Oturduğunuz yerde kilo verin! Peki ama nasıl?

Yoğun iş temposu yüzünden hareketsiz bir biçimde çalışanlar için kilo kontrolü bir hayli zorlaşır. Halbuki hareketsiz çalışan insanlar da doğru tercihleri yaparak oturdukları yerde kilo verebilirler. Oturduğunuz yerde kilo verin! Peki ama nasıl?

Oturduğunuz yerde kilo verin! Peki ama nasıl?
Oturduğunuz yerde kilo verin! Peki ama nasıl?

Günün çoğunluğunu ofiste masa başında geçiren bireylerde kötü beslenme, tatlı krizleri, kontrol edilemeyen iştah artışı, aşırı çay veya kahve tüketimi gibi kilo alımını tetikleyen pek çok ortak davranışı beraberinde getiriyor. Sağlık açısından uzun vadede probleme dönüşen beslenme sorunu, ayrıca günlük iş performansında da düşüşe yol açıyor.

Diyetisyen Banu Kazanç, doğru tercihlerle ofiste kilo kontrolü yapmanın ve kilo vermenin mümkün olduğunu işaret ediyor.


Kilo veren insanın özgüveni artar, kendini iyi hisseder ve bu da iş performansını olumlu yönde etkiler. Hareketsiz bir iş hayatına sahip olanlar için kilo verme süreci zorlaşmaya başlar. Zira yoğun iş temposu, beslenme alışkanlıklarını olumsuz yönde etkiler. Bu durumu tersine çevirmek mümkün. Çalışanların beslenmesindeki püf nokta iştah kontrolü ve kan şekerinin aşırı düşmesini önlemektir. Bunun için öğün atlamamak ve öğünlerde tüketilecek besinleri dengeli yaymak büyük önem taşıyor.

Oturduğunuz yerde kilo verin!

Yoğun iş temposu içerisinde ofiste hareketsiz uzun saatler geçiren bir çalışan, 3 ana öğüne ek olarak mutlaka ara öğünler de tüketmeli. Sık ama hafif beslenme çok önemli. Bu sayede kan şekeri seviyesi ile birlikte enerji seviyesi de korunur. Aksi halde yorgunluk hissi ve odaklanma problemi yaşayan çalışanlar, etkin bir performans gösteremez.

Günlük kalori ihtiyacınıza göre gıda tüketimi yapmak da büyük önem taşıyor. Yetişkin bir kadının günlük ihtiyacı 1800, erkeğin ise 2400 kaloridir. Eğer kilo vermek istiyorsanız, kalori kısıtlaması yapmanız gerekiyor.


Ancak bunu yaparken doğru beslenme tercihlerinde bulunmazsanız, gün içerisinde yorgunluk ve ilerleyen saatlerde tatlı ihtiyacı hissedebilirsiniz. Beynimizin, merkezi sinir sistemimizin ve kaslarımızın enerji kaynağı olarak karbonhidratlara ihtiyacı var.

Dolayısıyla iş yerinde sağlıklı bir öğle yemeği için kepekli tahıllar ve salata tercih etmekten kaçınmamak gerekiyor. Ayrıca zengin proteinler de yine öğle menüsünde yer almalı. Proteinler, enerjinin sürdürülmesi, kan şekerinin kontrolü ve tokluk hissi açısından kritik rol üstleniyor.

“Oturduğunuz Yerde Kilo Verin” adlı kitabında, çalışanlara ve günlük yaşamında yeterince hareket edemeyenlere beslenme tüyoları veren diyetisyen Banu Kazanç, hangi öğünde ne tüketilmeli, toplantı öncesinde nasıl beslenilmeli, hangi yiyecekler işteki performansı artırır gibi pek çok spesifik konuyu ele alıyor. Özellikle iş hayatının yoğun ve stresli atmosferinde kilo kontrolü yapanlara ve kilo vermek isteyenlere ışık tutuyor.

Banu Kazanç Kimdir?

Banu Kazanç Kimdir?
Banu Kazanç

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden 1996 yılında mezun olan Banu Kazanç; kadın-erkek olmak üzere hemen her kesimden ve yaş grubundan kişilere sağlıklı beslenme konusunda danışmanlık yapıyor.


Danışanlarına bugüne kadar edindiği deneyimleri aktararak sağlıklı beslenme konusunda bilinçlenmelerine, bunu bir hayat tarzı olarak benimsemelerine ve bu bilgileri yaşantılarına yansıtmalarına yardımcı oluyor. Özel bir hastalığı olan kişilerle çalışırken ise düzenli kilo verimini sağlarken ilaç tedavilerini de minimuma indirmeyi hedefliyor. Diyeti, sadece kilo vermek olarak görmeyen Banu Kazanç, sağlıklı kilonun korunması ve metabolizma hızlandırma amaçlı teknikler öğretiyor.

Metabolizma hızlandırma yöntemleri: 6 adımda kilo verme


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.