İstanbul dikkat! AKOM’dan kar yağışı uyarısı

İstanbul’da bir haftadır soğuk hava etkili olsa da Meteoroloji ve AKOM’un beklentilerine rağmen kent genelinde kar yağışı etkili olmadı. AKOM’dan İstanbul için yeni uyarı yapıldı. Kent genelinde görülmesi beklenen kar yağışının kıyı kesimlerde beyaz örtü oluşturacağı tahmin ediliyor. İşte detaylar…

İstanbul dikkat! AKOM'dan kar yağışı uyarısı

Bu hafta sonu İstanbul için Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) ve Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) tarafından yapılan kar yağışı uyarıları şehrin kıyılarında etkili olmadı. Ancak son dakika haberlerine göre; AKOM, bu geceden itibaren İstanbul genelinde kar yağışının etkili olacağının tahmin edildiğini bildirdi.

Kar kalınlıkları ne olacak?

Güney kıyılarında 1-3 cm kuzey ve iç kesimlerde 5-10 cm arasında kar yüksekliği beklendiğinden buzlanma ve don olayı ile birlikte ulaşımda meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması uyarı yapıldı.


AKOM uyarısı: İstanbul il genelinde kar yağışı etkili olacak

AKOM’dan yapılan açıklama: 3 Ocak 2019 Cuma gününden itibaren etkili olan soğuk ve yağışlı hava nedeniyle şehir merkezinde aralıklarla karla karışık yağmur ve kısa süreli kar yağışı yaşanırken; Çatalca, Silivri ve Arnavutköy gibi batı ilçelerimizde yağışlar çoğunlukla kar şeklinde görülmüştür. Çatalca’ya bağlı mahallelerde (başta Binkılıç olmak üzere) 10-25 cm aralığında kar yüksekliği ölçülmüştür.

Soğuk havanın 09 Ocak 2019 Çarşamba sabah saatlerine kadar etkili olması beklenirken, yağışların bu gece yarısından itibaren kuzey bölgelerimizden başlayarak il genelinde kar şeklinde etkili olacağı tahmin edilmektedir.


İstanbul’da kar yağışı Salı akşamına kadar devam edecek

Salı akşam saatlerine kadar aralıklarla etkili olması beklenen kar yağışı nedeniyle güney kıyılarımızda 2-5 cm, kuzey ve iç kesimlerde 5-15 cm arasında kar yüksekliği beklenmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbulluların hiçbir olumsuzluk yaşamaması için hazırlıklarını tamamladı. 7 bin 83 personel, bin 357 araç, köy yolları için 147 traktör, metrobüs güzergahında 33 kışla mücadele aracı göreve hazır.


Meteoroloji’den İstanbul için yapılan son uyarı:

Beklenen hadise: Kar yağışı
Hadisenin Şiddeti: Orta Kuvvette Kar
Oluşması Muhtemel Riskler: Buzlanma – Don Olayı – Ulaşımda Aksamalar

İstanbul’da 7 Ocak 2019 Pazartesi günü sabah ilk saatlerden itibaren meydana gelecek yağışlar; 8 Ocak 2019 Salı günü akşam saatlerine kadar kuzey ve doğu kesimleri ağırlıklı olmak üzere aralıklarla kar sağanakları şeklinde olacağı tahmin ediliyor.


Güney kıyılarında 1-3 cm kuzey ve iç kesimlerde 5-10 cm arasında kar yüksekliği beklendiğinden vatandaşlarımızın ve ilgililerin buzlanma ve don olayı ile birlikte ulaşımda meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

Astroloji: Güneş Tutulması ve Yeniay burç yorumları