanın tolere edilmesi, fiziksel gücün az kullanımı, yaklaşım ve rahat kullanım, TSE erişilebilirlik standartlarına uygun mekanlar.”

Engelli bireyi, sosyal ilişkileri güçlendiriyor!