Uçan kaykay (Flyboard) ile Manş Denizi’ni geçti

Fransız mucit Franky Zapata, Flyboard adını verdiği uçan kaykay ile İngiltere ve Fransa arasındaki Manş Denizi’ni geçti.

Geçtiğimiz haftalarda Sangatte bölgesinden havalanarak Manş Denizi’ni geçmeyi amaçlayan Zapata’nın bu hayali kelimenin tam anlamıyla suya düşmüştü. Fransız mucit bugün rekor denemesi için tekrar havalandıktan 20 dakika sonra hedefine vardı. Böylelikle Franky Zapata tarihi bir rekora imza attı.

Fransa’da Bastille Günü etkinliklerinde düzenlenen askeri korteje uçan kaykayla katılarak dikkatleri üzerine çeken Fransız mucit Franky Zapata, geçtiğimiz haftalarda başarısız olduğu rekor denemesini gerçekleştirmek için bugün yeniden havalandı.


Franky Zapata flyboard record
Franky Zapata

Manş Denizi’ni geçmeyi hedefleyen Zapata bugün Fransa’nın Sangatte sahillerinden havalandı. Yaklaşık 20 dakika sürmesi beklenen yolculuğun ortasında yakıt ikmali gerçekleşti.

Geçtiğimiz sefer gerçekleşen denemede Zapata, yakıt ikmali yapılacak bota doğru iniş yapamamış ve hayalleriyle birlikte suya gömülmüştü. Yetkililer Zapata’nın bu seferki yakıt ikmal gemisinin daha büyük olduğunu duyurdu.

Reuters’ın son dakika haberinde ise Zapata’nın bu sefer hedefine vardığı belirtildi. Fransız mucit böylelikle jet motorla çalışan uçan sistemi ile Fransa’dan İngiltere’ye ulaşmayı başardı ve böylelikle Manş Denizi’ni uçan kaykay ile geçmeyi başaran ilk kişi olarak tarihe geçti.

Franky Zapata the english channel


Zapata, 42 litre keroseni yakıt olarak kullanan Flyboard adını verdiği uçan kaykay ile 35 kilometre yol almayı ve 15-20 metre yükseliğe çıkmayı planlıyordu.

PlayStation 5 (PS5) ne zaman çıkacak? Fiyatı ne kadar olacak?