TRT Çocuk’ta Kaz Dağları diyen çocuk sunucu tarafından susturuldu!

TRT Çocuk kanalında yayınlanan bir programda 9 yaşındaki bir çocuğun Kaz Dağları’nı hatırlatması üzerine sunucu Gözde Çevik tarafından susturuldu. 

TRT Çocuk kanalındaki Haberin Olsun isimli programda ilginç bir olay yaşandı. Küçük çocukların telefonla canlı yayına bağlanarak kendi haberlerini sunduğu programda; bir çocuğun “Kazdağları’na zarar veriliyor” demesi üzerine sunucu ne yapacağını şaşırdı.

Programa katılan 9 yaşındaki Utku Ege Akburu ismindeki çocuğun sözleri üzerine reji ekibi, telefon bağlantısını kesti.


Sosyal medyada geniş yankı uyandıran bu olayda sunucunun verdiği tepki dikkat çekici bulundu.

Utku’nun sözlerinin ardından program sunucusu Gözde Çevik, “Utkucuğum güzel güzel konuştuk şimdi seninle, iyi bayramlar” diyerek yayından aldı.

Kısa sürede gündeme oturan bu olaya siyasetten isimler tepki gösterdi.

Sunucu Gözde Çevik açıklama yaptı

TRT Çocuk Kaz Dağları diyen çocuk sunucu tarafından susturuldu!

Programdan ‘gözyaşları içinde’ çıktığını belirten Çevik şu ifadeleri kullandı:

“Nereden bilebilirdim ki TRT Çocuk’un hiçbir zaman konusu olmayan gündelik tartışmaların benim programımda dile getirileceğini, nereden bilebilirdim ki çevre duyarlılığını çocuklara en iyi anlatan kanalıma tam da bu konuda eleştiriler geleceğini…


Sosyal medyada bu şekilde gündeme geldiğim için üzgünüm…

Bırakalım da Türkiye’nin ortak değeri TRT Çocuk, siyasetten, günlük tartışmalardan uzak dursun.”

Gözde Çevik’in açıklamasının tamamı şöyle:

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

#TRTÇocuk #HaberinOlsun

Gözde Çevik (@gozdecevi.k)’in paylaştığı bir gönderi ()

Tuncay Özkan’dan tepki: Doğayı savunan bir çocuğun sözlerine bile sansür uygulayan zihniyet…

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan ise, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda sansüre tepki göstererek, “Bir çocuğun konuşmasına bile tahammülleri yok! TRT Çocuk programına bağlanan Utku’nun sözleri Kazdağları’ndaki ağaç katliamını eleştirmesi nedeniyle kesildi! Doğayı savunan bir çocuğun sözlerine bile sansür uygulayan zihniyetten Türkiye’ye hayır gelmez!” ifadelerini kullandı.


Kaz Dağları’nda ne oluyor?

Kanadalı bir şirketin yaklaşık iki yıl önce Kaz Dağları’nda başlattığı altın madeni çalışmaları son günlerin çok konuşulan olaylarından biri olmuş ve bölgede 200 bine yakın ağacın kesildiği iddia edilmişti.

Kaz Dağları’na 40 km uzaklıkta


Konu üzerine açıklama yapan Murat Kurum, çalışma yapılan alanın Kaz Dağları’na 40 kilometre uzaklıkta olduğunu belirtmiş ve “Söylendiği gibi 195 bin ağaç kesilmemiştir, 13 bin ağaç kesildiği belirlenmiştir. 13 bin ağaca ilişkin hemen 14 bin fidan dikimi sağlanmıştır” ifadelerine yer vermişti.

Alamos Gold: Ağaç kesimi için 5 milyon dolar ödedik, hükümet kesti