Ayak bakımı nasıl yapılır? Mantara karşı önlem almak şart!

Ayak bakımı nasıl yapılır? Topuk dikeni olmaması için ne yapmalı? Mantara karşı nasıl önlem alınmalı? Tırnak batması neden olur?

Ayak bakımı nasıl yapılır? Mantara ne iyi gelir
Ayak bakımı nasıl yapılır?

Central Hospital’dan Dermatoloji Uzmanı Dr. Hicran Ercan Diker, yaz aylarında yapılacak ayak bakımıyla ilgili bilgiler paylaşıyor. Ayak bakımı nasıl yapılır? En çok nelere dikkat edilmeli?

Ayak bakımı için püf noktalar: Her gün soğuk su ile yıkayın, haftada bir kez bakım yapın

Gün boyu terleyen ayakların hijyeninin sağlanması çok önemlidir. Her gün soğuk su ile ayakların yıkanması vücuttaki kan dolaşımının hızlanmasını sağlar. Ayaklarda yaz aylarında karşılaşılan en büyük sorunlardan biri de kuruma ve özellikle topuk bölgelerindeki çatlamalardır.


Ayaklar için özel olarak üretilmiş yoğun nemlendiricili bakım kremleri hijyeni sağlanmış ayaklara düzenli olarak uygulandığında kısa sürede sonuç vermeye başlar. Ayaklardaki kuruma ve çatlamaları önlemek için haftada en az bir kez mutlaka ayaklara bakım yapılmalıdır.

Yaz aylarında hava alan ve doğal malzemelerle üretilen ayakkabılar tercih edilmeli

Ayaklar insan bedeninin tüm yükünü taşıyor. Bu nedenle bakımına ve hijyenine özen gösterilmelidir. Yaz aylarında mutlaka hava alan ayakkabıların tercih edilmesi gerekiyor. Ayakkabı seçiminde de tercih, doğal malzemeler kullanılanlardan yana olmalıdır. Sentetik malzemelerle üretilen ayakkabılar ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Yanlış ayakkabı seçimi tırnak batmaları, nasır ve mantar oluşumunun yanı sıra parmaklarda şekil bozukluklarına da neden olabilir. Kapalı ayakkabılarla birlikte mümkün olduğunca çorap da giyinmelidir. Ayrıca çorap seçimi de oldukça önemlidir, pamuklu olanlar tercih edilmelidir. Parmak arası terliklerin ve sandaletlerin kullanımı ayak derisinin sertleşmesine sebep olur. Çok sert tabanlı terlik ve sandaletlerden uzak durulmalıdır.

Topuk dikenine karşı yumuşak tabanlı ayakkabı giyilmeli

Topuğun taban kısmı özel bir yağ dokusu ile kaplıdır ve vücut yükünü taşımak için bölümler halinde dizilidir. Zamanla bu yağ dokusu aşınarak, yük taşıma özelliğini kaybedebilir ve ağrılar oluşabilir. Bu sebeple yumuşak tabanlı ayakkabılar tercih edilmelidir. Sabahları ayak tabanını esnetecek egzersizler yapılabilir. Eğer mümkünse gün içinde bu egzersizler birkaç kez tekrarlanmalıdır.

ayaklar güzellik
Ayak bakımı nasıl yapılır?

Topuk çatlaklarına nemlendirici krem uygulanmalı

Topuklarda yaşanan sertleşme ve çatlama sorunları gece yatağa girmeden önce sürülecek nemlendirici krem ve üzerine giyilecek bir çift çorapla çözülebilir. Bilhassa diyabet, egzama, sedef ya da nasırı olan hastalara her ayak yıkamasından sonra nemlendirici sürmeleri önerilir.


Sıkan ayakkabı: Tırnak ve ayaklarda şekil bozuklukları görülebilir

Ayağa dar gelen ve sıkan ayakkabılar nasır oluşumunu tetikleyebilirken, tırnaklarda da travma etkisi yaratabilir. Bu durum da kan dolaşımının bozulmasına zemin hazırlayabilir. Buna bağlı olarak tırnaklarda renk değişimi, tırnakta ve ayaklarda şekil bozuklukları görülebilir. Ayrıca tırnaklarda ve ayak parmak aralarında mantar enfeksiyonu baş gösterebilir.

Mantar enfeksiyonlarına karşı önlem almak şart

Yaz aylarında havuz ve deniz kullanımı da ciddi bir oranda artış gösterir. Islak zeminle temas eden ayakları ise başka bir risk daha beklemektedir. Mantar enfeksiyonları özellikle yaz aylarında çok daha fazla yayılır. Ayaklarda ve ayak tırnaklarında mantar oluşumunu önlemek için bazı önlemler almak gerekir.

tırnak batmasına ne iyi gelir

Öncelikle ayaklar yıkandıktan sonra mutlaka kurulanmalıdır. Bu işlemi yaparken ayak parmaklarının aralarının nemli kalmadığından emin olunmalıdır. Çünkü mentar enfeksiyonları nemli zeminlerde yayılmaya eğilimlidir. Havlular ise kişiye özel olmalı ve başka biriyle paylaşılmamalıdır. Havuz kenarlarında, plajlarda, tatile gidildiğinde otel odalarında, çıplak ayakla yürünmemelidir.

Yanlış tırnak kesimi tırnakta batmaya neden olabilir

Ayak bakımında diğer önemli nokta ise tırnak kesimidir. Çünkü uzun süre ayakkabı içinde kalan ayaktaki tırnaklar doğru kesilmediğinde diğer parmaklara zarar verebilir ya da tırnak batması meydana gelebilir. Batık tırnak bir süre sonra enfeksiyon kapabilir.

Ayrıca uzun tırnakların arasında toplanan kir içerisinde mikrop ve bakteriler üreyebilir. Bu sebeple ayak tırnakları düz kesilmelidir. Uzunlukları tırnak altındaki etin hemen üzerinden kesilmeli ve fazla dipten olmayacak şekilde ayarlanmalıdır. Tırnaklar fazla uzamadan kesilerek, araları belirli periyotlarla fırçalanmalıdır.

ayak bakımı fırçalama topuk dileni çatlak

 Sağlıklı ayaklar için peeling


Ayaklara belli aralıklarla ayak peelingi de yapılabilir. Bazı ürünler alerjik reaksiyona neden olabileceğinden, kullanılan ürünlerin dermokozmetik olmasına özen gösterilmelidir.

Siğil, ayak mantarı, nasır, tırnak batması nasıl geçer?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.