Köpeklerin yüz kasları, insanların ilgisini çekmek için evrimleşti

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre köpeklerin yüz kasları, insanların ilgisini çekmek için evrimleşti. Köpeklerin masum ya da üzgün bakışlarının insan ilgisi çekmek için yapıldığı ve bu bakışı yapmak için gereken kasların evrim sonucunda ortaya çıktığı keşfedildi.

Köpeklerin yüz kasları insanların ilgisini çekmek için evrimleşti
Köpeklerin yüz kasları insanların ilgisini çekmek için evrimleşti

Gerçekleştirilen son araştırmalara göre köpeklerin suratlarında bulunan ve üzgün görünmelerini sağlayan kasların insanlara sevimli görünme çabası sonucunda evrimleştiği ortaya çıktı.

ABD Bilim Akademisi’nin yayın organı PNAS’ta yayınlanan araştırma; köpeklerin özellikle kaş kısmında bulunan bu kasların yalnızca köpeklerde bulunduğunu, köpeklerin atalarında ise bulunmadığını ortaya koydu.


Amerikalı ve İngiliz bilim insanları, bu anatomik değişime sebep olarak köpeklerin binlerce yıl insanlarla yaşamasını ve bu süreçte köpeklerin insanlara sevimli görünme çabasını gösterdiler.

İnsanlarda güçlü bir arzu uyandırıyor

Portsmouth Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Juliane Kaminski, konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“Köpekler bu hareketi yaptığında, insanlarda onların istediklerini yapmak için güçlü bir arzu uyandırıyor. Kanıtlar, köpeklerin kurtlardan evcilleştirildikten sonra kaşlarını kaldırabilmek için bu kasları geliştirdiğini gösteriyor.”

Portsmouth Üniversitesi’ndeki Profesör Bridget Waller, araştırmanın sonuçlarının; “yüzlerin dikkatimizi çekmede ne kadar önemli olabileceğini ve yüz ifadelerinin sosyal etkileşimde ne kadar etkili olabileceğini gösterdiğini” belirtti.


Japonya’da 2015 yılında gerçekleştirilen bir araştırmada, köpeklerin ‘sevimli bakışı’nın insanlarda ‘sevgi hormonu’ olarak bilinen oksitosini artırdığı ve bu etkinin kadınlar ve bebeklerinin etkileşimindeki etkiyle benzer olduğu ortaya konmuştu.

Caretta Caretta yuvalarının bulunduğu sahili tarla gibi sürdüler!