Anket: İmamoğlu ve Yavaş, Erdoğan’ı geride bıraktı!

Themis Araştırma’nın anket sonuçlarına göre liderlerin güvenilirlik karnesinde Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş, Erdoğan’ı geride bıraktı.

Anket: İmamoğlu ve Yavaş, Erdoğan ı geride bıraktı!

Themis Araştırma Şirketi Şubat 2020 tarihi itibariyle, yaptığı son seçim anketinde siyasi profil araştırmasında AKP’nin oyunda düşüş gözlemlendi. AKP’nin oy düşüşün nedeninde EYT politikaları ve Kanal İstanbul diretmesi ilk sırada!

Themis Araştırma Şirketi, yaptığı araştırmada vatandaşlara ‘Bugün bir seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?’ sorusunu sordu. Anket sonuçları Türkiye’de bugün bir seçim olması durumunda AKP’nin büyük oy kaybı yaşayacağını gözler önüne serdi.


Araştırma sınucuna göre, AKP yüzde 38, CHP yüzde 29,3, MHP yüzde 10, HDP yüzde 8, İYİ Parti yüzde 7,3, Saadet Partisi yüzde 3,3 oy alıyor.

Araştırmadan bazı sonuçlar:

themis anket ekrem imamoğlu mansur yavaş erdoğan

Liderlerin güvenlirlik karnesi

Themis Araştırma’nın liderler ve liderlik iddiası olan siyasetçilerin güvenilirlik karnesine göre; İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu‘na güven oranı 48,88 olarak çıkarken, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a güven oranı 41,88’de kaldı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da 46,93 güven oranı ile İmamoğlu’ndan sonra ikinci sıraya yerleşti.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu‘nun 30,91 puan ile Devlet Bahçeli‘nin de altında kalarak 6’ncı sıraya yerleşmesi dikkat çekti. Listeye Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve yeni parti kuracak olan Ali Babacan da girdi.

Ekonomi daha iyiye mi daha kötüye mi gitti?


Themis anketinde “Sizce Türkiye’nin ekonomik durumu son 12 ay içinde daha iyiye mi, daha kötüye mi gitti?” sorusuna; daha kötü ve kötüye gitti diyenlerin oranı yüzde 76,3 olarak gerçekleşti. Anketi yanıtlayanların yüzde 14,9’u hemen hemen aynı kaldı cevabı verirken; yüzde 7,3’ü daha iyiye gittiğini belirtti. Yalnızca yüzde 1,5 ekonominin daha iyi gittiği yönünde yanıt verdi.

Çarpıcı anket sonuçları: Cumhur İttifakı’nda büyük erime!