Kırşehir Belediye Başkanı 21,5 milyon açık veren belediyeyi kâra geçirdi

CHP’li Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, 21,5 milyon lira açık veren belediyeyi 1,5 milyon kâra geçirdi. Başkan, “Bunu tasarruf yaparak, israfın önünü keserek başardık” dedi.

CHP Kırşehir Belediye Başkanı selahattin ekicioğlu 21,5 milyon açık veren belediyeyi kâra geçirdi

“Herkes maaş ödeyemez diyordu ne oldu?”

Ağustos ayı Kırşehir Belediye Meclisi’nde konuşan Başkan Ekicioğlu, belediyede çalışmadan maaş alan 13 bankamatik memurunun işten atıldığını söyleyerek şu açıklamaları yaptı:

— Herkes maaş ödeyemez diyordu ne oldu? 103 günlük bilançoya baktığımızda belediye bütçesi 21 milyon 500 TL açık veriyordu. Bizim 103 günlük dönemimizde ise 1 Milyon 500 bin Türk Lirası bütçe fazla verdi.


— Bunu nasıl yaptık? İsrafı önledik. Tasarruf yaptık. Belediyede yine de fazla istihdam var. Hesabı yaptığımızda nüfusuna göre 700 kişi ile yönetilecek bir kent. Ama biz de şirketle beraber 1168 kişi çalışıyor. Demek ki verimli çalışmıyoruz. Bu verimliliği kurum içi eğitimlerle artırabiliriz.

4 yıldır neredeydiniz?

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre; Selahattin Ekicioğlu, belediyenin kamu kurumları ve özel şirketlere olan borçlarını tahsil etmek için herkesin sıraya girdiğini ileri sürerek şöyle konuştu;


“İller bankasından 10 milyon para geliyor. Ama kasamıza 1 Milyon 100 bin TL civarında bir para girecek. Çünkü kesiliyor. Herkes kesiyor. 4 yıl önceki emekli sandığı parası kesiliyor. Niye kesiyorsunuz dediğimiz de , görevimiz yapıyoruz diyorlar. 4 yıldır görevini yapmayan emekli sandığı bugün mü görevini yapmaya başladı. İşte biz buna üzülüyoruz. Kessinler tabi ki borcumuz ödeyeceğiz. Hepsini kesseler de sorun değil.”


Göreve geldikten sonra makam araçlarını satalım demişti, AKP’liler reddetmişti

31 Mart 2019 yerel seçimleri ile göreve gelen Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Nisan ayında var olan makam araçlarının elden çıkarılarak kendi aracını makam aracı olarak kullanmak istediğini söyledi. Ancak AK Parti’li meclis üyeleri makam aracının satışına onay vermedi. AK Parti’lilerin muhalefetine rağmen makam aracının elden çıkarılmasına hükmedildi.

Başkan Ekicioğlu, Meclis’te şöyle konuşmuştu:


— Şimdi arkadaşlar ben şunu söyleyeyim meclis yetki verirse o arabaların satılmasını istiyorum. Çünkü ben lüksü sevmiyorum. Makam aracı bana tahsis edilmiş bir araç ama ben lüksü sevmiyorum bu konuda sizden yetki istiyorum. Bir de makamda da kendi aracımı kullanmak istiyorum. Mazotunu siz verirseniz kendi arabamı kullanırım bilginiz olsun. Var yemez değilim tabi yaşamdan kısmam ama ülke ekonomisinin de doğru kullanılmasından yanayım. Bu aracın satılması ile ilgili komisyona yetki verilmesini istiyoruz.

Tunç Soyer işçilere büyük zam yaptı; birlikte ‘Çav Bella’ eşliğinde kutladı