iPhone XS alabilmek için kaç gün çalışıyoruz?

2018 Eylül ayında Apple Inc, aralarında tarihin en pahalı akıllı telefonu olan iPhone XS Max’in de bulunduğu, son ürünlerini tanıttı. Peki bu son model telefonu alabilmek için kaç gün çalışıyoruz?

iPhone XS alabilmek için kaç gün çalışıyoruz?

Picodi analitik departmanı Türklerin ve diğer ülkelerden vatandaşların bu yeni Apple acayipliğini alabilmek için kaç gün çalışmaları gerektiğini araştırmaya karar verdi. Araştırmanın sonuçları iPhone XS 64Gb’nin çeşitli ülkelerdeki fiyatlarına ve bu ülkelerdeki resmi ortalama maaş miktarlarına dayanıyor.

En iyi ortalama maaş/fiyat oranının Amerika Birleşik Devletleri’nde -Apple’ın en önemli pazarı- olmasını bekleyebilirsiniz; ancak Apple’ın yeni ürününü en hızlı edinebilecekler, gelişmiş ülkelerde ya da Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşayan insanlar olarak görünüyor.


Örneğin, ortalama bir İsviçrelinin 5.1 gün çalışması gerekirken ortalama bir Lüksemburglunun 7 günden az, ortalama bir Norveçlinin ise 7.5 gün çalışması gerekiyor.

En az çalışılması gereken ülkeler arasında Birleşik Arap Emirlikleri de -7.6 gün- kendine bir yer buluyor. Birleşik Devletler’de ise 8.4 gün çalışmak gerekli.

iPhone XS alabilmek için kaç gün çalışıyoruz?

Türkiye 95.8 gün

Türkiye İstatistik Kurumu’nda (TÜİK) mevcut olan ortalama maaş hakkında son rapor 2014 yılında çıktı. Bu yüzden araştırmada numbeo.com sitesindeki veriler kullanıldı. Bu verilere göre bir iPhone XS 64Gb 10799 TL şeklinde fiyatlanırken; Türkiye’deki ortalama maaş 2368 TL olarak ortaya çıkıyor. Bu durumda haftada 5 gün çalışan bir Türkün yeni iPhone XS 64Gb’yi alabilmesi için 95.8 gün çalışması gerekiyor.

Türkiye iPhone XS 64Gb’yi alabilmek için en uzun çalışması gereken 6. Ülke olurken, podyumun en yüksek basamağını ise tam 156 gün ile Filipinler alıyor. Ayrıca işler Nijerya için de iyi görünmüyor, bizim bir üstümüzde 91 günün biraz üzerinde.

Metodoloji:


Analizimiz yeni iPhone SX 64Gb’nin 42 ülkedeki resmi fiyatları ve bu ülkelerdeki resmi 2017 yılındaki – ya da erişilebilen en güncel veri – ortalama maaş miktarlarına dayanmaktadır.

iPhone XS Max ve XR modelleri tanıtıldı: Apple fiyatları ne kadar oldu?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.