Devlet Hastanesi sülük ve hacamat kupası için ihale açtı!

Sakarya Akyazı Devlet Hastanesi, mevzuata “geleneksel tıbbi hizmetler” adıyla giren sülük ve hacamat kupası için ihale açtı.

Devlet Hastanesi sülük ve hacamat kupası için ihale açtı!

Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, bugünkü yazısında, sağlık sektöründe yaşanan sorunları gündeme getirdi.

Çiğdem Toker, “Sağlık, döviz kurundaki artışla birlikte düşünülünce ortaya çıkan tablonun en ağır etkilediği sektörlerin başında geliyor. Daha doğru bir anlatımla, kamu hastaneleri ile tıbbi malzeme alanında çalışan şirketler arasındaki bozulan mali ilişki, giderek bir halk sağlığı sorunu haline gelme riski taşımaya başladı. Bu konuda bize de yurdun farklı illerinden okur mesajı gelmeyen gün artık yok gibi. Okurlar arasında hasta yakınları olduğu kadar medikal sektörü mensupları, hatta zaman zaman hekimler de bulunuyor” ifadelerini kullandı.


Sülük, hacamat kupası, akupunktur kulak tohumu

“Sakarya Akyazı Devlet Hastanesi, Kamu İhale Kanunu’nun ‘doğrudan temin’ maddesine göre 17 Mayıs’ta açmış bu ihaleyi” diyen Toker şunları anlattı:

“Şirketlerden 21 Mayıs’a kadar verilmesi istenen tekliflerde bakın neler var:

– Tıbbi sülük küçük boy 20 adet, tıbbi sülük orta boy 20 adet, tıbbi sülük büyük boy 20 adet.

– Sülük için 5000 cc’lik 24 adet kavanoz, değişik boylarda 50’şer adet hacamat kupası. Toplam 350 kupa.

– Akupunktur kulak tohumu, kulak iğnesi.

Bu ihalenin şartnamesinde devletin satın alacağı sülüklerin özellikleri sayılıyor ama burada anlatmaya gerek yok… İç açıcı değil çünkü.”

Çiğdem Toker yazısını şöyle sonlandırdı:

“Bizi asıl ilgilendiren, benimsemediğimiz bu yöntemlerin parasının halkın vergilerinden karşılanması olmalı. Ve sülükle, hacamat kupasına ayıracak kaynağı olan devletin, çok daha yaşamsal malzemelerin bedelini karşılamadığı gibi mevcut listeleri güncellemeyişinden kaynaklanan büyük mağduriyet.


Sülük tedavisini kim istiyorsa, onun vergisinden kesmeli devlet bu ihale bedellerini. Ne dersiniz?” (Kaynak: Sözcü)

Hacamat nedir? Yüksek lisans ve doktoraya girdi!