Maltepe baskını ile ilgili İlçe Seçim Kurulu’nun tutanağı ortaya çıktı!

Maltepe baskını ile ilgili İlçe Seçim Kurulu’nun tutanağı ortaya çıktı… İstanbul Maltepe ilçesinde, İlçe Seçim Kurulu’nun Sandık Sayım Kurulu sayısını artırarak sayımı hızlandırmak istemesine tepki gösteren MHP’li ve AK Parti’liler, sayım alanına topluca girerek çalışmaları durdurdu. Yaşananlar İlçe Seçim Kurulu tarafından tutanak altına alındı.

Maltepe baskını tutanak altına alındı

Maltepe İlçe Seçim Kurulu’nda yaşananlar, İl Seçim Kurulu heyeti tarafından kayıt altına alınan tutanağa da yansıdı. Tutanakta AKP ve MHP İlçe başkanlarının beraberlerinde getirdikleri adamlarla birlikte, zorla sayım işlemini durdurdukları vurgulandı.

Tutanakta “Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi ilçe başkanları bağırarak ve beraberlerindeki çok sayıda kişilerle birlikte sayım işleminin yapıldığı salona girip çalışma ortamını engellemeleri; sayım için görevlendirdikleri parti gözlemcilerini geri çağırarak dışarı çıkartmaları, kargaşa ve kavga ortamı yaratmaları nedeniyle YSK’nın kararları doğrultusunda yeniden sayım işlemine 13/04/2019 tarih ve saat 08:30’a kadar ara verildiği, bu olaylar göz önüne alınarak, bundan sonraki çalışmaların selameti açısından;


1) Yeniden sayım işlemi yapılan Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezinde bulunan Galeri A salonuna terminallerde sayım esnasında gruplara gözlemci sıfatıyla siyasi partiler tarafından bildirilen kişiler ve sadece siyasi partilerin 2’şer kişi milletvekili dışında başka hiçbir kimsenin alınmamasına;

2) Salon girişinde bulunan boş camlı alan önüne her siyasi partiden en fazla 3 kişinin bulundurulmasına ve bu alana çay kavhe ve yiyecek içecek teşkilatının kurulmamasına,

3) Kararın gereğinin yapılması için Maltepe Kaymakamlığına, İlçe Emniyet Müdürlüğüne, siyasi partilere gönderilmesine karar verildi”ifadelerine yer verildi.


Maltepe baskını ile ilgili o tutanak:

Maltepe baskını ile ilgili Maltepe 1. ve 2. İlçe Seçim Kurulu’nun hazırladığı tutanak:

Maltepe 1. ve 2. İlçe Seçim Kurulu tutanağı
Maltepe baskını ile ilgili Maltepe 1. ve 2. İlçe Seçim Kurulu’nun hazırladığı tutanak

Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını alması için Maltepe’deki sayımın sona ermesi bekleniyor. İlçedeki Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde oy sayım işlemleri esnasında dün gece olaylar çıktı. Sayımı yerinde takip eden CHP’li Barış Yarkadaş, çıkan gerginliği dakika dakika kamuoyuna duyurdu.

MHP ve AK Parti’liler çalışmaları durdurdu, devreye Özel Harekat girdi

Yarkadaş dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada “Maltepe İlçe Seçim Kurulu’nun, Sandık Sayım Kurulu sayısını ve sayımı artırmak istemesine tepki gösteren MHP ve AKP’liler, sayım alanına topluca girerek çalışmaları durdurdu. Bunun üzerine Özel Harekat duruma müdahale etti ve salona girdi.” dedi.


AK Parti ve MHP’lilerin oy sayım alanına girip hakimleri alenen tehdit ettiğini savunan Yarkadaş “AKP ve MHP oyların sayılmasını neden istemiyor? Kurul sayısının artırılacağını medya bile biliyorken ‘Bizim haberimiz yoktu’ demenin anlamı nedir?” diye yaşananlara tepki gösterdi.

Abdullah Gül’den seçimlerle ilgili Hükümete ve YSK’ya açık çağrı!