Yeni Zelanda katliamcısı Tarrant’ın Türkiye ziyaretleri

Yeni Zelanda’da camiye silahlı saldırı düzenleyen Brenton Tarrant’ın Türkiye ziyaretlerinin detayları ortaya çıktı.

Yeni Zelanda katliamcısı Brenton Tarrant Türkiye ziyaretleri mercek altında

Yeni Zelanda katliamcısı terörist Brenton Tarrant’ın, Kazıklı Voyvoda’nın Fatih Sultan Mehmed Han’ın emriyle 4 yıl esir tutulduğu ve sürgün hayatı yaşadığı Tokat Kalesini ziyaret ettiği tespit edildi. Ayrıca terörist iki kez yaptığı Türkiye ziyaretinde İzmir’il Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Kenti’ni de ziyaret ettiği iddia ediliyor.

Saldırgan ilk olarak Türkiye’ye 13 Mart’ta geldi. 13-15 Mart tarihleri arasında İstanbul’da kalan Tarrant, 15-16 Mart tarihleri arasında ise Tokat’a geçti. Tarrant, Tokat’ta bulunan Kazıklı Voyvoda’nın Fatih Sultan Mehmed Han’ın emriyle 4 yıl esir tutulduğu ve sürgün hayatı yaşadığı Tokat Kalesi’ni ziyaret etti. Saldırganın kaldığı otelin Gaziosmanpaşa Bulvarı üzerinde bulunan bir şehir oteli olduğu belirlendi. Tarrant, 17 Mart’ta ise geri döndü.


İkinci Türkiye ziyareti

Tarrant ikinci Türkiye ziyaretini ise 13 Eylül-25 Ekim tarihlerinde yaptı. İzmir ziyaretinde Selçuk’ta bulunan Efes ve Meryem Ana Evi’ni ziyaret etti. Tarrant kayıt sistemi olmayan pansiyonlarda kaldığı belirlendi.

Hangi şehirlere gitti?

Tarrant, Türkiye’de İstanbul, Tokat, Ağrı, Mersin, İzmir, Sivas, Konya ve Ankara’ya gitti.

Yeni Zelanda’da 15 Mart’ta Christchurch şehrinde bulunan Hagley Park bölgesindeki Al Nur Camisi ve Linwood Camisi’ne yapılan 50 kişinin hayatını kaybettiği saldırının failinin Türkiye ziyareti izleri araştırılıyor. Saldırıyı yapan Brenton Tarrant’ın Türkiye ziyareti sırasında Tokat’a da geldiği belirlendi.

Tokat ziyareti

18-19 Eylül 2016’da Tokat’ta bulunan 4 yıldızlı Tower Otel’de 403 nolu odada konaklayan Brenton Tarrant’nın burada kimlerle irtibata geçtiği ve ne için geldiği Tokat İl Emniyet Müdürlüğü tarafından araştırılıyor. Ayrıca Brenton Tarrant’ın burada Kazıklı Voyvoda’nın 4 yıl sürgün kaldığı ileri sürülen Tokat Kalesi’ni ziyaret ettiği de iddia ediliyor.


İzmir ziyareti

İzmir polisinin, terörist Tarrant’ın gittiği tüm yerleri mercek altına aldığı öğrenildi. Teröristin Selçuk’ta bulunan Efes Antik Kenti’ne gittiği değerlendiriliyor. Brenton Tarrant’ın İzmir’de bulunduğu Selçuk ilçesine gittiği öğrenildi. Teröristin Selçuk’ta bulunan Efes Antik Kenti’ne gittiği değerlendirildiği bildirildi.


Facebook: Yeni Zelanda katliamına ilişkin 1.5 milyon videoyu sildik

Facebook, Yeni Zelanda’daki cami katliamına ilişkin 24 saat içinde yüklenen 1.5 milyon videonun silindiğini açıkladı.

Facebook’un Twitter hesabından yapılan açıklamada şunlar söylendi:

“Saldırı sonrası ilk 24 saat içinde dünya çapında paylaşılan 1.5 milyon saldırı videosunu sildik. Bu 1.5 milyon videonun 1.2 milyonu doğrudan yükleme sırasında doğrudan bloke edildi.”

Yeni Zelanda saldırganı Brenton Tarrant, 50 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı Facebook’tan canlı yayınlamıştı.


Facebook, ayrıca saldırı videosunun kurgu programlarıyla editlenmiş ve rahatsız edici görüntülerin kesildiği versiyonlarının da trajediden etkilenen insanlara ve yerel otoritelerin endişelerine saygıdan kaldırılmakta olduğunu duyurdu.

Yeni Zelanda’da cami katliamı yapan saldırgan 43 gün Türkiye’de kalmış