Pakdemirli: Yangın söndürme uçakları 1960 model, uçmak isteyen varsa uçsun

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir’deki yangında uçak kullanılmamasını böyle savundu: “Uçaklar 1960 model, uçmak isteyen varsa buyursun uçsun.”

İzmir’de 53 saat süren ve 500 hektarlık ormanı kül eden orman yangınında Türk Hava Kurumu uçaklarının neden kullanılmadığını Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli şu sözlerle savundu:

“Uçaklar istenen teknik seviyede değil, 1960 küsur model; uçmak isteyenler varsa buyursunlar uçsunlar.” 


THK bünyesindeki 6 uçaktan 3’ünün motoru olmadığını da söyleyen Bakan Pakdemirli “kendimin binmeyeceği hava aracına başkasına bin demem” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Çelebi: Uçuracak pilot mu yok?

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi
CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi

Orman yangınlarında uçak kullanılmamasını eleştiren CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi ise dün Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda; “770 futbol sahası büyüklüğünde orman alanı yanıp kül olduktan sonra Bakan Bekir Pakdemirli yangını kontrol altına aldık dedi. Bu akşam Fox Haber’de yayımlanan bu videodaki yakıcı sorular hala yanıt bekliyor.” ifadelerini kullandı.

Çelebi, paylaştığı bir videoda ise; “Uçuracak pilot mu yok? İşte ben varım karşınızda. Hem helikopter, hem uçak pilotu olarak göreve hazırım” ifadelerini kullandı.

İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi şöyle konuştu:

— İzmirimiz yanıyor, ciğerimiz yanıyor. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’ye sormak istiyorum. Uçuracak uçak mı yok? Avrupa’nın en büyük yangın söndürme uçak filosu Türk Hava Kurumu’nun elindedir. Neden kullanılmamaktadır?


— Bu uçaklar 2016 yılında İsrail’deki orman yangınını söndürmek üzere gitmişlerdir. İsrail’e giden uçaklar İzmir’e neden gidememektedir. Yoksa helikopterler şirketlerine uçuş garantisi verdiniz de o yüzden mi uçurmuyorsunuz uçakları, günlük hizmet alımı neden yapmıyorsunuz, yurtdışından neden yardım istemiyorsunuz?

THK yangın söndürme uçakları skandalı!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.