Ekrem İmamoğlu açıkladı: İştiraklerdeki yöneticiler istifa etti!

Ekrem İmamoğlu açıkladı: İBB’deki iştiraklerdeki yönetim kurulu başkanlarının yüzde 90’a yakını istifa etti. Genel müdürler de görevden alındılar. Yapılan ihaleler doğru değilse gerekeni yapacağız. Kayırmacılık konusunda somut tespitlerimiz var. İnceliyoruz.

Ekrem İmamoğlu açıkladı: İştiraklerdeki yöneticiler istifa etti!

Fransa Büyükelçisi Charles Fries ile İspanya Büyükelçisi Juan Gonzalez-Barba, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na tebrik ziyaretlerinde bulundu. Fransız ve İspanyol diplomatları ayrı ayrı kabul eden İmamoğlu, ziyaretlerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ziyaretlerin ardından gazetecilerin İBB iştiraklerinde görev yapan genel müdür ve yönetim kurulu başkanlarının durumuyla ilgili sorusuna İmamoğlu, “Dün itibariyle istifa edecekleri yönünde bana meclis 1. Başkanvekili dönüş yaptı, Göksel bey. Ben de açıkçası bunu yapmalarının doğru olacağını, ‘bizim yönetimi devralarak vatandaşa hesap vermeye başlayacağımız anı belirlemiş olacaksınız’ dedim. Dolayısıyla böyle bir dönüş yaptı” dedi.


Görevden alındılar

Bugün itibari ile şirketlerin yüzde 90’a yakınının yönetimi kurulu başkanları ve vekillerinin istifa ettiğini söyleyen Ekrem İmamoğlu, genel müdürlerin de şirket yönetimleri tarafından görevden alındığını açıkladı.

İmamoğlu “Dolayısıyla artık önümüzdeki süreç en azından kısmen açılmış oldu. Biz bununla ilgili yetkimizi kullanarak görevlendirmelere başlayacağız. Bu sürecin oluşmasına katkı sundukları için de teşekkür ediyorum. Gecikmiş bir karardı. Meclis başkan vekilini teşekkür ediyorum diğer arkadaşlarına da. Şu an süreci arkadaşlarımız takip ediyor. Şirketlerle ilgili yönetim atamalarını geçici arkadaşlarımız da olabilir bunun içinde hızlıca yapacağız. Yönetim atamaları ile ve daha sonra da karar verdiğimiz arkadaşlarımla yeni yönetim kurullarını, genel müdür ve diğer yöneticileri oluşturacağız” diye konuştu.


Kurban Bayramı’na kadar toparlanırız

İmamoğlu Ağustos sonu için alınan genel kurul tarihinde ve kararlarında bir değişiklik olmadığını aktaran İmamoğlu şöyle konuştu:

— Ama biz yönetimin içine girmiş olacağız. Bu bizim için önemli ve değerlidir. Sonraki süreçleri de biz sizi aşama aşama bilgilendireceğiz. Şuan ki durumda istifa etmiş oluyorlar. Özellikle de bunların bir çoğu siyasi kimlikler. Onların yerine biz düşündüğümüz arkadaşları görevli atayacağız. Şirketlerin yönetimine genel müdürlerimizle ve yöneticilerimizle beraber dahil olmuş olacağız.

— Şirketle ilgili idari sıkıntılarımız olmazsa diğer hususlarla ilgili değişiklikler üzerinden tahmin ediyorum biz bu süreci bayrama kadar bir aksilik olmazsa toparlarız diye düşünüyorum. Seçilen biziz. Bu saat itibariyle hesap vermesi gereken biziz. Ama belediyenin yüzde 80’iyle ilgili kısmıyla hesap veremiyoruz. Bilgi sahibi değiliz. O bakımdan AK Partili arkadaşlarımın tarafından baktığımda da doğru olanı yaptılar. Ben zaten bunu önermiştim. Doğru olanı yaptılar. Umarım Kurban Bayramına kadar bütünüyle bu sorunları aşmış oluruz” dedi.


İETT ve İSKİ’de direnç yok

İBB’ye bağlı İETT ve İSKİ’nin yönetiminde bir değişiklik olup olmayacağına ilişkin soru üzerine İmamoğlu “Ona da hazırlığımız var. Onunla ilgili de ben dün İSKİ Yönetim Kurulu toplantısına katıldım. Ben oranın doğal Yönetim Kurulu Başkanıyım. Kendileriyle de konuştuk. Elbette tasarruflarımız olacak. Biliyorsunuz orada başka bir usul var. Bakanlık onayı gerekiyor atamalarda. Hazırlıklarımızı yapıyoruz. Olabildiğinde hızlı olması noktasında talebimiz var. Hem siyasi ahlaka uygun hem toplumsal ahlaka uygun işine ruhuna uygun bir süreç tanımlansın istiyoruz. Mevcuttaki arkadaşlarımızın bir direnci yok. Bir usul işleyeceği için o usulle ilgili girişimlerimiz olacak. Bakana önerilerimiz olacak” dedi.


İhaleler doğru değilse gerekeni yapacağız

Yaşanan genel kurul krizi sırasında iştirak şirketlerinin düzenlemeye devam ettiği ihaleler hattında da şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bir gerçek var ki şirketlerle ilgili şu anda bilgi sahibi istediğimiz kıvamda olamıyoruz. Şirketlerle bilgi sahibi olamadığımız gibi icranın içinde değiliz çünkü orada zaten mevcut bir yönetim vardı. Bu girişimlerimiz devam ediyordu. Elbette doğru değil. Kurum içinde vatandaşı mağdur etmeyecek ödemelerin, acil olmayan ödemelerin durdurulması konusunda tebliğ yaptık. Aynı şeyi ihalelerle ilgili de yaptık.

Tebliğ ettik mutlaka sorulsun dedik. Tabi ki ertelenemeyen bazı işler vardır onlara da onay veriyoruz. Ama bu noktada şirketleri aynı genelge ile yönetme şansınız olmuyor. Gelir gelmez inceleriz, bakarız usulsüzlüğü tespit ederiz. Gerekiyorsa iptalini yaparız gerekiyorsa davamızı açarız. İşin etik tarafı sadece sıkıntıyla diğer işlemler doğruysa da bunu kamuoyunun takdirine bırakırız.”

Kayıtmacılık konusunda somut tespitlerimiz var

İmamoğlu, seçimden önce hazineden erken gönderilen ve bir hafta içinde bitirilen 1.7 milyar liralık paraya ilgili soruya da şu yanıtı verdi:


“Biz seçilmeden bir hafta öncesinde tümüyle bu ödemelerin karakterleri kim kimdir. Bakıyoruz. İnceliyoruz. Kişilere firmalara sıkıntı vermeden burada bir kayırmacılık varsa acil bir ihtiyaç varken başka bir ödeme varsa ve bu anlamda somut tespitlerimiz var. Bu manada çalışmalarımız bittiğinde paylaşacağız.”

Ekrem İmamoğlu içler acısı İstanbul Otogarı’nı gezdi: Yıllarca ihmal edilmiş!