Ucuz patates izdihamı sosyal medyada gündem oldu!

Yerel seçimlerin ardından meyve-sebze fiyatları yeniden tırmanışa geçerken, vatandaşın bir markette ucuz patates için yaşadığı izdiham sosyal medyada gündem oldu.

Meyve ve sebzedeki fiyat artışı 2019 yılının ilk aylarından itibaren vatandaşın belini bükmeye devam ediyor.

Hükümetin yanlış hamleleri neticesinde ithalata dayalı tarım politikaları, kurdaki dalgalanmayla beraber vatandaşa zam olarak yansıdı.


31 Mart Yerel Seçimleri öncesi “Tanzim Satış” noktalarıyla meyve-sebzedeki ateş düşürülmeye çalışılırken, seçimlerin ardından fiyatlarda yeniden artış görülmeye başlandı.

Ucuz patates izdihamı

Öyle ki fahiş fiyatlardan mağdur olan vatandaşların, bir markette satışa çıkarılan ucuz patates için yaşadığı izdiham  durumu gözler önüne serer nitelikteydi.

Söz konusu marketin güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerin hangi şehirde yaşandığını dair herhangi bir bilgi bulunmazken, onlarca vatandaşın ucuz patates alabilmek için verdiği mücadele dikkatlerden kaçmadı. İzdihamın yaşandığı video ise sosyal medyanın gündemine oturdu.

Sebze meyve fiyatları artıyor!

Kırmızı biber fiyatı rekor kırdı: Piyasada yeterli ürün yok!

Hükümetin seçimlerden önce başlattığı tanzim satış noktaları bir süre fiyatların biraz durulmasını sağlasa da yeniden artış hız kazanmaya devam ediyor. Patates 4, soğan 6 lirayı aştı. Sivri biber ise 25 lirayı gördü.

Yerel seçimler öncesi başlayan tanzim satışları da yükselen fiyatlara çare olmadı.Sert yağışlar nedeniyle azalan verim sonrası elindeki ürünü stoklayan fırsatçılar, yeni mevsim hasadı başlayana kadar yaklaşık 1 aylık dönemde kısıtlı ürünü 2-3 katına piyasaya verip fahiş kârın peşine düştüler.

Özellikle örtü altı denen sera ürünlerinde fiyatlar tavan yaptı. Fiyatı düşürmemek adına tezgahtaki ürünün çürümesine dahi göz yuman fırsatçılar, hem vatandaşı hem de üreticiyi mağdur ediyor.

sivri biber fiyatı

“Piyasada mal yok”

Tanzimlerde kilosu 2 liraya satılan soğan ve patates, Tarım Kredi Kooperatifleri’nin ürün verdiği beş market dışında yükselişe geçti.


Patates 4, soğan 6 lirayı aştı. Tanzim ürünlerini satan marketlerde boş kasalar dikkat çekerken bazı marketlerde fiyatı 25 lirayı gören sivri biberin satışı yapılmıyor. Domates ve salatalığın 6 lirayı aştığı marketlerde salkım domates ise 10 liranın üzerinde satılıyor. Market çalışanları, sezon ürünlerinde fiyatların çok yüksek olduğunu belirtirken, hallerden yeterli ürün gelmediği için meyve sebze reyonlarında küçülmeye gittiklerini vurguluyor.

Bir market zinciri çalışanı, “Reyonlara göstermelik yaz ürünleri koyuyoruz. Domates yaz sebzesi olmasına rağmen hâlâ kısıtlı ve yüksek fiyatla geliyor. Karpuzu rafa 5-10 tane koyuyoruz. Vatandaş da tepkili ama ne yazık ki piyasada mal yok” ifadesini kullandı.


Dev marketlere sebze tedariği yapan bir firma ise, bu yıl olağanüstü hava koşulları nedeniyle ürün veriminin düşük olduğunu, bu durumun da az olan ürünün fiyatını yükselttiğini belirtiyor.

Maltepe baskını ile ilgili İlçe Seçim Kurulu’nun tutanağı ortaya çıktı!