Pakdemirli: Yangın söndürme uçakları 1960 model, uçmak isteyen varsa uçsun

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir’deki yangında uçak kullanılmamasını böyle savundu: “Uçaklar 1960 model, uçmak isteyen varsa buyursun uçsun.”

İzmir’de 53 saat süren ve 500 hektarlık ormanı kül eden orman yangınında Türk Hava Kurumu uçaklarının neden kullanılmadığını Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli şu sözlerle savundu:

“Uçaklar istenen teknik seviyede değil, 1960 küsur model; uçmak isteyenler varsa buyursunlar uçsunlar.” 


THK bünyesindeki 6 uçaktan 3’ünün motoru olmadığını da söyleyen Bakan Pakdemirli “kendimin binmeyeceği hava aracına başkasına bin demem” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Çelebi: Uçuracak pilot mu yok?

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi
CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi

Orman yangınlarında uçak kullanılmamasını eleştiren CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi ise dün Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda; “770 futbol sahası büyüklüğünde orman alanı yanıp kül olduktan sonra Bakan Bekir Pakdemirli yangını kontrol altına aldık dedi. Bu akşam Fox Haber’de yayımlanan bu videodaki yakıcı sorular hala yanıt bekliyor.” ifadelerini kullandı.

Çelebi, paylaştığı bir videoda ise; “Uçuracak pilot mu yok? İşte ben varım karşınızda. Hem helikopter, hem uçak pilotu olarak göreve hazırım” ifadelerini kullandı.

İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi şöyle konuştu:

— İzmirimiz yanıyor, ciğerimiz yanıyor. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’ye sormak istiyorum. Uçuracak uçak mı yok? Avrupa’nın en büyük yangın söndürme uçak filosu Türk Hava Kurumu’nun elindedir. Neden kullanılmamaktadır?


— Bu uçaklar 2016 yılında İsrail’deki orman yangınını söndürmek üzere gitmişlerdir. İsrail’e giden uçaklar İzmir’e neden gidememektedir. Yoksa helikopterler şirketlerine uçuş garantisi verdiniz de o yüzden mi uçurmuyorsunuz uçakları, günlük hizmet alımı neden yapmıyorsunuz, yurtdışından neden yardım istemiyorsunuz?

THK yangın söndürme uçakları skandalı!