Saraykondu: Çırağan Sarayı’na tarihi dokuyu katleden kış bahçesi

Saraykondu: İstanbul’un simgeleri arasında yer alan 108 yıllık Çırağan Sarayı’nın Boğaz kesimine ek yapı inşa edildiği ortaya çıktı. Tarihi dokuyu katleden “kış bahçesi” tepki çekti.

Saraykondu: Çırağan Sarayı na tarihi dokuyu katleden kış bahçesi
Saraykondu: Çırağan Sarayı’na tarihi dokuyu katleden kış bahçesi

İstanbul’un simgeleri arasında yer alan 108 yıllık Çırağan Sarayı’nın Boğaz kesimine ek yapı inşa edildiği ortaya çıktı. Tarihi dokuyu katleden “kış bahçesi” tepki çekti.

Karar gazetesinin haberine göre, Boğaz’daki tarihi incilerden Çırağan Sarayı’nın bahçesine kış bahçesi şeklinde bir yapı ‘konduruldu.’


Tarihi sarayın bütün manzarasını katleden prefabrik yapının neden inşa edildiği bilinmiyor.

çırağan sarayı

Sarayın tüm ihtişamını kapatan yapının fotoğraflarını çeken vatandaşlar durumu da tepki gösterdi.

Saray yetkilileri olay ile ilgili bir açıklama yapmazken vatandalar bu duruma bir an nöce müdahale edilmesi için yetkililere çağrıda bulundu.


demirören kalkon ailesi düğünü için saray

“Demirören ve Kalyon aileleri için”

Fox TV’den Hasan Aydın, kış bahçesinin hafta sonu Demirören ile Kalyon ailesinin çocuklarının düğünü için yapıldığını yazdı.

Hasan Aydın, Twitter’da “Karar gazetesi Çırağan otelini dövmüş ama nedeni yazmaktan korkmuş. Kış bahçesi hafta sonu Demirören ile Kalyon ailesinin çocuklarının düğünü için yapıldı. Mesela İmamoğlu şu anda koltukta otursa buna izin verir miydi? Ha bir de RTE’nin katılacağı nikahı İmamoğlu kıyacak değil ya” mesajını paylaştı.

İşte o mesaj:

ciragan palace


Çırağan Sarayı, İstanbul Beşiktaş’ta Yıldız Parkı’nın karşısındaki alanda yer alıyor. Saray, Osmanlı Sultanı Abdülaziz döneminde (1830-1876) Mimar Karabet’in oğlu Serkis Balyan tarafından inşa edildi. Bir dönem imparatorluk ikametgâhı olarak kullanılan yapı, 1910 yılları arasında Meclis-i Mebusan olarak kullanıldı. 20 Ocak 1910 tarihinde önemli bir yangın geçirerek tahrip olan yapı, daha sonra restore edildi.

Video: Ucuz patates izdihamı