Yılbaşı makyajı önerileri: Yüz, göz, yanak ve dudak makyajı

Yeni yıla muhteşem bir makyaj ile girmek isteyenler için yılbaşı makyaj tüyoları…

Yılbaşı makyaj önerileri: Yüz, göz, yanak ve dudak makyajı

Yılbaşı makyaj önerileri: Yüz, göz, yanak ve dudak makyajı…

Cildinizi hazırlayın

Makyaja başlamadan önce cildinizin temiz ve taze olması gerekir. Nemlendirici yüz kremiyle, dudak nemlendiricisini uyguladıktan sonra kaşlarınızı eski bir maskara fırçasıyla düzeltin.


Yüz makyajı

Yüzünüze fondöten uygulayın. Fondöteni ne kadar az uygularsanız o kadar iyi. Yüzünüzün merkezinden dışarıya doğru sürün. Doğru renkteki fondöteni kullandığınızdan emin olmak için önce test edin. Profesyonel bir görünüm elde etmek için fondöteni makyaj fırçasıyla uygulayın.

Gereken yerlere kapatıcı uygulayın. Kapatıcıyı, yumuşak bir fırça aracılığıyla göz çevresine sürün. Kapatıcınızı kulak ve saç çizgisine yedirmek için aynı fırçayı kullanın.

Yüzünüzü pudra sürün. Pudrayı bütün yüzünüze uygulamayın, yalnızca T bölgesi (alın, burun ve çene) gibi yağlı bölgelerde kullanın.

Yüz hatlarınızı belirginleştirin. Fondöten ve kapatıcı yüzünüzün kolayca “dümdüz” görünmesine neden olabilir. Yüzünüze şekil vermesi için bronzlaştırıcı kullanın. Yanaklarınızı içeri çekin ve bronzlaştırıcıyı yanaklarınızın dolgun tarafına, yukarı doğru süpürme hareketleri yaparak uygulayın. Saç çizgisine ve elmacık kemiklerine de bir miktar bronzlaştırıcı sürün.

Göz makyajı

Göz bölgesini vurgulamak için inci parlaklığında krem göz farı kullanın. Ekstra ışıltılı bir görünüm için gözaltına da uygulayabilirsiniz. Krem far, pudra farın daha iyi tutunmasını sağlar.

Göz farını uygulayın. Mercan, turuncu ya da şeftali rengi göz farları bütün göz renklerine uyumludur ve sıcak bir etki bırakır. Yukarı, göz kapağı çizgisine ve göz altına uygulayın.

Gözlerinize kalem çekin. Göz kalemini düz çekmek yerine noktalar halinde uygulayın (daha sonra yedirirsiniz). Gözaltındaki çizgi, gözün ortasından başlayarak dış köşeye kadar uzanmalıdır; aksi takdirde gözlerinizi küçük gösterir.

Kahverengi göz farını yalnızca gözün dış köşelerine uygulayın ve diğer göz farıyla yedirmek için büyük bir fırça kullanın. Farları yedirmeniz, yüzünüzde farklı çizgilerin ve renkli noktaların oluşmamasını sağlar.

Göz kalemini siyah göz farına yedirin. Mat görünümlü siyah göz farı, likit eyeliner kadar sert değildir ve gözleri belirginleştirmek için harikadır. Köşeli uçlu bir fırça yardımıyla fazla göz farını temizleyin.

Maskara uygulayın. Kirpikleri uzatan ve belirginleştiren bir maskara kullanın. Alt kirpiklerde uyguladığınız maskara miktarını düşürün.

Yanaklar ve dudaklar için makyaj

Tropik tatil görünümü kazanmak için mercan ya da şeftali rengi allık kullanın. Gülümseyin ve geniş bir fırçayla yanakların dolgun bölgelerinden dışarı ve yukarıya doğru hareketlerle allığı uygulayın.

Dudak parlatıcısıyla tamamlayın. Dudak parlatıcısı günlük kullanım için idealdir. Mercan gibi doğal bir rengin yumuşak parlaklığı iyi bir seçim olabilir. Eğer dudaklarınızı daha çok belirginleştirmek istiyorsanız, dudak kalemi kullanabilirsiniz. Parlatıcıyı dudağınıza iyice yedirdiğinizden emin olmalısınız. Unutmayın, dudak ve yanaklardaki renkler birbirine uyumlu olmalıdır.

Akşam makyajı için biraz daha fazla hazırlık

Gündüz kullandığınız makyajı, akşam için birkaç adımda daha canlı bir hale getirebilirsiniz. 


1. Adım Kahverengi bir göz kalemi kullanarak göz kapaklarınızı renklendirin (Göz kapağı kıvrımından dışarı taşırmayın).

2. Adım Göz kaleminin üzerine koyu renk göz farını uygulayın.

3. Adım Siyah göz kalemini gözünüze çekin. Küçük bir fırça yardımıyla siyah göz farını, göz kalemine yedirin.

4. Adım Kahverengi göz farını köşeli bir fırça yardımıyla kaşlarınızı renklendirmek için kullanın.

5. Adım Biraz daha maskara ve allık uygulayın.

6. Adım Dudaklara kalem çekin ve daha koyu bir dudak parlatıcısıyla dudaklarınızı öne çıkarın.

7. Adım Özellikle göz ve burun etrafı gibi kapatıcı kullanılması gereken bölgelere kapatıcı uygulayın

Makyaj tüyoları

Kapatıcı olarak çeşitli renkleri kullanabilirsiniz. T bölgesi için ten renginizden iki ton açık bir kapatıcı tercih edin; hatlarınızı belirginleştirecektir.

En mükemmel dumanlı gözlere ulaşabilmek için göz kapağınızın alt kısmındaki kirpiklerinizin içine siyah kalem uygulayabilirsiniz. Köşeli bir fırça kullanarak siyah göz farını çizginin üzerine sürün; kalemin bulaşmasını engelleyecektir.

Genel makyaj hataları arasında yanlış renkte fondöten kullanımı ve aşırı makyaj kullanımı vardır. Fondöteninizin ten renginize mükemmel şekilde uyarak fark edilmemesi gerekmektedir.

Yanlış formüllü fondöten kullanımı da en mükemmel görünüme sahip olmanızı engelleyebilir. Kuru ciltler için pudra fondöten kullanılmamalıdır. Daha yağlı ciltler içinse krem bazlı fondötenlerden uzak durulmalıdır.

Fondöten içine aydınlatıcı ekleyin

Bu adımı artık bilmeyen yoktur. Profesyonellerden öğrendiğimiz makyaj tüyoları arasında en sık uyguladıklarımızdan biri de fondötenimizin içine birkaç damla da likit aydınlatıcımızdan karıştırmak. Hele ki kullandığımız fondöten mat bitişliyle, anında canlı ve parlak bir bitiş elde edebiliyoruz.

Işıltılı bir göz makyajı için likit farlar

Doğal ve ışıltılı bir göz makyajı için profesyonellerin en çok tercih ettikleri makyaj tüyolarından biri ise gözde ışıltılı likit bir far kullanmak. Böyle bir farı hem tek başına kullanabilir, hem de üzerine metalik far uygulamak için bir baz olarak da düşünebilirsiniz. Işıltılı likit bir farın üzerine süreceğin tüm farların etkisini ikiye katlayacağını unutmayın.


Makyaj sabitleme spreyleri, özellikle de yazın en çok ihtiyacımız olan makyaj malzemelerinden. Profesyonel bir tüyo olarak, rujunu ve maskaranı sürmeden önce makyaj sabitleme spreyini uygulayabilirsiniz.

Makyaj temizleme konusunda en sık sorulan sorular ve püf noktalar


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.