Cem Yılmaz’dan RTÜK’e Netflix göndermesi

Cem Yılmaz, Instagram’da yayınladığı video ile RTÜK’e Netflix göndermesi yaptı. Yılmaz’a ünlü isimler de esprili yanıtlar verdi.

Netflix üzerinden RTÜK’e ‘sigara ve alkol’ göndermesi yapan Cem Yılmaz yaptığı paylaşımda, “Bu akşam Netflix’te 22:00’de Düşkünüm Sana” ifadelerini kullandı.

1,5 milyon görüntülenme alan Cem Yılmaz’ın videosu başta takipçileri olmak üzere birçok ünlü isim tarafından yorum ve beğeni aldı.


cem yılmaz netflix paylaşımı ünlüler cem davran ercan saatçi fazıl say cem davran can yılmaz

Cem Yılmaz’ın paylaşımı:

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Bu akşam Netflix te 22.00 de “Düşkünüm Sana”

Cem Yılmaz (@cmylmz)’in paylaştığı bir gönderi ()

NE OLMUŞTU?

1 Ağustos 2019 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik” ile Netflix, BluTV ve Puhutv gibi dijital platformlar Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) denetimi kapsamına girdi.

Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğin ilk maddesi ise şöyle;

“Bu Yönetmeliğin amacı; radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerinin internet ortamından sunumuna, iletimine, medya hizmet sağlayıcılara yayın lisansı, platform işletmecilerine de yayın iletim yetkisi verilmesine ve söz konusu yayınların denetlenmesine ilişkin usul ve esasları belirlemektir.”


Sansür olur mu?

Yukarıdaki maddeye baktığımızda RTÜK’ün NetflixpuhutvBluTV gibi Türkiye’de faaliyet gösteren dijital yayıncılık platformlarına direkt olarak müdahale edebileceğini görüyoruz.

Ayrıca radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerini sadece internet ortamından sunmak isteyen medya hizmet sağlayıcıları RTÜK’ten yayın lisansı alacak. Bu yayınları internet ortamından iletmek isteyen platform işletmecileri ise yine aynı şekilde RTÜK’ten yayın iletim yetkisi alacak.


Yönetmelikte yer alan 4. maddede ise “programların içeriği ve seçimi ile radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde bir yayın akış çizelgesi, isteğe bağlı yayın hizmetlerinde ise bir katalog içinde sunulmasına ilişkin düzenleme ve kontrol yetkisine sahip olmak” ibaresi yer alıyor.

Böylece dijital yayıncılığın kısa bir zaman sonra geleneksel televizyon izlemekten bir farkı kalmayacağını yorumları yapılıyor.

Yönetmeliğin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.


Çocukların korunması hakkındaki madde

Diğer yandan Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğin 21’nci maddesi (Çocukların Korunması) dikkat çekici. Söz konusu maddede; çocukların üye olamayacağı platformlar ile kişiye özel üyelik sistemi ile hizmet veren platformlarda 6122 Sayılı RTÜK kanunundaki “çocukların korunmasına dair hükümlerin” uygulanamayacağı belirtilmiş.

MADDE 21 – (1) İnternet ortamından yayın lisansı verilen medya hizmet sağlayıcı kuruluşlar ile yayın iletim yetkisi verilen internet yayın platform işletmecileri, çocukların fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verebilecek türde yayınlara ebeveyn kontrolünü sağlayıcı tedbirleri almakla yükümlüdür.

(2) Çocuğun üye olamayacağı ve kişiye özel üyelik sistemi ile hizmet veren internet ortamından yayın lisansı verilen medya hizmet sağlayıcılar ile internet yayın platform işletmecilerine, 6112 sayılı Kanundaki ve bu Yönetmelikteki çocukların korunması amacına yönelik hükümler uygulanmaz.


Birçok dijital yayına üyelik ile giriş yapılabildiği için belirli yaş altındaki çocukların belirli içeriklere erişimi kısıtlanabiliyor.

Netflix’te ‘şarap’ yerine ‘fermente üzüm suyu’ mu denilecek?