CNN Türk havayı kirleten filtresiz termik santrallere izni savundu iddiası

Termik santrallere 2,5 yıl daha filtre takılmadan işletilmesine onay veren yasanın kabul edilmesine yönelik tepkiler sürerken CNN Türk sunucusunun, termik santrallerin filtre takmadan zehir saçmaya devam etmesinin daha avantajlı olduğunu savunduğu iddia edildi. CNN Türk Kurumsal İletişim’den açıklama geldi.

CNN Türk, termik santrallere 2,5 yıl daha filtre takılmayarak zehir saçmaya devam etmesini savundu.

Türkiye’de bulunan 15 termik santralin baca filtrelerinin takılmasını 2,5 yıl daha erteleyen kanun teklifi AKP ve MHP’lilerin oylarıyla kabul edilmişti.


“İnanılmaz!”

TMMOB İstanbul İKK Sekreteri Cevahir Efe Akçelik, sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

“İnanılmaz! CNN Türk, bir termik santrale filtre takmak için verilecek 10 günlük aranın maliyetini hesaplayarak, açıkça termik santrallerin “baca filtresi takmadan” 2.5 yıl daha çalışabilme iznini savunuyor.

Soruyoruz, hangisi insan sağlığından daha değerli?”

CNN Türk havayı kirleten filtresiz termik santrallere izni savundu

Sosyal medyada büyük tepki

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Yıldırım’ın Demirören’in sahibi olduğu Demirören Medya Grubu’na bağlı CNN Türk’ün bu haberi, sosyal medyada büyük tepki çekti.

Twitter’da #cnnturk etiketi en çok konuşulan ilk 10 konu arasına girdi.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bugün yaptığı açıklamada, “Termik santrallerin filtrelerinin 6 ay içinde yapması lazım. Başlamazsa, 6’ncı aya müteakip ceza kesilir veya proje vermemiş tedbir sağlamamış ise biz de gider filtrelenmeye ilişkin adımı atarız. Yükleniciden bedelini alırız diyoruz, biz kendi bütçemizden yaparız demiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

“Yazıklar olsun!”

Termik santrallere filtresiz çalışma izni AKP ve MHP oylarıyla kabul edildi. Kararı duyuran Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“Meclis Genel Kurulunda görüşülen Torba Kanunun 50 maddesi tüm itirazlarımıza rağmen AKP ve MHP’nin oylarıyla kabul edildi. Böylece Türkiye’de bulunan 15 termik santral baca filtresi takmadan 2,5 yıl daha halkımızı zehirlemeye devam edecek. Yazıklar olsun!”

CNN Türk’ten açıklama: “Yayınımız nasıl çarpıtıldı?”

CNN Türk Kurumsal İletişim’den yapılan açıklamada; sosyal medyadaki CNN Türk görüntülerinin videonun kesilerek dolaşıma sokulduğu belirtildi.

CNN Türk’ten yapılan açıklama ve haberi şöyle:

“28 Kasım tarihinde CNN TÜRK’te ekrana gelen termik santral yayınının nasıl çarpıtıldığını anlatan haberi bilginize sunarız:”


Sosyal medyadan gelen bazı tepkiler şöyle:

Termik santrallere filtresiz çalışma izni AKP ve MHP oylarıyla kabul edildi; 2,5 yıl daha çevreye zehir saçabilecekler!