Erdoğan’ın Suriye’de güvenli bölge yerleşim projesi maliyeti 151 milyar lira

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye’de inşa etmeyi düşündüğü güvenli bölge yerleşim projesi detayları ortaya çıktı. 5 bin nüfuslu 10 ilçe ve 140 köyde yapılacak inşaatların faturası 151 milyar TL.

Erdoğan ın Suriye de güvenli bölge projesi maliyeti 151 milyar lira
Erdoğan’ın Suriye’de güvenli bölge yerleşim projesi maliyeti 151 milyar lira

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 2 milyon Suriyelinin yerleştirileceği güvenli bölge planını dünya liderlerine anlattı.

Tüm ülkelere, “Suriye ile ilgili çabalarımızı desteklemeye çağırıyorum” diye seslenen Erdoğan, Türkiye’nin amacını ise “Niyetimiz, ilk etapta 30 kilometre derinliğinde ve 480 kilometre uzunluğunda bir barış koridoru tesis ederek uluslararası toplumun desteğiyle burada 2 milyon Suriyelinin iskanını sağlamaktır” sözleri ile aktardı.

Erdoğan’ın açıkladığı güvenli bölge planının detayları ortaya çıktı.

Her haneye 3+1 ev

suriye güvenli bölge yerleşim alanı inşaat proje

Plana göre, Suriye’nin kuzeyinde Türkiye sınırında oluşturulacak güvenli bölgede 1 milyon Suriyeli nüfusun yerleştirilecek. 5 bin nüfuslu 140 adet köy ile 30 bin nüfuslu 10 ilçeden oluşan yerleşim alanları oluşturulacak.

Her köy bin konut, 2 cami, 16 derslikli 2 okul, 1 gençlik merkezi ve kapalı spor salonu ile yönetim merkezinden oluşturulacak. 350 metrekare büyüklüğünde arazi içerisine inşa edilecek 3+1 evler 100 metrekare büyüklüğe sahip olacak.

Evlere ayrıca hayvancılık için ahır da eklenecek. Köylerde her haneye 1 dönüm tarım yapılabilecek arazi de verilecek.

Hastane, spor alanları, sosyal tesisler…

güvenli bölge yerleşim alanı inşaat proje
Erdoğan’ın Suriye’de güvenli bölge yerleşim projesi (Örnek proje görsel: TRT)

İlçeler ise 3+1 ve 2+1, 6 bin konuttan oluşacak. İlçelerde birisi merkez camisi olmak üzere 11 cami, 16 derslikli 8 okul, 1 lise, 2 kapalı spor salonu, 5 gençlik merkezi, 1 küçük stat, 4 futbol sahası, sosyal tesisler yer alacak.

2 ilçede 200, 8 ilçede ise 10 yataklı hastane inşa edilecek. Ayrıca projede planlanan küçük sanayi sitesi, üniversite ve teknik altyapı gereksinimlerini karşılayacak yapılar yerleşimcilere hizmet verecek.

güvenli bölge yerleşim alanı inşaat proje
Erdoğan’ın Suriye’de güvenli bölge yerleşim projesi

Güvenli bölgeye yapılacak 200 bin konut yabancı fonlarla oluşturulacak.

140 milyon metrekare alan lazım

suriyeliler için inşaat proje

Projede köy ve ilçe yerleşimleri için 92.6 milyon, tarımsal amaçlı araziler izin ise 140 milyon metrekare toprağa ihtiyaç var.

suriyeliler için inşaat proje

1 milyon kişilik yerleşimin inşaat maliyeti ise, yaklaşık 150 milyar 965 milyon 400 bin lira tutuyor. (Örnek proje görselleri TRT’den alınmıştır. Kaynak: Independent Türkçe)

Erdoğan’dan Suriyeliler için güvenli bölgede iki katlı bahçeli ev açıklaması