Devlet Bahçeli de Samsun’daki 19 Mayıs davetine katılacak!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 19 Mayıs’ın 100. yıldönümü münasebetiyle Samsun Valiliğince gönderilen davete bugün Samsun Valisi Osman Kaymak’ı arayarak katılacağını söyledi.

Bahçeli: İmamoğlu'nun her şey çok güzel olacak sloganı çok yanlış

Güncelleme: 17 Mayıs 2019 18:30

MHP’den yapılan bilgilendirmede, Devlet Bahçeli’nin Samsun’daki kutlamalara katılacağı belirtildi. Genel Başkan Bahçeli’nin, Samsun Valiliği tarafından gönderilen davet nedeniyle Vali Osman Kaymak’ı aradığı ve katılacağını söylediği ifade edildi.


Odatv’nin haberine göre; MHP lideri Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kutlamalar için yaptığı davete katılmayacağı iddia edilmişti. Ardından ise Samsun’daki davete katılacağı açıklandı.

AK Parti İl başkanlığından edinilen bilgilere göre Erdoğan’ın programı şu şekilde:

“Etkinlikler çerçevesinde 19 Mayıs Pazar günü saat 13.30’da Samsun Tütün İskelesi’nde (Kurtuluş Yolu) 16 Mayıs’ta İstanbul’dan yola çıkan Piri Reis gemisi ile Samsun’a gelen gençler tarafından Samsun’a ulaştırılan ve yine Dragon Bot yoluyla Samsun’a getirilen bayraklar Sayın Cumhurbaşkanımıza takdim edilecektir. Bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanımız, burada katılımcılara ve hemşehrilerimize hitap edecektir. Ardından Sayın Cumhurbaşkanımız, Tekkeköy Yaşar Doğu Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek olan “1919 Bitmeyen Yolculuk” adlı dramatik sahne gösterisini izleyecektir. Cumhurbaşkanımız iftarını da Samsun’da yapacaktır.”

KEMAL KILIÇDAROĞLU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Anıtkabir’de yapılacak törenler sonrası Samsun’a gelmesi bekleniyor. CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Samsun programı şu şekilde:

Saat 14:00’de Atakum İlçesi Yalı Kafe’de CHP MYK Toplantısı yapılacak. Bu toplantıya Kılıçdaroğlu katılacak.

15:00’de Atakum Yalı Kafe’de CHP MYK’nın 100. Yıl Bildirgesinin okunması

16:00- 19:00’da Atakum ve İlkadım Belediye ziyareti ve diğer ziyaretler

19:50’de 100. Yıl Meydanı (Emek Park) iftar yemeği

21:30’da 100. Yıl Meydanı (Atakum Emek Park) Kıraç ve Niyazi Koyuncu konseri

Meral Akşener davete katılmayacak

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 19 Mayıs 1919’un 100. Yılında Samsun’da gerçekleştirilecek kutlama etkinlikleri davetine katılmayacağı bildirildi.

Konuyla ilgili genel merkezden yapılan açıklamada parti olarak haftalar öncesinden planlanan bir program olduğu ve tüm parti üyelerinin Samsun’da olacağı bildirildi.

Açıklamada ayrıca program etkinliğinin 3 gün öncesinde haber verilmesinin devlet ciddiyetiyle bağdaşmadığı belirtilerek, “Belirtmek isteriz ki, 100. Yıl gibi önemli bir programın, 19 Mayıs’a üç gün kala iletilmesi devlet ciddiyetiyle bağdaşmamaktadır. Kuruluşunun temelleri, 19 Mayıs 1919’da atılan Türkiye Cumhuriyeti’nin devlet ciddiyeti, hafife alınabilecek bir konu değildir. Bazı siyasi hesaplarla, alelacele yapılan davetin, binlerce yıllık devlet geleneğimizin üzerine bina edilmiş Türkiye Cumhuriyeti’nin, 100 yıla yaklaşan devlet geleneğiyle örtüşmediğini düşünüyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

“İYİ Parti, Milli Mücadelenin başlangıcı olan 19 Mayıs’ın 100. Yıl dönümünde, Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener öncülüğünde, Başkanlık Divanı, Genel İdare Kurulu, Milletvekilleri, Gençlik Kolları ve gönüldaşları ile birlikte Samsun’da olacaktır.”


“Genel İdare Kurulumuz da aylık toplantısını, Sivas ve Erzurum Kongreleri’ndeki ruh ile Samsun’da yapacaktır.”

“Haftalar öncesinden planlanan program dolayısıyla teşkilatımız bütün çalışma ve hazırlıklarını tamamlamıştır.”

“Türk Milleti’nin vatanı ve geleceği için atılan bu muhteşem adımın 100. Yılında, istiklal ve milli egemenlik yolunun taşlarını döşeyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz ecdadımızı bir kez daha rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz.”

“Samsun’da, bu muhteşem günün yıl dönümünde bir ‘Devlet Programı’ düzenlendiği bilgisi üç gün kala tarafımıza iletilmiş ve sayın Genel Başkanımız da bu törenlere davet edilmiştir.”

“DEVLET CİDDİYETİYLE BAĞDAŞMAMAKTADIR”

“Ancak, belirtmek isteriz ki, 100. Yıl gibi önemli bir programın, 19 Mayıs’a üç gün kala iletilmesi devlet ciddiyetiyle bağdaşmamaktadır.”

“Kuruluşunun temelleri, 19 Mayıs 1919’da atılan Türkiye Cumhuriyeti’nin devlet ciddiyeti, hafife alınabilecek bir konu değildir.”

“Bazı siyasi hesaplarla, alelacele yapılan davetin, binlerce yıllık devlet geleneğimizin üzerine bina edilmiş Türkiye Cumhuriyeti’nin, 100 yıla yaklaşan devlet geleneğiyle örtüşmediğini düşünüyoruz.”

“Siyasi iktidarın bir gösterisi gibi planlanan bir tören de olsa, yapılan davete teşekkür ediyor, ancak İYİ Parti olarak, çok önceden hazırlanıp ilan edilen programlarımız gereği, katılamayacağımızı ilan ediyoruz.”

“İYİ Parti olarak Samsun’da;

SİYASİ HESAP VE MECBURİYETTEN GİDEN İKTİDARLA DEĞİL, YÜREĞİYLE GİDEN MİLLETİMİZLE BİR ARADA OLACAĞIZ..!”

DOĞU PERİNÇEK

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Vatan Partisi Öncü Gençlik ve Türkiye Gençlik Birliği, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daveti üzerine Samsun’da olacak.

Etkinliğe Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Öncü Gençlik Genel Başkanı Özgür Bursalı ve TGB Genel Sekreteri Okan Özkan katılacak.

EKREM İMAMOĞLU DA NETLEŞTİ


Millet İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu’nun 100. yıl kutlamalarına katılımının netleştiği öğrenildi.

Erdoğan: Herkesin midesini doyurduk, yine de oy vermiyorlar