iPhone XS alabilmek için kaç gün çalışıyoruz?

2018 Eylül ayında Apple Inc, aralarında tarihin en pahalı akıllı telefonu olan iPhone XS Max’in de bulunduğu, son ürünlerini tanıttı. Peki bu son model telefonu alabilmek için kaç gün çalışıyoruz?

iPhone XS alabilmek için kaç gün çalışıyoruz?

Picodi analitik departmanı Türklerin ve diğer ülkelerden vatandaşların bu yeni Apple acayipliğini alabilmek için kaç gün çalışmaları gerektiğini araştırmaya karar verdi. Araştırmanın sonuçları iPhone XS 64Gb’nin çeşitli ülkelerdeki fiyatlarına ve bu ülkelerdeki resmi ortalama maaş miktarlarına dayanıyor.

En iyi ortalama maaş/fiyat oranının Amerika Birleşik Devletleri’nde -Apple’ın en önemli pazarı- olmasını bekleyebilirsiniz; ancak Apple’ın yeni ürününü en hızlı edinebilecekler, gelişmiş ülkelerde ya da Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşayan insanlar olarak görünüyor.


Örneğin, ortalama bir İsviçrelinin 5.1 gün çalışması gerekirken ortalama bir Lüksemburglunun 7 günden az, ortalama bir Norveçlinin ise 7.5 gün çalışması gerekiyor.

En az çalışılması gereken ülkeler arasında Birleşik Arap Emirlikleri de -7.6 gün- kendine bir yer buluyor. Birleşik Devletler’de ise 8.4 gün çalışmak gerekli.

iPhone XS alabilmek için kaç gün çalışıyoruz?

Türkiye 95.8 gün

Türkiye İstatistik Kurumu’nda (TÜİK) mevcut olan ortalama maaş hakkında son rapor 2014 yılında çıktı. Bu yüzden araştırmada numbeo.com sitesindeki veriler kullanıldı. Bu verilere göre bir iPhone XS 64Gb 10799 TL şeklinde fiyatlanırken; Türkiye’deki ortalama maaş 2368 TL olarak ortaya çıkıyor. Bu durumda haftada 5 gün çalışan bir Türkün yeni iPhone XS 64Gb’yi alabilmesi için 95.8 gün çalışması gerekiyor.

Türkiye iPhone XS 64Gb’yi alabilmek için en uzun çalışması gereken 6. Ülke olurken, podyumun en yüksek basamağını ise tam 156 gün ile Filipinler alıyor. Ayrıca işler Nijerya için de iyi görünmüyor, bizim bir üstümüzde 91 günün biraz üzerinde.

Metodoloji:


Analizimiz yeni iPhone SX 64Gb’nin 42 ülkedeki resmi fiyatları ve bu ülkelerdeki resmi 2017 yılındaki – ya da erişilebilen en güncel veri – ortalama maaş miktarlarına dayanmaktadır.

iPhone XS Max ve XR modelleri tanıtıldı: Apple fiyatları ne kadar oldu?