Kapadokya Peri Bacaları’na yapılan otel inşaatı tepkiler üzerine durduruldu

Nevşehir Göreme beldesinde Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinde bulunan peribacalarının bitişiğindeki otel inşaatı, gelen tepkiler üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından durduruldu.

Kapadokya Peri Bacaları yapılan otel inşaatı tepkiler üzerine durduruldu

Kültür ve Turizm Bakanlığı, peribacaları yanında yükselen otel inşaatıyla ilgili basına yansıyan haberlerin ardından açıklama yaptı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, otel inşaatı yapıldığına dair haberlerin basına yansıdığı hatırlatılarak şöyle denildi:

“Konu Bakanlığımız tarafından ivedilikle incelemeye alınmış olup, Anadolu ve dünya kültürünün istisnai değerlerinden olan peri bacalarına yakın bir noktada, 2 pafta 9423 parselde başlatıldığı belirlenen inşaat durdurulmuştur.”

Kapadokya Peri Bacaları bitişiğinden yükselen otel inşaatının yapı planı onaylanmış, yapı ruhsatı varmış

Nevşehir’in Göreme ilçesinde bulunan ve her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği Kapadokya peribacalarının yanında yapımına başlanılan otel inşaatı tepki çekti. Otelin imar planı dahilinde olduğunu söyleyen AK Parti’li Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil; “İmar planı uygulanırken yetkili kurum ve kuruluşlarca da bu yapı planı onaylanmıştır. Belediyemiz tarafından incelenmiş, ruhsatı verilmiştir. Bu yapılan yer imar planı içinde yer alıyor. Otel inşaatı yapı ruhsatıyla birlikte başlamıştır.” demişti.

Yılda 2 milyona yakın turistin ziyaret ettiği Kapadokya bölgesinde, Mesit mevkisindeki Müze Yolu üzerinde peribacalarının yanında yaklaşık 2 ay önce otel inşaatına başlandı. İş insanı M.K. tarafından yaptırılan otelin 5 ayda tamamlanması planlanıyordu.

kapadokya peri bacaları göreme otel inşaatı

Yan yana 2 binadan oluşan ve kaba inşaatı devam eden otel, görenlerin tepkisini çekti. Daha önce de yapılaşmaya açıldığı iddialarıyla gündeme gelen Kapadokya bölgesinde yükselen otel inşaatıyla ilgili sosyal medyada birçok eleştirel yorum yapıldı.

“Proje incelendi, yapı ruhsatı verildi”

AK Parti'li Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil
AK Parti’li Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil

Konuyla ilgili açıklamada bulunan AK Parti’li Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil, otel inşaatının imar planı dahilinde yapıldığını söyleyerek, şunları söylemişti:

“Göreme’mizdeki bu yapılaşma yetkili kurum ve kuruluşlar, belediyemiz tarafından incelenmiş, aynı zamanda ruhsatı verilmiştir. Yalnız bu noktada hem ulusal hem de yerelde yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını; sanki bölgede kaçak yapılaşma varmışçasına insanlara suçlama, çamur atma gibi yapılan şeyler doğru değil. Bu yapılan yer imar planı içinde yer alıyor. Belediyemiz mimar ve mühendisleri tarafından projeler incelenerek, kurumların görüşleriyle birlikte sonuçta alınan yapı ruhsatıyla birlikte inşaat başlamıştır.”

“Kaçak yapı inşa eden olursa gerekli işlem yapılır”

Göreme’de kentsel sit alanı içinde kaçak yapılaşmaya müsaade etmediklerini ifade eden Başkan Cingil, “Eğer yapanlar da varsa kaçak yapılaşmayla ilgili gerekli kurumlar yasal çerçevede gerekli işlemleri yaparlar. Şu anda konu olan yerle ilgili herhangi bir kaçak yapılaşma yok” diye konuştu.

Otel sahibi: Ters bir durum yok, şikayetler üzerine suç duyurusunda bulunduk

İnşası süren otelin sahibi M.K. ise otelin bodrum ve zemin kat üzerine 1 kat çıkılarak yapıldığını söyledi. M.K. şöyle konuştu:

“Biz bu inşaata başlamadan önce tüm mercilerden gerekli evrakları tamamladıktan sonra başvurumuzu yaptık ve inşaata başladık. Burada otel inşaatımız var. İnşaatımız doğaya kesinlikle uygundur. Yapı Denetimden, Göreme Belediyesi’nden, Tabiatı Koruma Varlıklarından, Müze Müdürlüğünden gerekli izinleri alarak, inşaata başladık.

Yaklaşık 3- 5 ay içinde inşaatı tamamlanacak. Mevcut olan şikayetler var. Dün akşam başladı. Biz gerekli mercilere başvurumuzu yaptık. Suç duyurusunda bulunduk. Gerçeği yansıtmadığını kamuoyuna belirtmek istiyoruz. Herhangi bir ters durum yok.”

göreme peri bacaları otel inşaatı

kapadokya otel inşaatı göreme

kapadokya otel inşaatı göreme

Sosyal medyadan tepkiler

Binlerce yıllık peribacalarının yanına otel inşa edilmesine sosyal medyadan tepkiler yükseldi.

Salda Gölü çevresi Millet Bahçesi yapılacak