İstanbul’a ne zaman kar yağacak? Meteoroloji tarih verdi!

Meteoroloji’nin tahminlerine göre Marmara Bölgesi’nde başta İstanbul olmak üzere bugün etkili olacak yağışların yarın kuvvetli rüzgar ile birleşerek hissedilen sıcaklığı oldukça düşürmesi bekleniyor. Meteoroloji, İstanbul’a kar yağışı ile ilgili de tarih verdi.

istanbul a ne zaman kar yağacak? Meteoroloji tarih verdi!
istanbul’a ne zaman kar yağacak? Meteoroloji tarih verdi!

istanbul’a ne zaman kar yağacak? Meteoroloji tarih verdi!

İstanbul’a önümüzdeki iki gün yağışlı bir hava hakim olacak. Bugün aralıklı olarak yer yer beklenen yağışlar yarın kuvvetli rüzgar ile hissedilen sıcaklığı oldukça düşürecek.

Meteoroloji’den yapılan tahminlere göre ise 23 Ocak Perşembe ve 24 Ocak Cuma günü Marmara Bölgesi’nde başta İstanbul olmak üzere kar yağışı bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün tahminlerine göre; 23 Ocak Perşembe günü rüzgarın kuzeyden esmeye başlamasıyla birlikte hava sıcaklığı geceleri ortalama 2 dereceye kadar düşecek. İki gün etkili olması beklenen yağışın özellikle İstanbul’un barajlarındaki su seviyesini de arttırması bekleniyor.

Aralık ayında yüzde 30 civarında daha az yağış alan İstanbul, önümüzdeki günlerde yeni bir yağışlı ve soğuk havanın etkisi altına girecek. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tahminlerine göre, Perşembe ve Cuma günleri, kentin özellikle yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur görülecek. Rüzgarın poyraza dönmesiyle hava sıcaklığı bir miktar daha düşecek.

Barajlarda su seviyesi yükseliyor

Geçtiğimiz aralık ayı son yılların en az yağışını alan Aralık aylarından biri olmuş, yağış İstanbul’a yüzde 30 civarında daha az düşmüştü. Bu durumun etkisiyle kentin su ihtiyacını karşılayan barajlarda su seviyesi 22 Aralık’ta yüzde 33,45 seviyesine kadar düşmüştü. Yeni yılın ilk haftasında etkili olan yağışlı havayla birlikte barajlarda doluluk oranı da kademe kademe yükselmeye başladı.

Günde 3 milyon metreküpe yakın su tüketilen İstanbul’da, barajların doluluk oranı İstanbulluları ve kenti yönetenleri sevindirecek seviyelere gelmeye başladı. Son olarak 18 Ocak Cumartesi günü, barajlardaki doluluk oranı 22 Aralık’a göre yaklaşık 60 artışla yüzde 53,15 oldu. Meteoroloji tahminlerinin tutması ve önümüzdeki günlerde yağışın etkili olması halinde bu seviyenin daha da yükseklere çıkması bekleniyor.

Türkiye geneli hava durumu

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığı mevsim normalleri civarında seyredecek. Rüzgar, kuzey ve kuzeydoğu, doğu kesimlerde güney yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esecek. Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Edirne: 6°C Parçalı ve çok bulutlu

İstanbul: 8°C Parçalı çok bulutlu ve yağmurlu

Kırklareli: 6°C Parçalı çok bulutlu, yağmurlu ve karla karışık yağmurlu

Kocaeli, 8°C Parçalı çok bulutlu ve yağmurlu

Afyonkarahisar: -1°C Parçalı bulutlu, bu sabah ve gece saatlerinde puslu ve sisli

Denizli, 9°C Parçalı bulutlu

İzmir: 10°C Parçalı bulutlu

Manisa: 10°C Parçalı bulutlu

Adana: 11°C Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı

Antalya: 16°C Parçalı bulutlu

Hatay: 8°C Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı

Isparta: 4°C Parçalı bulutlu

Ankara: 2°C Parçalı bulutlu, hafif kar yağışlı, bu sabah ve gece saatlerinde yer yer puslu ve sisli

Çankırı: 3°C Parçalı bulutlu, bu sabah ve gece saatlerinde yer yer puslu ve sisli

Eskişehir: 0°C Parçalı bulutlu, öğle saatlerinden itibaren doğu kesimleri hafif kar yağışlı, bu sabah ve gece saatlerinde yer yer puslu ve sisli

Konya: 2°C Parçalı bulutlu, bu sabah ve gece saatlerinde yer yer puslu ve sisli

Astroloji: Merkür Kova geçişi burç yorumları