Coronavirus açıklaması: Salgın bir haftada zirveye ulaşabilir!

Coronavirus salgını için geçen hafta küresel çapta tehdide dönüşme riskinin düşük olduğunu duyuran Dünya Sağlık Örgütü, bu tespitlerinde hatalı olduğunu açıkladı. Diğer yandan SARS uzmanı, salgının bir haftada zirveye ulaşabileceği uyarısında bulundu.

Coronavirus açıklaması: Salgın bir haftada zirveye çıkabilir!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çin Wuhan’da başlayan Coronavirus ile ilgili ölümcül salgının uluslararası riskini değerlendirmekte hata yaptıklarını açıkladı.

Bloomberg’in haberine göre DSÖ yetkilileri, pazartesi günü AFP’ye yaptıkları açıklamada bir önceki raporlarda hata yaptıklarını ve söz konusu ölümcül salgınının uluslararası alandaki aciliyetinin yüksek olduğunu belirtti.


Öte yandan bu düzeltmenin uluslararası kamu sağlığı açısından ‘acil durum ilanı’ anlamına gelmeyeceği ifade edildi.

Dünya Sağlık Örgütü, geçtiğimiz hafta uluslararası kamu sağlığı acil durumu ilan etmek için erken olduğunu belirterek, ölümcül salgının küresel çapta tehdide dönüşme riskinin küçük bir ihtimal olduğunu söylemişlerdi.

1000 kişinin durumu ağır

Öte yandan Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve salgına dönüşen yeni tip koranavirüs (2019-nCoV) nedeniyle ülkede hayatını kaybedenlerin sayısı 106’ya çıktı.Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, Tibet Özerk Bölgesi hariç ülke genelinde etkili olan 2019-nCoV salgını yüzünden virüs bulaştığı kesinleşen kişi sayısı ise 976’sının durumu ağır olmak üzere 4 bin 515’i buldu.

Başkent Pekin’e sıçradı

Çin’in başkenti Pekin’de, ülkede hızla yayılan yeni tip Coronavirusü (2019-nCoV) salgınında bir kişi hayatını kaybetti.Pekin Belediyesi Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, 8-15 Ocak tarihleri arasında Vuhan’da bulunan 50 yaşındaki bir kişiye başkente döndükten sonra 22 Ocak’ta 2019-nCoV teşhisi kondu.


Pekin’de Coronavirusten etkilenen kişi sayısı 80’e ulaştı. Bunların 14’ünün durumunun ciddi olduğu kaydedildi.

SARS uzmanından korkutan açıklama: Bir haftada zirveye ulaşabilir! 

Çin’de 2003’te şiddetli akut yolu sendromunun (SARS) önlenmesinde görev alan bir bilim adamı; bir hafta içinde yeni tip Coronavirus (2019-nCoV) salgınından etkilenen kişi sayısının zirveye çıkabileceği uyarısında bulundu.

Çin’de 2003’te etkili SARS salgınına karşı kurulan Ulusal Uzmanlar Grubu’nda yer alan Lin Ciangtao, yerel basına verdiği demeçte, günlük açıklanan rakamlara bakıldığında enfeksiyon kapan kişi sayısının çok hızlı arttığını söyledi.

Lin, “Şahsi görüşüm Coronavirus salgınından hastalanan kişi sayısı bir hafta içinde zirveye çıkabilir. Bu kez aldığımız önlemler çok güçlü olduğundan virüsten etkilenen sayısının yurt dışında belirtilen rakamlar kadar yüksek olmayacağını düşünüyorum. Ancak bir hafta içinde zirveye ulaşacak, sonra da hızlı şekilde düşecektir.” ifadelerini kullandı.

3 Şubat neden kritik?


Diğer yandan 3 Şubat’a kadar ertelenen Bahar Bayramı tatilinin dönüş zamanında, salgının insan hareketinin artmasından dolayı ikinci kez zirveye çıkma ihtimali bulunduğuna işaret Lin; ancak bunun da iklim, ulaşım ve coğrafi koşullara göre gelişeceğini belirtti. Lin, SARS salgınına karşı aşı geliştirilmesi konusunda araştırmalarda bulunmuştu.

Koronavirüs biyolojik saldırı mı? Salgın durdurulamıyor!