Netflix yetişkin içerikler için PIN kodu uygulamasına geçiyor

Netflix yetişkin içerikler için ebeveyn kontrollerini güçlendirme kararı aldı. Artık aboneler, 18 yaş ve üzeri yapımları PIN koduyla koruma altına alabilecek.

Netflix yetişkin içerikler için PIN kodu uygulamasına geçiyor ebeveyn kontrolü ayarı
Netflix yetişkin içerikler için PIN kodu uygulamasına geçiyor

Netflix yetişkin içerikler için PIN kodu uygulamasına geçiyor.

Son dönemde +18 içeriklerden dolayı müşterilerinden şikayet alan Netflix, Türkiye’de sundukları ebeveyn kontrollerini güçlendirme kararı aldı.

Yeni uygulamaya göre aboneler, artık 18 yaş ve üzeri olarak belirlenmiş yapımları belirledikleri bir PIN koduyla koruma altına alma olanağına sahip olacak.

Netflix Türkiye’nin konuyla ilgili basın açıklaması şu şekilde:

“Netflix olarak yıllardır ebeveynlere çocuklarının izledikleri yapımları denetleme olanağı sunuyoruz. Ancak yetkililerle yaptığımız görüşmelerin ardından Türkiye’de sunduğumuz ebeveyn kontrollerini güçlendirme kararı aldık.

Artık üyelerimiz yetişkinlik düzeyi 18 yaş ve üzeri olarak belirlenmiş yapımları bir PIN kodu ile koruma altına alma imkanına sahip olacak. Dünyanın farklı noktalarında bu ve benzeri uygulamalara başvuruyoruz. Amacımız, kreatif özgürlük sunmaya devam ederken çocuklarımızı yaşlarına uygun olmayan içeriklerden koruyabilmek.”

Netflix yetişkin içerikler için ebeveyn kontrolünü açma işlemi nasıl yapılır?

Hesap üzerinde izlenmeleri denetlemek için iki farklı seçenek bulunuyor. Bunlardan biri “Hesap düzeyi”. Bu ayarda seçili yetişkinlik düzeyinin üzerinde bir içeriğin oynatılması istendiğinde, platfom içeriği açmak için kullanıcıdan 4 haneli bir PIN numarası talep ediyor.

Bu ayarı yaş sınırı yerine belirli dizi ve filmler için de yapabiliyorsunuz. İkinci seçenek “Profil düzeyi”. Bu seçenekte belirli bir profilde izlenebilen dizileri ve filmleri kontrol edebilmek için yetişkinlik düzeyi ayarı yapılabiliyor.

Netflix’in resmi yardım sayfasında bu özellikleri düzenlemeniz için profilinize bağlanacak gerekli kısayollar ise paylaşılmış. Buradaki sayfadan hesabınızın yetişkinlik düzeyini belirleyebilir, çocuğunuzun kendi yaşına uygun olmayan içerikleri görüntülemesini kontrol edebilirsiniz.

Atiye dizisi fragmanı yayınlandı: Beren Saat ve Mehmet Günsür başrolde