AKP’li vekil şehir hastanelerinden şikayetçi: A’dan Z’ye tahlil yazıyorlar, illa hastalık mı icat edeceksiniz?

AKP’li vekil Cemal Öztürk şehir hastanesinden şikayetçi: “Nasıl olsa parasını Meclis ödüyor” diyerek check-up yapmak istiyorlar. A’dan Z’ye tahlil yazıyorlar, ‘İlla hastalık mı icat edeceksiniz?’ diye çıktım.” CHP’li vekil Fikret Şahin ise; “Başhekimler hekimlere, ‘Arkadaşlar, MR fazla isteyin, odyo fazla isteyin, tahlili fazla isteyin, gelirimiz artsın’ diyor.” açıklamasında bulundu.

AKP li milletvekili şehir hastaneleri şikayet gereksiz tahlil check up para tuzağı
AKP’li vekil şehir hastanesinden şikayetçi: A’dan Z’ye tahlil yazıyorlar!

AKP Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, şehir hastaneleri ile özel hastanelerdeki kâr için yapılan ‘gereksiz’ işlemlerden şikâyetçi oldu. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda şehir hastaneleri tartışılırken söz alan Öztürk, “Benim de kafamın karıştığı, canımı sıkan işler oluyor” dedi. Öztürk, “Hastaneye gidiyorum, efendim gelmişken bir check-up yapalım, MR çekelim, tahlil yapalım diyorlar. İstemiyorum diyorum. Parasını siz ödemeyeceksiniz Meclis ödeyecek, diyorlar. İlla hastalık icat edecekler” diye konuştu.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, Öztürk, yıllardır uygulandığı halde bir türlü önlem alınamayan sağlık sistemindeki vurguna yönelik isyanını Meclis’te dile getirdi.


“Hastaneye gidiyorsunuz, A’dan Z’ye tahlil yazıyorlar”

AKP Milletvekili Öztürk, şehir hastaneleri ile özel hastanelerdeki sağlık vurgununu kendi yaşadıkları üzerinden şöyle anlattı:

“Benim de kafamın karıştığı, özellikle sağlık yatırımlarında canımı sıkan işler oluyor. Gidiyorsunuz hastaneye, size A’dan Z’ye tahlil yazıyorlar. Yok kanser tahlili, bilmem ne tahlili. Ya, kardeşim, ne gereği var, diyorum. ‘Efendim, siz para ödemiyorsunuz’ diyor.


İlla hastalık mı icat edeceksiniz?

Kim ödüyor? Meclis ödüyor. Ya, Meclis de ödese kamu ödüyor, bana illa hastalık mı icat edeceksiniz diye benim de çıkış yaptığım oluyor. Gidiyorsunuz ufak bir mesele için, size diyor ki, ‘efendim, gelmişken bir check-up yapalım’ şimdi moda oldu ya. Yok MR çekelim, yok şunu çekelim. İlla bir hastalık buluncaya kadar… Sistemde çok aksayan yerler var.”


CHP, İyi Parti ve HDP’li milletvekilleri de şehir hastanelerini işleten şirketlerin daha fazla para kazanmak uğruna yersiz tahlil ve işlemler yaptıkları eleştirisinde bulundu.

“Başhekimler hekimlere, ‘Arkadaşlar, MR fazla isteyin, odyo fazla isteyin, tahlili fazla isteyin, gelirimiz artsın’ diyor”

CHP Balıkesir Milletvekili doktor Fikret Şahin, şehir hastaneleri modeliyle sağlık hizmetinin adeta para kazanılır ticari bir hizmet alanı haline dönüştüğünü, bu hastanelerde amacın insan sağlığından çıkıp kâra odaklandığını savundu.


Şahin, “Başhekimler toplantı yapıp hekimlere diyorlar ki, ‘Arkadaşlar, MR fazla isteyin, odyo fazla isteyin, tahlili fazla isteyin, gelirimiz artsın. Döner sermayemiz düşük kalmasın.’ Başhekimler ciro bazında birbirleriyle yarışıyorlar, ‘ben bu ay 10 trilyon ciro yaptım, geçen aya göre 2 trilyon artırdım’ diyorlar. Boşuna ameliyatlar yapılıyor. Ben şahit oldum, hekim olarak vicdanım sızlıyor” diye konuştu.

Şehir Hastaneleri’nde sözleşme skandalı: Devlete milyarlarca lira zarar!