Microsoft, Chromium Edge tarayıcısını yayınladı

Microsoft’un Chromium tabanlı Edge tarayıcısı yayınlandı. Google Chrome ile aynı motor tarafından desteklenen yeni tarayıcı, Windows ve Mac platformları için resmi olarak piyasaya sürüldü.

Microsoft, Chromium Edge tarayıcısını yayınladı

Microsoft, eski Windows işletim sistemlerindeki Internet Explorer isimli internet tarayıcısının kötü imajını toparlayabilmesi için Windows 10 işletim sistemi ile birlikte Edge isimli tarayıcısını varsayılan tarayıcı olarak piyasaya sürmüştü ancak bu tarayıcı da Explorer gibi pek de başarılı olamamıştı.

Bunun sebebi, Microsoft’un geliştirdiği tarayıcıların sektörün önde gelen isimleri olan Google Chrome ve Mozilla Firefox gibi tarayıcılardan oldukça geri kalmasıydı. Internet Explorer da Edge de özellik ve performans bakımından popüler isimlerden geride kalıyordu.


Şirket, pek bir ilerleme kaydedemediği internet tarayıcısı kısmında başka bir şey denemeye karar verdi ve Chromium tabanlı Edge üzerinde çalışmaya başladı. Aylardır üzerinde çalışılan yeni tarayıcı, Google Chrome ile aynı motor tarafından desteklenen ve Chromium kaynak kodlarını kullanan bir tarayıcı oldu. Bu şekilde Microsoft, Google Chrome ve Mozilla Firefox gibi bilindik isimlerle rekabet edebilecek daha iyi bir tarayıcı oluşturmayı başardı.

Daha hızlı, daha performanslı, daha fazla özelliğe sahip:

Microsoft, Edge’i Windows 10 ile ilk yayınladığında kendi EdgeHTML tarayıcı yapısını kurmaya çalışmıştı ancak sektörü domine eden Google Chrome ile rekabet edememişti. 2018 yılında bu durumu tersine çevirmek için açık kaynak kodlu Chromium motoruna geçiş yaptığını duyuran Microsoft, bugün bir süredir geliştirme sürecinde olan yeni tarayıcısı Chromium Edge’in kararlı sürümünü piyasaya sürdü.

Eski Edge’e göre içerisinde çok daha fazla özellik barındıran Chromium tabanlı Edge, aynı zamanda çok daha ileri düzeyde bir performans sergiliyor. Chromium sayesinde daha hızlı bir yapı elde eden Edge, aynı zamanda çok daha güvenli bir hale getirildi.


Tarayıcı, eski internet uygulamalarını çalıştırabilmesi amacıyla içerisinde Internet Explorer modunu da barındırıyor. Microsoft, internet tarayıcısında henüz yayınlanmayan özellikler olduğunu ve altı ila sekiz hafta içerisinde yeni özelliklerin tarayıcıya ekleneceğini belirtti. Yeni tarayıcının indirme sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. (Webtekno)

Google Asistan aylık aktif kullanıcı sayısı açıklandı


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.