Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin AKP dönemi fahiş harcamaları açıklandı!

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Muhittin Böcek, AKP’li Menderes Türel zamanında 254 milyon liraya yapılan Konyaaltı Sahil Projesi’ndeki fahiş harcamaları açıkladı. Buna göre 53 lira olan beton dubanın tanesine 1050 lira ödenmiş. 13.393 TL olan bir adet sokak antrenman parkuruna 2 yıl önce 619 bin lira ödenmiş.

ANTALYA akp menderes tünel muhittin böcek beton duba israf

CHP’li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, iptal edilen ve yargı süreci devam eden Konyaaltı Sahili İşletme İhalesi ile ilgili son durumu değerlendirmek üzere basın toplantısı düzenledi.

Başkan Böcek, daha önce 2 kez 129 milyon liraya yap işlet devret modeli ile ihaleye çıkılan ancak sonrasında belediye tarafından 254 milyon liraya tamamlanan Konyaaltı Sahil Projesi’nde maliyeti yüksek tutulan harcamaları örnekleri ile gösterdi.


Başkan Muhittin Böcek, günümüz fiyatı 53 lira olan ancak 2 yıl önce tanesi bin 50 liraya alınan beton dubayı, güncel piyasa fiyatı bin 534 lira olan ancak tanesine 12 bin 272 lira ödenen oturma grubunu, güncel piyasa fiyatı bin 475 lira olan ancak iki yıl önce tanesine 34 bin 839 lira ödenen çocuk oyun elemanı gibi örnekleri toplantı salonunda oluşturulan israf köşesinde sergiledi.

“Ranta dur dedik!”

Başkan Muhittin Böcek, yaptıkları incelemeler sonucu, Sayıştay 2018 denetim sonuç raporu, İçişleri Bakanlığı özel teftiş raporu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Daire Başkanlığı tespitleri, Büyükşehir Belediyesi iç denetim birimi ve ilgili daire başkanlıkları raporlarına dayanarak, Konyaaltı Sahili İşletme İhalesi’ni iptal ederek, 20 Ocak 2020’de ranta dur dediklerini söyledi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek (CHP)
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek (CHP)

“İhale bedelinin iki katına yapıldı”

2 defa 129 milyon bedelle yap-işlet-devret modeliyle ihaleye çıkılan Antalya Konyaaltı Sahil Projesi’nin daha sonra belediye tarafından 254 milyon liraya tamamlandığına dikkat çeken Başkan Böcek; “Konyaaltı Sahil Projesi’nden elde edilen kira geliri, bırakın yapılan 254 milyon liralık yatırımı karşılamayı, işletme giderinin bile altında kalarak, 2 yılda 15 milyon 19 bin lira zarara yol açmıştır” dedi.

Kat kat yüksek fiyatlı harcamalardan bazıları:

254 milyon liraya mal edilen Konyaaltı Sahil Projesi için harcanan paraları, örneklerle dövizler üzerinde gösteren Başkan Muhittin Böcek, şöyle konuştu:

53 lira olan beton duba 1050 liradan alınmış

53 lira olan beton duba 1050 liradan alınmış

2020 yılı fiyatı KDV dahil 53 lira olan bir beton duba, 2 yıl önce bin 050 liraya alınmıştır. 1751 adet beton duba için toplam 1 milyon 838 bin lira ödenmiştir. 53 liradan hesapladığımızda 1751 adet beton dubanın günümüz fiyatı yaklaşık 93 bin liradır.

Bitki heykeline 80 bin lira ödenmiş

Bitki heykeline 80 bin lira ödenmiş

2018 yılında arı figürlü bitki heykelinin tanesine 80 bin 240 TL ödenmiştir. 4 tane alınmış ve toplam 320 bin 960 TL harcanmıştır. Arı figürlü bitki heykelinin 2020 yılı güncel piyasa birim fiyatı 9 bin 440 TL’dir.

13.393 lira olan antenman parkuruna 2 yıl önce 619 bin lira ödenmiş!

13.393 tl olan antenman parkuruna 2 yıl önce 619 bin tl ödenmiş!

2020 yılı güncel piyasa birimi 13 bin 393 TL olan bir adet sokak antrenman parkuruna 2 yıl önce 619 bin lira ödenmiştir.


1475 lira olan çocuk oyun elemanına 2 yıl önce 34.839 lira ödenmiş

1475 tl olan çocuk oyun elemanına 2 yıl önce 34.839 tl ödenmiş

Güncel piyasa fiyatı 1475 lira olan bir adet çocuk oyun elemanına ise iki yıl önce 34 bin 839 lira ödenmiştir. Bunlardan 9 adeti için toplam 313 bin lira harcanmıştır.

1534 lira olan oturma elemanına 12.272 lira ödenmiş!

1534 tl olan oturma elemanına 12.272 tl ödenmiş!

Güncel fiyatı 1534 lira olan bir oturma elemanına, 12 bin 272 lira ödenmiş, 23 adetine toplam 282 bin 256 lira harcanmıştır. 23 adetin bugünkü fiyatı toplam 35 bin 282 liradır.

“Bu paralar nereye gitmiştir?”

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, daha önce yap işlet devret modeli ile 129 milyon liraya iki kez ihale edilen Konyaaltı Sahil Projesi’nin sonrasında belediye tarafından nasıl 254 milyon liraya tamamlandığının bu örneklerden daha iyi anlaşıldığını belirterek, “Bu paralar nereye gitmiştir. Tüyü bitmemiş yetimin hakkı kimlere verilmiştir” ifadelerini kullandı.

Alkoçlar ihalesi: Neden 10 yıl değil de 28 yıl?

Antalya’da belediyeler tarafından yap işlet devret model ile yapılan birçok proje olduğunun altını çizen Başkan Muhittin Böcek şöyle konuştu:

Atatürk Parkı, Beach Park, Konyaaltı Belediyesi Sahil düzenlemesi, Lara Beach Park gibi örnekler yap işlet devret modeli 10 yıl ile sınırlandırılmıştır. Bu örneklerde ihaleyi alan firma yatırımı da yapmıştır. Konyaaltı Sahil Projesi’ne bir kuruş yatırımı olmayan Alkoçlar‘a neden sadece işletme işi 28 yıl verilmiştir. Böyle bir mantık yok. Daha önce yap işlet devret modeli ile çıkılan ihalelerde aranmayan şartlar sadece işletme ihalesinde aranmıştır. Kamu yararı gözetilmemiş rekabet koşulları oluşturulmamıştır.”

“Antalyalıların geleceği ipotek altına alınmıştır!”

“Kısaca Antalya halkının geleceği ipotek altına alınmıştır” diyen Başkan Böcek, şunları söyledi: “Bizim bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Burada ihale iptaline karşı çıkanların telaşlarını çok iyi anlıyorum. Yandaş basına haber yaptıranları Antalyalı hemşerilerim affetmeyecektir. Yanlışları 31 Mart’ta sevgili Antalyalılar görmüş, yanlış yapanları sandığa gömmüştür.”

“Yürütmeyi durdurma nihai karar değil”

İhale iptali ile ilgili yürütmeyi durdurma kararının nihai bir karar olmadığının altını çizen Başkan Böcek, “Daha aslında resmi olarak belediyemize yazı girmemiştir. Yürütmeyi durdurma kararı ile ilgili duyumlarımız vardır. Ancak belediyemizden bilgi ve belgeleri henüz mahkemeye sunulmamıştır. Cevabımızın sonucunda alınacak karar da yüce Türk adaletine güvenimiz tamdır” dedi.

“Konyaaltı sezona en iyi şekilde girecek”

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Başkan Muhittin Böcek, Konyaaltı Sahili’nin sezona en güzel şekilde gireceğini belirterek, “Vatandaşlarımız sahili, hijyenik, sağlıklı, mutlu bir şekilde özgürce kullanabilecek. Zaten peyzajından güvenliğine her şeyi biz yapıyorduk. Vatandaşlarımız rahat olsun. Konyaaltı’nda hizmetler en iyi şekilde olacak” diye konuştu.


Başkan Muhittin Böcek, yasa, yönetmelik mevzuat dışı hareket edip, kamuyu zarara uğratan ve tüyü bitmemiş yetimin hakkına el uzatan kim varsa hukuki olarak gereğini yapacaklarını da sözlerine ekledi. (ANKA)

Pegasus, CNN Türk’te kazayı yorumlayan pilot Bahadır Altan’ı işten çıkardı!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.