Emin Çapa: Bilimden teknolojiye geçiş daha yeni başlıyor

Emin Çapa: Göreceksiniz 15 yılı bulmayacak, insanlar wireless olarak internete bağlanacak. O zaman belki de bellek diye bir şeye çok yer ayırmamız gerekmeyecek. Anında internete bağlanıp hafızamızda tutmaya çalıştığımız şeyleri oradan alabileceğiz. O zaman beynimizi çok daha fazla şey için kullanabileceğiz. Peki, insanların sanal alemde bedeninden soyutlanabilmesi mümkün olabilir mi? İşte, bu fikir beni dehşete düşürüyor. Gelecek acayip bir şey olacak.

Emin Çapa: Bilimden teknolojiye geçiş daha yeni başlıyor

Göz önündeki isimlerin içseslerine kulak veren RedBull.com serisi “İçimdeki Ses” röportaj serisinin bu haftaki konuğu Ekonomist ve Gazeteci Emin Çapa oldu.

20 yılı aşkın süredir ekonomi, bilim ve teknoloji alanlarında çalışmalar ve yayınlar yapan Emin Çapa, RedBull.com tarafından hazırlanan “İçimdeki Ses” röportaj serisinin konuğu oldu. Çapa; “Bence insanlığın tamamında bir vicdan kaybı yaşıyoruz. Hayvanlara ve bizim kadar şanslı olmayanlara karşı duyarlılığımızı giderek yitiriyoruz” diye konuştu.


İnsanlığın en önemli sorununun vicdan kaybı olduğunu belirten Çapa; “Bu işin başlangıcı Irak Savaşı’nı canlı olarak verilmesiyle başladı. Eskiden gazeteciler izlenimlerini yazarak aktarır, empatiye duyguya yer verirdi. Şimdiyse yaşananları, bir drone’un gözünden patlamış mısırlarımızı yiyerek izliyoruz. Bu yüzden aradaki duygusal bağ yok oluyor. Bence insanlığın geneline bakıldığında en önemli sorun vicdan kaybı.”


Gençler blockchain çalışsın

Gençlere blockchain üzerine çalışmaları yönünde tavsiye veren Çapa, “Bende girişimcilik ruhu yok. Ama genç olsaydım ve biraz da teknolojiden anlıyor olsaydım, ki anlamıyorsam durum çok vahim demektir, kesinlikle blockchain çalışırdım. ‘Dünyanın orta vadesini değiştirecek ana teknolojiler nelerdir?’ diye sorarsanız yanıt hazır: Blockchain, blockchain, blockchain… Gençler ‘Ben blockchain’in üzerine nasıl iş kurarım’ diye baksınlar” dedi.

Emin Çapa: Bilimden teknolojiye geçiş daha yeni başlıyor

15 yıl sonra insanlar, wireless olarak internete bağlanabilir

İçimdeki Ses’te geleceğe ilişkin öngörülerini de paylaşan Çapa, “Bilimden teknolojiye geçiş yeni başlıyor. Göreceksiniz 15 yılı bulmayacak, insanlar wireless olarak internete bağlanacak. O zaman belki de bellek diye bir şeye çok yer ayırmamız gerekmeyecek. Anında internete bağlanıp hafızamızda tutmaya çalıştığımız şeyleri oradan alabileceğiz. O zaman beynimizi çok daha fazla şey için kullanabileceğiz” diye konuştu.

Emin Çapa: Bilimden teknolojiye geçiş daha yeni başlıyor

İnsanları bedeninden soyutlamak mümkün olacak


İnsan bilincini modelleme fikrinin kendisini dehşete düşürdüğünü söyleyen Çapa, “Eğer bilinci modelleyebilirsek, yani Emin Çapa’yı oluşturan nöronlar arasındaki o snapsları, bağları modelleyebilirsek… Ve bunu bilgisayara aktarabilirsek o zaman Emin Çapa’yı sanal alemde bedeninden tamemen kurtulmuş vaziyette yaşatabilir miyiz? İnsanların sanal alemde bedeninden soyutlanabilmesi mümkün olabilir mi? İşte bu fikir, beni dehşete düşürüyor. Lütfen, ben bu vücutta kalabilir miyim? Bunun için fazla yaşlıyım. Gelecek acayip bir şey olacak. Bir yanıyla beni korkutuyor” ifadesini kullandı.

ABD Hava Kuvvetleri: Gelin bizi hackleyin!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.