İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı istifa etti

İBB’nin mevcut Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, 7 yardımcısı ve hukuk müşaviri ile birlikte istifa ettiğini açıkladı. Baraçlı, 31 Mart sonrası İmamoğlu ile yaşadığı “makam araçları” polemiğiyle de gündeme gelmişti.

İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı istifa etti
İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı istifa etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde beklenen istifalar gelmeye başladı. Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının alınmasının ardından İmamoğlu aleyhine seçim propagandası yapan yöneticiler istifalarını vermeye başladı.

İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, genel sekreter yardımcıları Muzaffer Hacımustafaoğlu, Mevlüt Bulut, Süleyman Karalı, Nihat Macit, Çağatay Kalkancı, Eyyüp Karahan, Adil Karaismailoğlu ve Hukuk Müşaviri Ali Karaaslan ortak bir açıklama yaparak kendi istekleri ile görevlerini bıraktıklarını açıkladılar.

Ekrem İmamoğlu, “seçimden sonra görüşürüz” demişti

Ekrem İmamoğlu, mazbatası elinden alındıktan sonra yaptığı bir açıklamada, 31 Mart’tan sonraki 18 günlük İBB Başkanlığı döneminde İBB’de çok sayıda makam aracı tespit ettiklerini söylemişti.

İmamoğlu, İBB bünyesinde 643 yöneticiye karşılık 1717 makam aracı; 48 yöneticinin bulunduğu İETT’de 150 kiralık makam aracı bulunduğu, İBB’ye bağlı İSKİ’nin yönetici kadrosunda 124 kişi bulunmasına rağmen 874 adet kişiye tahsisli araç bulunduğunu duyurmuştu.

İmamoğlu’nun bu sözlerini Baraçlı yalanlamış, İmamoğlu da “Bir genel sekreter, kahvaltı verip insanları kışkırtmaz. Onun için muhatabım değil. 24 Haziran’da Sayın Genel Sekreter, size makam arabalarınızı gösteririm” demişti.

Hayri Baraçlı kimdir?

Hayri Baraçlı, 2014 yılında dönemin İBB Genel Sekreteri Adem Baştürk’ün emekliye ayrılmasının ardından yine dönemin İBB Başkanı Kadir Topbaş tarafından atanmıştı. Baraçlı, 31 Mart seçimlerini kazanan Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının alınmasının ardından İmamoğlu aleyhine seçim propoagandası yapmıştı.

Hayri Baraçlı, 1966 yılında İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı.

1989 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Endüstri Mühendisi olarak mezun oldu. Yüksek Lisans ve Doktora öğrenimini Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde tamamladı. Kalite Yönetimi, Finansman, Yatırım Planlaması, Mühendislik Ekonomisi derslerini Yıldız Teknik Üniversitesi ve Hava Harp Okulu’nda veren Yrd. Doç. Dr. Baraçlı, 1999 yılından beri aynı üniversitede Endüstri Mühendisliği bölümünde Öğretim Üyesi olarak çalıştı.

Dr. Baraçlı, ayrıca, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Proje Koordinatörlüğü, Milli Prodüktivite Merkezi Yönetim Danışmanlığı, İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Güreş Federasyonu Denetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.

Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları’nda üyelikleri bulunan Baraçlı, Kamu ve Özel sektörlerde Stratejik Yönetim ve Planlama, İşletme Yönetimi, Yeniden Yapılandırma, Reorganizasyon ve İnsan Kaynakları Yönetimi, Yatırımların Fizibilitesi ve Etütleri, Verimlilik Yönetimi gibi konularda çalışmaları bulunmaktadır.

Son olarak Yıldız Teknik Üniversitesi Rektör Danışmanı, Halkla İlişkiler Koordinatörü ve İnsan Kaynakları Geliştirme Merkezi Başkanlığı görevlerinde bulunan Dr. Baraçlı, İngilizce bilmektedir. (Kaynak: Sözcü)

Belediyeleri çalışamaz hale getirmek, AKP’nin sonunu getirecek!