CHP’den Erdoğan’ın deprem vergileri açıklamasına tepki: Millet benim paramla ne yaptın diye soruyor

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın deprem vergileri ile ilgili “Harcanması gereken yere harcadık” sözlerine tepki gösterdi: “Son derece hamasi bir üslup. Biz onu sormuyoruz. Benim paramla ne yaptın? Millet bunu soruyor!”

CHP Erdoğan deprem vergisi tepkisi: Millet benim paramla ne yaptın diye soruyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Faik Öztrak’tan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın deprem vergileri açıklamasıyla ilgili tepki: Millet benim paramla ne yaptın diye soruyor!

Öztrak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.


Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın deprem vergileri için “Harcanması gereken yerlere harcandı” açıklamasına tepki gösteren Öztrak şöyle yanıt verdi:

• Bakıyorum deprem vergileriyle ilgili cevaplara, son derece hamasi bir üslup. Biz onu sormuyoruz. ‘Benim paramla ne yaptın? Elazığ’da ne yaptın?’ Millet bunu soruyor. Cevap verin. Bunu soranlar ya tehdit ediliyor, ya da hamasi şekilde cevap veriliyor. Demokrasi cevap verme rejimidir. Vatandaş sorduğunda çıkacaksınız kalem kalem şuraya harcadık diye konuşacaksınız.

• Verdiğimiz önergeler reddediliyor, deprem öncesinde, sonrasında konuşulmuyor. Deprem bu ülkenin gerçeği! Türkiye derhal “Depremde kimse yaşamını yitirmesin” felsefesinde büyük bir stratejiyi başlatmak zorunda.

Öztrak, “CHP olarak Filistinli kardeşlerimizin kabul etmediği bir anlaşmayı, masada olmadıkları bir anlaşmayı bizlerin kabul etmesi mümkün değildir.” diye konuştu.

Kızılay’ın Ensar Vakfı’na bu şekilde para aktarması skandal!

• Kızılay’ın Ensar Vakfı’na bu şekilde para aktarması, hem de doğalgaz şirketinden parayı aktarması skandal. Siz neden bu kadar kulağınızı elinizin tersiyle gösteriyorsunuz? Hadi aktarın bakalım doğrudan Ensar Vakfı’na parayı. Aktaramazsınız çünkü kanun buna izin vermiyor.

Ekrem İmamoğlu’nun tatil eleştirilerine yanıt

Ekrem İmamoğlu‘nun Elazığ’da depremzedeleri ziyaretinin ardından Erzurum Palandöken’de tatil yapmasına ilişkin gelen eleştirilere; CHP Sözcüsü Faik Öztrak şöyle yanıt verdi:


• Ekrem İmamoğlu, Elazığ depreminde İstanbul’dan yardımları götürmek suretiyle görevini yapmıştır. Sömestr tatilindeyiz, ailesine karşı da sorumlulukları var. Oraya uğramış ve dönmüştür. Bu iş Ekrem İmamoğlu’nun görevini aksatmış mıdır aksatmamış mıdır? Buradan farklı bir hikaye çıkmaz.

Öztrak sorulara şu yanıtları verdi:

• Türkiye Cumhuriyeti resmî devlet görevlisini kimse tehdit edemez. Resmî bir devlet görevlisini tehdit etmek kimsenin haddi değildir. Böylesine bir safsatayı kabullenmemiz mümkün değildir. Bu Erdoğan’ın dediği gibi ‘Demek ki doğru yoldayız’ diye geçiştirilecek bir durum değildir.

• AK Parti iktidarının İdlib ile ilgili acilen adım atması, ülkemize yönelecek tehditleri bertaraf edecek bir stratejiyi hemen izlemeye başlaması gerekmektedir. Uluslararası kuruluşlara çağrıda bulunulmalıdır. İdlib konusu Türkiye için ulusal güvenlik meselesi haline gelmiştir. Tek eksenli dış politikadan bir an önce vazgeçilmelidir.

Ömer Çelik’in açıklamaları…

• Büyükşehir belediyelerimiz hem Malatya’da hem Elazığ’da insanlara yardım etmek için bulunuyor. Sayın Ömer Çelik bunu eleştireceğine şunu söylesin, niye hiçbir devlet yetkilisi bizim büyükşehir belediyelerimizin faaliyet gösterdiği yerlere uğramamış? O gün dayanışma günü. Benim partim, senin partin deme günü değil.

• Devlette işleri hesap vererek, saydam bir şekilde yapmanız lazım. Sonra deniyor ki bütçenin birliği, onu bizde biliyoruz. Sen geçici olarak konmuş olarak vergiyi 2004’te kalıcı hale getirdin 34 milyar dolar para topladın. Sen 34 milyar doları depremin insanların hayatlarını kaybetmesine yol açmasını engellemek için nerelere harcadın?


• Her gelişmiş ülkede olduğu gibi ne tedbirler aldığınızı kalem kalem sıralayacaksınız. Bu kadar basit. Merkezi hükümet olarak topladığınız paralara nereye harcadınız? Bu ülkede hesap verme alışkanlığı unutuldu. Hesap istediğinde tehdit ediyorlar. Millet ödediği paranın hesabını sorar.

Erdoğan’dan deprem vergisi açıklaması: Harcanması gereken yere harcadık


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.